Tarptautinis bendradarbiavimas
Maisto saugos klausimai dažnai yra pasaulinio pobūdžio. Tarptautinė prekyba, kelionės, migracija ir netgi klimato kaita gali daryti poveikį maisto saugos reguliavimui vietos, nacionaliniu ir regioniniu lygmenimis.
EFSA užmezgė glaudžius darbo ryšius su tarptautinėmis organizacijomis ir maisto srities agentūromis įvairiose pasaulio vietose.
Tarptautinės organizacijos
EFSA, teikdama mokslines ir technines rekomendacijas dėl su Jungtinių Tautų maisto kodeksu susijusios veiklos, padeda Europos Sąjungai vykdyti savo tarptautinius įsipareigojimus.
- Tai apima ryšius su Maisto ir žemės ūkio organizacija (FAO) ir Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) ekspertų komitetais ir ryšius su trečiosiomis šalimis už ES ribų.
- Kai Europos Komisija prašo mūsų paramos, EFSA ekspertai dalyvauja Maisto kodekso komisijos organizuojamuose posėdžiuose. Ši komisija – tai pagal Jungtinę FAO ir PSO maisto standartų programą įsteigta įstaiga, kurios užduotis – rengti maisto standartus, gaires, praktikos kodeksus ir susijusius tekstus. EFSA įnešė savo indėlį per įvairius svarbius susitikimus, pavyzdžiui, rizikos analizės principų ir biotechnologijų klausimais.
- Taip pat bendradarbiaujame su tarptautinėmis organizacijomis, atsakingomis už mokslinių konsultacijų teikimą ar tarptautinių standartų nustatymą. Tarp šių organizacijų yra FAO, PSO, Tarptautinė augalų apsaugos konvencija, Europos ir Viduržemio jūros regiono augalų apsaugos organizacija, Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija ir Pasaulio gyvūnų sveikatos organizacija.
Maisto srities agentūros
EFSA toliau plėtoja ryšius su kolegomis visame pasaulyje.
- Kartais tai vyksta sudarant oficialius susitarimus su reguliavimo agentūromis, turinčiomis rizikos vertinimo įgaliojimus, pavyzdžiui, Australijoje, Kanadoje, Japonijoje, Naujojoje Zelandijoje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose.
- Bendradarbiaujama su kolegomis visame pasaulyje, įskaitant Braziliją, Čilę, Kiniją, Honkongą, Malaiziją, Korėjos Respubliką, Singapūrą, Taivaną ir Tailandą.
ES plėtra
Prieš prisijungdama prie ES, paraišką teikianti šalis turi atitikti tam tikrus reikalavimus. Maisto saugos klausimai atlieka svarbų vaidmenį stojimo derybose dėl narystės ES.
Nuo 2005 m. EFSA bendradarbiauja su ES plėtros šalimis. Šiuo metu šalys kandidatės yra šios: Albanija, Bosnija ir Hercegovina, Moldova, Juodkalnija, Šiaurės Makedonija, Serbija, Turkija, Ukraina. Sakartvelas ir Kosovas* turi potencialių kandidatų statusą.
- EFSA ir pasirengimo narystei paramos priemonės (PNPP) paramos gavėjų maisto saugos institucijos palaiko glaudžius ryšius (šiuo metu: Albanijoje, Bosnijoje ir Hercegovinoje, Kosove, Juodkalnijoje, Šiaurės Makedonijoje, Serbijoje, Turkijoje) pagal EFSA pasirengimo narystei programas, finansuojamas iš Pasirengimo narystei pagalbos priemonės (PNPP). Programomis siekiama gerinti nacionalinių valdžios institucijų pasirengimą jų galimam būsimam bendradarbiavimui su EFSA, kaip visateisėms ES narėms.
* Šis pavadinimas nekeičia pozicijų dėl statuso ir atitinka JT ST rezoliuciją 1244/1999 bei Tarptautinio Teisingumo Teismo nuomonę dėl Kosovo nepriklausomybės deklaracijos.
Dokumentai
- Įgyvendinta veikla pagal 2017–2019 m. EFSA pasirengimo narystei programą
- Pagal 2015–2017 m. EFSA pasirengimo narystei programą įgyvendinta veikla
- Pasirengimo narystei pagalbos priemonė
- Įgyvendinta veikla pagal EFSA 2011–2014 m. pasirengimo narystei programą
- Pasirengimo narystei programos ataskaitos
- Šalių kandidačių profiliai
- Potencialios šalys kandidatės
ES kaimynystė
Maisto sauga yra svarbus ES Europos kaimynystės politikos (EKP) elementas. ES bendradarbiauja su savo pietinėmis ir rytinėmis kaimyninėmis šalimis, pasitelkdama Europos kaimynystės politiką (EKP), kad pasiektų kuo glaudesnę politinę asociaciją ir kuo didesnį ekonominės integracijos laipsnį.
- Kaimyninių šalių informuotumas apie ES reglamentus ir procedūras, susijusias su vartotojų sauga, įskaitant reagavimą į maisto krizes, ir laisvu maisto ir (arba) pašarų judėjimu, yra labai svarbus siekiant apsaugoti vartotojus ir kartu skatinti regioninę prekybą. Joms reikia informacijos apie EFSA, rizikos vertinimą ir informavimą apie riziką bei Europos maisto saugos sistemą, kad savo sistemas kuo labiau suderintų su Europos sistemomis.
- 2014 m. vasario mėn. EFSA pradėjo bendradarbiauti su ES kaimyninėmis šalimis pagal programą, finansuojamą pagal Europos kaimynystės politikos priemonę (EKPP). Vykdydama šią programą, EFSA aktyviai siekia į savo veiklą labiau integruoti šias šalis: Alžyras, Armėnija, Azerbaidžanas, Baltarusija, Egiptas, Izraelis, Jordanija, Libanas, Libija, Moldova, Marokas, Palestina**, Sakartvelas, Tunisas ir Ukraina.
Šis pavadinimas neturi būti aiškinamas kaip Palestinos Valstybės pripažinimas ir jis nekeičia valstybių narių skirtingų pozicijų dėl šio klausimo.