Skip to main content
teaching

Ziarnko do ziarnka...

Wszyscy chcemy zdrowej i zrównoważonej przyszłości dla naszych dzieci . 

Zdrowe rośliny są niezbędne do zapewnienia czystego powietrza, poprawy jakości wody i siedlisk, których potrzebują zwierzęta dzika.  Na szczęście możemy rozwijać umiejętności i poszerzać wiedzę na ten temat już od najmłodszych lat, dzięki pokazywaniu dzieciom, w jaki sposób łączy się to z naszym codziennym życiem i jak ważne jest dokonywanie świadomych wyborów.

Gdy uczymy się o zdrowiu roślin, dostajemy wspaniałą szansę, aby doświadczyć dumy, odpowiedzialności i zaangażowania... oraz budowania więzi. 

garden scene child

Rozmowa zdrowia doda

W lokalnym gospodarstwie lub przy półce sklepowej z płatkami śniadaniowymi, podczas codziennego posiłku lub uroczystej kolacji – wszędzie, gdzie akurat jesteśmy, zdrowie roślin może być ciekawym tematem rodzinnych rozmów. Pokazując dzieciom, w jaki sposób łączy się to z naszym dobrym samopoczuciem, wychowujemy przyszłych ambasadorów zdrowia roślin. 

Zdrowie roślin w trzech krokach

  • Zajrzyjcie do ogrodu lub do doniczki na oknie –  wyjdźcie do świata roślin, identyfikacji liści i rozpoznawania owadów, których potrzebujemy w naszych ogrodach (w tym zapylaczy takich jak pszczoły, trzmiele i motyle), a także szkodników – które symbolizuje maskotka kampanii #PlantHealth4Life – PESTY! Dowiedzcie się, jak duże znaczenie mają naturalne metody ochrony roślin i światło słoneczne. Wspólnie zbudujcie domki dla owadów.
  • Zachwyćcie się cudem natury –  włączcie dzieci w rytm natury i rodzinne tradycji. Dzielcie się własnymi historiami z dzieciństwa (pamiętacie najwyższe drzewo, na które udało Wam się wspiąć?), starymi przepisami (tajemnica dżemu truskawkowego przekazywana z pokolenia na pokolenie) i tym, jak ważne miejsce zajmowały rośliny w życiu rodzinnym (czy Twoi dziadkowie sprzedawali owoce, warzywa, a może plecione kosze lub drewno?).
  • Wysiejcie ziarna pod przyszłe zmiany –  zachęćcie dzieci, żeby zakasały rękawy i stworzyły plakat, prezentację lub film, poprzez które będą mogły podzielić się nowo zdobytą wiedzą i umiejętnościami z kolegami. 

Gdyby rośliny mogły mówić, powiedziałyby: „Nigdy więcej agrofagów!”.

Niewielkie szkodniki oraz bakterie, wirusy czy grzyby wywołujące choroby roślin, takie jak PESTY, mogą powodować ogromne szkody w przyrodzie. Powodują choroby, a w konsekwencji zmniejszają plony i niszczą lokalne ekosystemy. Pomóżcie swoim dzieciom uwierzyć, że ich codzienne działania mają wpływ na przyrodę! Zaszczepcie w nich miłość do środowiska i zrozumienie, że stają się strażnikami natury dzięki odpowiedzialnym nawykom, np. robieniu zdjęć roślinie zamiast przywożeniu jej do domu z zagranicznych wakacji. 

child watering plants

Pięć ciekawostek o roślinach, którymi zainteresujesz dzieci

  1. Rośliny same wytwarzają sobie pożywienie – rośliny wykorzystują dwutlenek węgla, wodę i światło słoneczne do wytwarzania cukrów i tlenu w procesie zwanym fotosyntezą.
  2. Rośliny się ze sobą komunikują – rozmawiają ze sobą za pomocą sygnałów chemicznych, ostrzegając się o zbliżających się szkodnikach lub chorobach.
  3. Niektóre rośliny się ruszają – słoneczniki potrafią podążać za słońcem w ciągu dnia, zwracając się w jego stronę. Takie zachowanie nazywamy heliotropizmem.
  4. Nie wszystkie rośliny to wegetarianie – rosiczka, muchołówka amerykańska i inne rośliny mięsożerne jedzą owady, aby pozyskać składniki odżywcze, których nie mogą pobrać z gleby.
  5. Przyroda ma pomocników – dzięki temu, że biedronki zjadają szkodniki takie jak mszyce, pomagają roślinom rosnąć zdrowo i bez szkodników.

Kształtujemy przyszłość

Jako rodzice odgrywamy kluczową rolę w tym, aby nasze dzieci rozumiały, na czym polega zdrowie roślin i jakie ma ono znaczenie w wielu obszarach codziennego życia. 

Angażując je w praktyczne działania i rozmowy, możemy pobudzić ich ciekawość i umożliwić im tworzenie szczęśliwszego i zdrowszego świata dla przyszłych pokoleń – a i my z pewnością możemy się przy okazji niejednego nauczyć!