Przydomowy staw to świetny pomysł dla osób kochających naturę i odnajdujących w niej spokój. Należy jednak o niego właściwie dbać, bo w przeciwnym razie może zamienić się w niezbyt czysty i nieładnie pachnący zbiornik, w którym ryby raczej nie będą się czuły jak w wodzie.
Co więc należy zrobić i o czym pamiętać, aby utrzymać ogródkowy staw w idealnym stanie? Przede wszystkim niezwykle ważne jest umiejscowienie oczka wodnego. Powinno się ono znajdować częściowo w cieniu oraz nie w najniższej części ogrodu. Chodzi o to, aby uniknąć przegrzewania wody w lecie oraz błota napływającego do zbiornika podczas deszczu.
Liście spadające jesienią z drzew są jednymi z największych wrogów stawów. Najpierw wpadają one do wody, a z czasem opadają na dno, gdzie z czasem zamieniają się w fermentujący osad uwalniający szkodliwe gazy. Jeżeli zależy Ci więc na pięknym i czystym zbiorniku wodnym, zainwestuj w specjalną siatkę, która ochroni taflę wody przed wszelkimi zanieczyszczeniami.
Jeżeli zauważysz, że na dnie stawu znajduje się spora warstwa mułu, konieczne może okazać się użycie specjalnego odsysacza. Urządzenie takie działa na zasadzie odkurzacza i pozwala na bardzo dokładnie oczyszczenie zbiornika.
Warto także pamiętać o tym, aby latem (szczególnie w okresie susz) kontrolować poziom wody i w razie potrzeby uzupełniać jej braki. Zimą natomiast nie można zapominać o zapewnieniu właściwego przepływu tlenu. W tym celu od czasu do czasu wykonaj w lodzie przerębel lub zaopatrz się w tzw. sztuczny przerębel.