Jak vypěstovat avokádo z pecky aneb Oslavte Mezinárodní den guacamole

Toužili jste si vždy vypěstovat avokádo v domácích podmínkách? Zdaleka to není taková fuška, jak by se mohlo na první pohled zdát. Máme pro vás přesný návod, jak vypěstovat avokádo z pecky krok za krokem.

16. 09. 2022

Veronika
Hochmut

Verča má ráda 3 věci. Kávu, psaní a nohy v teple. A někde mezi tím se nachází i vášeň k vaření a především k ochutnávání nejrůznějších jídel.

O autorovi

Mezinárodní den guacamole každoročně připadá na 16. září. Tomuto zelenému pokrmu holdují zejména Mexičané, a není proto divu, že je guacamole důležitou součástí jejich kuchyně. Co to vlastně guacamole je a jak vypěstovat avokádo v domácích podmínkách?

Stručné dějiny guacamole

Guacamole je dnes již světově známý pokrm a jeho základní ingrediencí je avokádo. Název guacamole pochází od dávných Aztéků a avokádová delikatesa byla původně označována jako āhuacamolli. Doslovný překlad tohoto označení je avokádová omáčka. Dnes je však guacamole považováno spíše za pomazánku či dip.

Jak už bylo řečeno, základem této tradiční mexické dobroty je avokádo. A přestože si mnozí myslí, že tento zelený plod, který byl až do počátku 20. století označován jako aligátorská hruška, je zelenina, avokádo je ve skutečnosti ovoce. A pokud by vás zajímalo pravé jméno rostliny, která plodí chutná avokáda, pak je jím hruškovec přelahodný.

TIP: Láká vás mexická kuchyně? Vyzkoušejte některý z našich receptů na tradiční mexická jídla.

Recept na guacamole

  • 2 větší zralá avokáda
  • ½ papričky jalapeňo (volitelné)
  • 1 menší červená cibule
  • 1 lžíce citronové šťávy
  • 1 stroužek česneku
  • hrst najemno nasekaného koriandru
  • špetka římského kmínu
  • 1 rajče

Postup:

Opláchněte rajče a zbavte jej tekutého vnitřku, především semínek. Dále vypeckujte avokáda, odstraňte z nich slupku a žlutozelenou část rozmačkejte vidličkou v misce. Přidejte připravené rajče, citronovou šťávu, najemno nasekanou cibuli, česnek a jalapeňo. Vše důkladně promíchejte, přisypte čerstvý koriandr a na závěr dochuťte solí a pepřem. Guacamole ihned podávejte s nachos, čerstvým pečivem nebo jako přílohu k mexickým jídlům.

Proč jíst avokádo?

Důvodů, proč byste měli do svého jídelníčku zařadit avokádo, je hned několik. Jedním z nich je například fakt, že avokádo je bohatým zdrojem zdravých tuků a esenciálních mastných kyselin. Kromě toho obsahuje bezpočet vitaminů, jako například vitamin C, vitamin B5 nebo vitamin B9. V avokádu ale najdete také spoustu blahodárných minerálů, jako například draslík, hořčík nebo mangan.

TIP: Z avokáda vykouzlíte mnohem více než jen guacamole. Hodí se i do sladkých pomazánek nebo jako příloha k méně tučným jídlům.

avokádo

Jak vypěstovat avokádo z pecky?

Vypěstovat si vlastní rostlinu avokáda zdaleka není takovým oříškem, jak by se mohlo na první pohled zdát. Stačí vám k tomu čistá a osušená pecka z avokáda, sklenice s vodou, nůž, tři špejle a špetka trpělivosti. Jaký je přesný postup?

  1. Do pecky udělejte ostrým nožem tři malé dírky tak, aby se do nich daly zasunout špejle. Poté si připravte sklenici s odstátou vodou. Do připravených dírek vsuňte špejle a následně pecku položte do sklenice s vodou. Špejle by se měly opírat o okraje sklenice, díky tomu bude část pecky ponořená ve vodě.
  2. Skleničku postavte ideálně k oknu nebo jinam, kde bude mít pecka dostatek světla. Jediným vaším úkolem nyní je pohlídat, aby část pecky byla stále pod hladinou. Proto pokud uvidíte, že je pecka „na suchu“, dolijte do sklenice vodu. Přibližně po 3–6 týdnech by měla pecka začít praskat a vyloupnou se z ní první kořínky i výhonky.
  3. Jakmile bude kořínků víc a stonek dosáhne výšky přibližně 15 cm, přesaďte naklíčenou pecku do menšího květináče. Použijte ideálně klasický zahradní substrát. Na závěr postavte květináč na slunné místo a nezapomeňte rostlinku pravidelně zalévat.

Kdy začíná avokádo plodit?

Pravděpodobně vás zajímá, kdy si budete moci udělat domácí guacamole připravené z vlastnoručně vypěstovaného avokáda. Přestože vypěstovat rostlinku zabere jen pár týdnů, samotné plody avokáda se objeví nejdříve po 6 letech zalévání a pečování. Ty dozrávají 5–14 měsíců po opylení a měli by být dostříhnuty ve chvíli, kdy je plod skutečně zralý. Lze tedy říci, že rostlina avokáda je v domácnosti spíše estetickou záležitostí než zdrojem plodin. Nicméně zralé avokádo si vždy můžete objednat z Dáme market.

Jak se vám líbil dnešní článek? Pustíte se dříve do přípravy guacamole, či do pěstování vlastního avokáda? Ať či, onak, budeme vám držet palce.

Související články

Všechny články

Poklad jménem pomelo: Připravte si imunitu na nevlídné dny

Pomelo je největším členem rodiny citrusů. V průměru mívá tak 12 cm, mnohdy ale může dorůst až do velikosti basketbalového míče. Má podobnou chuť jako jeho spřízněný příbuzný grapefruit, ale je o něco sladší. Užijte si tohle ovocné potěšení plné vitamínů a nachystejte si imunitu na chladnou sezónu.

Ředkvičky: Zdraví na talíři

Ať už jsou ředkvičky kulaté, oválné, bílé, nebo růžové, něco mají společného: skvělou chuť a jedinečné výživové hodnoty. Jaké benefity vám jejich konzumace může přinést a jak je zařadit do každodenního jídelníčku?

Jak na domácí uzení masa?

Domácí udírna už zdaleka není nic výjimečného a vlastnímu uzenému masu se nic nevyrovná. Jak na to, abyste vytáhli chutné a voňavé maso, které přitom neztratilo na hmotnosti ani na šťavnatosti?

Na vlně tyrolských chutí

Chybí vám poznávání nových míst a chutí? Pojďte s námi procestovat kousek Tyrolska.

Další článek