Procesor (ang. Central Processing Unit (CPU), czyli Centralna Jednostka Przetwarzająca) to mózg całego sprzętu, który odpowiada za wykonywanie poleceń otrzymywanych od innych podzespołów. W naszym asortymencie znajdują się między innymi najnowsze procesory Intel oraz AMD (w tym jednostki gamingowe o bardzo zaawansowanych parametrach).
Procesory Intel są jednymi z najsłynniejszych produktów w swojej kategorii, równie popularnymi wśród użytkowników zaawansowanych, jak i podstawowych. Przez długi czas niemalże monopolizowały rynek i latami mówiło się w zasadzie jedynie o kostkach od Intela. Szczególny rozgłos zyskała seria procesorów konsumenckich Core, gdzie procesory Intel Core i5 wzwyż odpowiadają wyśrubowanym potrzebom profesjonalnych użytkowników, a i3 – użytkownikom domowym.
W naszym asortymencie dostępne są nowoczesne procesory Intel Core i7 oraz i9, które powstały z myślą o programistach, filmowcach, streamerach i innych wymagających konsumentach. To również procesory odpowiednie dla osób chcących rozwijać swoje zainteresowania, a więc początkujących graczy czy grafików. Oferujemy także procesory Intel Celeron przeznaczone do użytku biurowego bądź podstawowej obsługi komputera: oglądania filmów, sprawdzania poczty e-mail.
Procesory AMD szybko stały się konkurencją dla dużego gracza, jakim jest Intel. Docenili je zarówno gamerzy (popularna seria Ryzen, która dziś należy do najchętniej wybieranych linii procesorów gamingowych), jak i użytkownicy biurowi czy programiści. Najmocniejsze modele tej marki to Ryzeny od piątki wzwyż, z kolei starsze procesory nadają się do bardziej podstawowej obsługi komputera lub w grania w mało wymagające gry.
W naszej ofercie znajdują się chętnie wybierane przez graczy procesory AMD Ryzen 5 oraz 7. Umożliwiają branie udziału w intensywnych, zaawansowanych graficznie rozgrywkach przy ich jednoczesnym streamowaniu oraz tworzenie efektownych animacji czy korzystanie z profesjonalnych programów do obróbki zdjęć i wideo. Proponujemy również mocny procesor gamingowy AMD Ryzen 9, który bez problemu zaspokoi potrzeby zawodowego e-sportowca oraz wydajne Ryzen 3 przeznaczone do użytku biurowego.
Jeżeli właśnie składasz komputer lub rozbudowujesz swój stary, to do współpracy z nowym procesorem przyda ci się wydajna płyta główna. Sprawdź najświeższe modele kompatybilne z procesorami Intel lub AMD i stwórz najmocniejszy duet do swojego desktopa lub laptopa!
Procesory komputerowe - najczęściej zadawane pytania
Procesor do komputera jest elementem odpowiadającym za przetwarzanie przez komputer poleceń otrzymywanych np. od urządzeń peryferyjnych. Ten niepozorny metalowy kwadracik pełni więc funkcję mózgu całego sprzętu: otrzymuje od klawiatury informację, że trzeba wyświetlić jakiś znak i ma doprowadzić do tego, by tak się stało.
Im mocniejszy procesor (pod względem parametrów technicznych), tym sprawniejszej pracy komputera można się spodziewać. Jeżeli ten podzespół nie będzie w stanie obsługiwać odpowiedniej liczby zadań jednocześnie, to sprzęt zacznie się zawieszać i „odmawiać” wykonania poszczególnych poleceń. Zbyt stary procesor to również kłopot z uruchamianiem najnowszych gier czy zaawansowanych programów do montażu wideo, tworzenia muzyki i programowania.
Rdzenie procesora są elementem, który odpowiada za realizację „zlecanych” mu zadań, a każdy z nich zawiera wiele jednostek wykonawczych. Im większa liczba rdzeni procesora, tym więcej poleceń będzie w stanie wykonać jednocześnie, dlatego bardziej zaawansowani użytkownicy komputerów chętnie wybierają modele wielordzeniowe. Dla przykładu: gamingowy procesor Intel Core i7 10. generacji ma 8 rdzeni, natomiast i3 (10. generacji) – 4 rdzenie.
Rodzaje rdzeni dzielone są właśnie ze względu na ich liczbę. Do użytku biurowego lub domowego w przypadku bardzo podstawowej obsługi komputera (sprawdzania social mediów, sporadycznego oglądania filmów, grania w starsze gry czy tworzenia dokumentów) wystarczą już 2 rdzenie, zarówno w przypadku procesorów AMD, jak i Intel. Bardziej zaawansowani gracze powinni zwracać uwagę na minimum 4-rdzeniowe procesory, a zawodowych gamerów lub programistów zachwyci 6 rdzeni i więcej.
Liczba rdzeni nie jest jedynym parametrem, na który warto zwrócić uwagę, wybierając procesor do komputera. Niemniej istotne będą poniższe dane techniczne: