PaaS (platform as a service, platforma jako usługa) — nie mylić z SaaS (software as a service, oprogramowanie jako usługa) — to zestaw usług chmurowych używanych do tworzenia nowoczesnych aplikacji i danych oraz zarządzania nimi, zarówno lokalnie, jak i w chmurze. PaaS dostarcza w chmurze komponenty infrastruktury i oprogramowania pośredniczącego, które umożliwiają programistom i administratorom IT tworzenie aplikacji mobilnych i aplikacji internetowych oraz zarządzanie nimi.
Aby zwiększyć produktywność, PaaS oferuje gotowe do użycia komponenty języka programowania, które umożliwiają opracowywanie nowych rozwiązań w ramach aplikacji. Obejmują one innowacyjne technologie, takie jak sztuczna inteligencja (AI), czatboty, blockchain i Internet rzeczy (IoT). Ponadto PaaS obejmuje także pakiety narzędzi do tworzenia aplikacji, w tym m.in. usługi cloud native, Kubernetes, Docker i silniki kontenerowe.
Wsparcie dla programistów to nie wszystko — PaaS udostępnia analitykom, użytkownikom końcowym i profesjonalnym administratorom IT funkcje i narzędzia takie jak big data, zarządzanie zawartością, zarządzanie bazami danych i danymi, zarządzanie systemami i zabezpieczenia chmury.
PaaS zapewnia przedsiębiorstwom podstawowe korzyści płynące z przetwarzania w chmurze, takie jak przejrzyste ceny, dostarczanie gotowych do użytku rozwiązań, skalowalność na żądanie, odzyskiwanie danych po awarii oraz intuicyjne pulpity nawigacyjne ułatwiające zarządzanie. W wyniku tego firmy mogą
Przed pojawieniem się modelu PaaS działy IT często musiały zarządzać indywidualnie licencjonowanymi produktami. Oznaczało to konieczność wprowadzenia indywidualnego procesu dla każdego z wielu działań, takich jak ocena produktu, zakup, integracja, wdrażanie, instalowanie poprawek, aktualizowanie itd. Często produkty te pochodziły od wielu dostawców, z których każdy miał inne podejście do licencjonowania, logistyki i bezpieczeństwa, co sprawiało, że zarządzanie nimi stawało się coraz bardziej skomplikowane i często powodowało powstawanie luk, które stwarzały ryzyko.
Wraz z dojrzewaniem rynku dojrzewała również mnogość składników oprogramowania pośredniczącego. W odpowiedzi na ten problem dostawcy podjęli próbę wprowadzenia uproszczeń w postaci wstępnie zintegrowanych pakietów oprogramowania pośredniczącego. Jednak w przypadku organizacji, które nie zdecydowały się na wprowadzenie platformy jednego dostawcy, zarządzanie i integracja pomiędzy różnymi dostawcami pozostały obciążeniem, a odpowiedzialność za te procesy spoczywała zarówno na programistach, jak i na grupach DevOps.
Dla przedsiębiorstw jednym z najważniejszych wymagań związanych z obciążeniami produkcyjnymi jest przewidywalna i spójna wydajność zapewniająca ciągłość biznesową. W tym zakresie kluczowe znaczenie mają wyraźne zobowiązania do przestrzegania umów o gwarantowanym poziomie świadczenia usług.
Osiągnięcie rzeczywistej skuteczności wymaga współdziałania warstwy PaaS z warstwą infrastruktury jako usługi (IaaS). Dobrymi przykładami możliwości technologicznych, które wspierają spójną wydajność, są skalowalność i odporność na błędy bez konieczności wyłączania i ponownego uruchamiania systemu.
Większość decyzji dotyczących IT jest uzasadniana przy użyciu trzech zasad — wydajności, skuteczności i redukcji ryzyka. Rozwiązania PaaS realizują każdą z nich na wiele sposobów, takich jak m.in.:
Oceniając rozwiązania PaaS, trzeba wziąć pod uwagę to, jak będzie ewoluować Twoja organizacja. Technologia szybko się zmienia, więc stosowanie rozwiązań, które oferują maksymalną elastyczność, daje Twojemu przedsiębiorstwu przewagę. Aby w pełni wykorzystywać model PaaS w miarę rozwoju strategii, należy rozważyć opcje dotyczące obciążeń i rozwoju, które
Wiele organizacji stoi w obliczu rosnącej presji na przyspieszenie innowacji przy jednoczesnym obniżeniu kosztów IT. Dzięki rozwiązaniom PaaS programiści i specjaliści IT mogą tworzyć i wdrażać aplikacje biznesowe bez przeszkód związanych z pozyskiwaniem, wdrażaniem i uruchamianiem infrastruktury oraz zarządzaniem nią. Rezultatem jest często środowisko umożliwiające natychmiastowy, samoobsługowy dostęp zarówno do funkcji tworzenia, jak i wdrażania aplikacji.
To z kolei oznacza, że model PaaS zapewnia firmom szybkość i elastyczność, dzięki którym mogą one uzyskać wiele korzyści, takich jak
PaaS oferuje także ceny w systemie subskrypcyjnym, dzięki czemu zapewnia przewidywalność kosztów i możliwość zarządzania nimi.
W miarę rozwoju rozwiązań PaaS będą one nadal oferować innowacje, upraszczając jednocześnie zarządzanie zasobami i aplikacjami, co pozwoli przedsiębiorstwom czerpać nieustanne korzyści płynące z mniejszej liczby zadań administracyjnych i mniejszej złożoności całego procesu wdrażania i zarządzania. Od instalacji i konfiguracji po zarządzanie, konserwację i kontrole — wszystkie funkcje rozwiązań PaaS będą stale rozszerzane i udoskonalane. Niektóre ze sposobów, w jakie rozwiązania PaaS pozwolą to osiągnąć, to m.in.
Ponieważ liczba korzyści płynących z modelu PaaS stale rośnie, nadszedł czas, aby przedsiębiorstwa i działy IT zaczęły z niego korzystać. Organizacje każdej wielkości mogą czerpać z niego liczne korzyści, jednocześnie budując podstawy przyszłego rozwoju:
Istnieje wiele możliwych zastosowań i konfiguracji platformy PaaS. W niektórych przypadkach programiści kompletują rozwiązania z dostępnych składników, a w innych rozwiązanie jest po prostu dostarczane i gotowe do użycia. Oto niektóre z najbardziej popularnych przypadków użycia w branży.
Łączenie i rozbudowa aplikacji
Wspieranie rozwoju nowoczesnych aplikacji
Umożliwienie korzystania z technologii blockchain
Wspieranie migracji obciążeń do chmury
Wspieranie analityki biznesowej
Wspieranie nowoczesnych zabezpieczeń i zapewnianie zgodności z przepisami