Кондиломи
Кондиломите са малки бучки, които се появяват обикновено в или около гениталиите, поради което се наричат и генитални брадавици. Те могат да бъдат с различни форми и размери и да приличат на плоска или надигната брадавица. Обикновено са розови на цвят, могат да бъдат малки или големи, единични или много или е възможно да са толкова малки, че да не се виждат с просто око.
Състоянието се нарича още condylomata acuminata (при множество генитални брадавици) или condyloma acuminatum (единична генитална брадавица).
Гениталните брадавици са най-честото полово предавано заболяване, причинено от вирус. Причиняват се от определени типове човешкия папиломен вирус (HPV).
HPV е често срещана полово предавана инфекция. От около 100 вида HPV, само няколко могат да причинят генитални брадавици. Някои видове HPV могат да причинят рак на маточната шийка, други видове - рак на аналния канал, рак на пениса или рак на устата и гърлото. Видовете HPV, които причиняват рак, не са същите като тези, които причиняват брадавици.
Приблизително 90% от случаите на condylomata acuminata са свързани с HPV типове 6 и 11. Тези два типа са с най-малка вероятност за неопластичен потенциал. HPV типове 16, 18, 31, 33 и 35 по-рядко причиняват кондиломи.
HPV се разпространява чрез директен контакт кожа в кожа, обикновено по време на орален, генитален или анален секс със заразен партньор.
Гениталните брадавици са силно заразни. Съществува висок риск от заразяване дори при единичен сексуален контакт с някой, който има генитални брадавици. До 20% от хората с генитални брадавици ще имат други болести, предавани по полов път.
Обикновено кондиломите причиняват само леки симптоми, но понякога могат да бъдат болезнени. Появяват се от един до осем месеца след експозиция. Брадавиците са най-лесно разпознаваемият симптом на генитална HPV инфекция. Най-често засегнатите области са пенисът, вулвата, вагината, шийката на матката, перинеума и перианалната област.
Диагнозата обикновено се основава на симптомите и може да бъде потвърдена чрез биопсия.
Съществуват много начини за лечение на генитални брадавици - медикаменти и процедури. Тъй като брадавиците често са упорити, може да се наложи повече от едно посещение при дерматолог. След лечението брадавиците често отшумяват в рамките на шест месеца.
Ваксината срещу HPV може да предотврати гениталните брадавици. Без ваксинация почти всички сексуално активни хора ще получат някакъв тип HPV в даден момент от живота си. Болестта е известна поне още от времето на Хипократ през 300 г. пр.н.е.
Кой може да получи генитални брадавици?
Всеки, който прави секс, може да се зарази с човешки папиломен вирус (HPV) - вирусът, който причинява генитални брадавици. Най-малко половината от хората, които са сексуално активни, са имали HPV инфекция. Най-често се среща преди 30-годишна възраст. Разпространението е най-голямо при лица на възраст 17-33 години, като пикът на заболеваемостта е при лица на възраст 20-24 години.
И двата пола са податливи на инфекция. Явното заболяване може да бъде по-често при мъжете (съобщава се при 75% от пациентите), но се счита, че инфекцията е по-разпространена при жените.
Вирусните частици са в състояние да проникнат в кожата и лигавичните повърхности чрез микроскопични ожулвания в гениталната област, които възникват по време на сексуална активност. След като клетките бъдат нападнати от HPV, може да настъпи латентен (тих) период от месеци до години, през който няма данни за инфекция.
Като цяло, две трети от индивидите, които имат сексуален контакт с партньор с кондилома акуминатум, развиват лезии в рамките на 3 месеца.
Не всеки, който се зарази с HPV, получава генитални брадавици. При повечето хора никога не се появяват тези брадавици, защото имунната система на организма се бори с вируса. Повечето хора се вирусът изчезва след няколко години и след това вече не са заразни.
Хората с отслабена имунна система може да не са в състояние да се борят с вируса. Когато тялото не може да се бори с HPV, е възможно да се появят гениталните брадавици. Имунната система на човек може да отслабне от заболяване като рак или СПИН. Някои лекарства, като тези за предотвратяване на отхвърлянето на органи, също отслабват имунната система.
Понякога генитални брадавици могат да се наблюдават при дете. Това е рядкост, но заразената майка може да предаде вируса на бебето си по време на раждането. Брадавиците може да не се появят веднага. Гениталните брадавици при дете могат също да бъдат признак на сексуално насилие.
Как става заразяването с HPV?
Гениталните брадавици се разпространяват от човек, който има HPV, на друго лице чрез:
- Секс (вагинален, анален или орален)
- Генитален контакт
- Раждане (от заразена майка на бебе)
Брадавиците могат да се появят чак седмици или месеци след секс със заразен човек.
HPV най-често се предава чрез полов акт. Възможно е заразяване да се случи и при непетрираща (непроникваща) сексуална активност, но рискът е по-малък.
Типовете HPV, които причиняват брадавици, са силно заразни. Приблизително трима от четирима незасегнати партньори на пациенти с кондиломи ги развиват в рамките на осем месеца.
Въпреки че 90% от HPV инфекциите се изчистват от организма в рамките на две години от заразяването, е възможно инфектираните клетки да преминат през латентен (тих) период, като повторно появяване или повторение на симптомите се случва месеци или години по-късно. Латентният HPV, дори без външни симптоми, все още се предава на сексуален партньор. При незащитен секс със заразен партньор има 70% риск от заразяване на другия партньор.
При индивиди с анамнеза за предишна инфекция с HPV появата на нови брадавици може да бъде или от ново излагане на HPV, или от повторение на предишната инфекция. До една трета от хората с кондиломи ще получат рецидив.
При деца
Аногениталните брадавици могат да се предадат по време на раждането. Наличието на брадавици върху гениталиите на малки деца се предполага като индикатор за сексуално насилие. Въпреки това, кондиломите понякога могат да бъдат резултат от автоинокулация от брадавици другаде по тялото, например от ръцете. Съобщава се също заразяване от споделяне на бански, бельо или кърпи за баня и от несексуално докосване по време на рутинни грижи, като например смяна на памперси. Гениталните брадавици при деца са по малко вероятно да бъдат причинени от HPV подтипове 6 и 11, отколкото при възрастни, и по-вероятно да бъдат причинени от HPV типове, които причиняват брадавици другаде по тялото („кожни типове“).
Рискови фактори за кондиломи
Всеки сексуално активен човек е изложен на риск от заразяване с HPV. Гениталните брадавици обаче са по-чести при хора, които:
- са на възраст под 30 години
- са пушачи
- имат отслабена имунна система
- са жени, приемащи перорални контрацептиви
- имат множество сексуални партньори
- са с ранна възраст на започване на сексуална активност
- имат анамнеза за насилие в детска възраст
- са деца на майка, която е била заразена с вируса по време на раждане
Изследванията показват, че пушачите имат по-висок риск от генитални брадавици, отколкото хората, които не пушат. Не е ясно защо.
Гениталните брадавици са косвено свързани с употребата на противозачатъчни таблетки поради увеличена честота на сексуален контакт без използване на бариерна защита, множество сексуални партньори и секс в ранна възраст.
Симптоми
Кондиломите се появяват в различни размери и форми. Възможно е някои хора да получат няколко брадавици, докато при други да се появят много на брой образувания. Те могат да се установят навсякъде в гениталната или аналната област и често се локализират на външни повърхности на тялото, като пениса, скротума или големите срамни устни на вулвата. Възможно е да се появят и на вътрешни повърхности като отвора към уретрата, във влагалището, на шийката на матката или в ануса.
Кондиломите могат да бъдат с малки размери - диаметър 1-5 мм, но също така могат да растат или да се разпространяват в големи образувания в аногениталната област. Те могат да бъдат твърди („кератинизирани“) или меки. Върхът на израстъците може да наподобява карфиол и може да се усеща гладък или леко неравен при допир.
Основното оплакване обикновено е безболезнени подутини, сърбеж или секрет. Засягането на повече от една област е често срещано явление. Анамнезата за множество лезии, а не за една изолирана брадавица, е често срещана.
Най-честите признаци на кондиломите са:
- малки, разпръснати подутини, които са с цвят на кожата или малко по-тъмни
- група неравности, които приличат на карфиол
- образувания в областта на гениталиите, които могат да бъдат повдигнати или плоски и гладки или груби
Гениталните брадавици често нямат симптоми. Понякога брадавиците могат да причинят сърбеж, зачервяване, усещане на изгаряне, кървене, болка или дискомфорт, особено когато се появят около ануса. Въпреки че те обикновено са без други физически симптоми, огнището на генитални брадавици може да причини психологически дистрес, например тревожност, при някои хора.
Кондиломите могат да се появят в следните области на тялото:
При жените:
- Вулва (външни женски полови органи)
- Вагина
- Маточна шийка
- Слабини
При мъжете:
- Пенис
- Скротум
- Бедро
- Слабини
При двата пола:
- По устните, в устната кухина или гърлото след орален секс със заразен човек
- В или около ануса след анален секс с човек, който има HPV
Дори и да не виждате генитални брадавици, те все пак могат да причинят симптоми, като вагинално течение, сърбеж, кървене, чувство на парене.
Усложнения
Гениталните брадавици засягат както женския, така и мъжкия пол, но жените са по-уязвими към усложнения.
Възможните усложнения са:
- Предаване на вируса на новородено или партньори.
- Трансформация в злокачествени заболявания на пикочо-половата система както при мъжете, така и при жените - HPV инфекцията е основната причина за рак на шийката на матката. Може да причини и предракови промени в клетките на шийката на матката, което се нарича дисплазия. Други видове HPV също могат да причинят рак на вулвата, на пениса и на аналния канал.
- Рецидив - процентът на рецидиви при аногенитални брадавици варира от 19% на третия месец до 23% на шестия месец.
Как дерматолозите диагностицират генитални брадавици?
Хората често се чувстват смутени от образуванията в гениталната област и не се консултират с лекар. Но посещението при дерматолог може да осигури спокойствие, тъй като може да получите подходяща диагноза и лечение.
Диагнозата генитални брадавици най-често се поставя визуално при преглед, но в някои случаи може да изисква потвърждение чрез биопсия. Лекарят ще премахне брадавицата или част от нея и ще я изпрати в лаборатория. Това може да потвърди диагнозата.
По-малките брадавици понякога могат да бъдат сгрешени със заразни молуски (molluscum contagiosum).
Лечение
Няма лек за HPV. Съществуващите лечения са фокусирани върху отстраняването на видими брадавици, но те също могат да регресират сами без никаква терапия. Гениталните брадавици могат да изчезнат сами при около 10% до 20% от хората за период от три до четири месеца.
Съществуват редица възможности за лечение, но нито едно лечение не е 100% ефективно за елиминиране на кондиломите и предотвратяване на връщането им при всички пациенти. Също така не е възможно да се елиминира инфекцията с човешки папиломен вирус, след като е възникнала.
Няма доказателства, които да предполагат, че премахването на видими брадавици намалява предаването на основната HPV инфекция. До 80% от хората с HPV ще изчистят инфекцията в рамките на 18 месеца.
Някои генитални брадавици преминават без лечение. Но премахването на брадавици има ползи, тъй като лечението:
- намалява риска от разпространение на вируса
- може да облекчи болката и сърбежа
- потвърждението, че са генитални брадавици, а не рак
- премахва брадавици, които е трудно да се поддържат чисти
Ако искате да лекувате гениталните си брадавици, най-добре е да посетите дерматолог. Не трябва да използвате лекарство за премахване на брадавици, което можете да си купите без рецепта. Тези лекарства лекуват други видове брадавици. Гениталните брадавици изискват различни лечения.
Има доста лечения за генитални брадавици. Дерматологът ще избере подходящата терапия във Вашия случай въз основа фактори като броя, размерите и локализацията на брадавиците, както и общото здравословно състояние. Всички лечения потенциално могат да причинят депигментация, сърбеж, болка или белези.
Леченията могат да включват процедура в кабинета на дерматолога или лекарство, което поставяте върху брадавиците - могат да бъдат класифицирани като аблативни или локални средства. Аблативните терапии се считат за по-ефективни при първоначално отстраняване на брадавици, но както всички терапии имат значителна честота на рецидиви.
Терапията може да включва:
Лекарства
Често дерматологът предписва лекарства, които ще прилагате при гениталните брадавици у дома. Тези лекарства с рецепта включват:
- Подофилотоксин за външни брадавици (потиска клетъчното деление и притежава противовъзпалително действие)
- Имиквимод (повишава имунната система на организма, за да може да се бори с HPV)
- Синекатехини (мехлем от катехини, извлечени от зелен чай и други компоненти, за външни брадавици и брадавици около ануса)
- Трихлороцетна киселина
Процедури
Аблативните методи са по-ефективни при кератинизирани брадавици. Те също са най-подходящи при пациенти с по-малък брой относително по-малки по размери брадавици.
Дерматологът може да извърши една от следните процедури по време на посещение в кабинета:
- Криотерапия - замразяване на кондиломите с течен азот. Това е отлично лечение от първа линия, тъй като процентът на отговор е висок с малко странични ефекти.
- Ексцизия - хирургично изрязване на брадавици. Обикновено се извършва с локална анестезия и когато брадавиците са с малки размери и брой. Хирургичното изрязване е по-ефективно при ерадикацията на гениталните брадавици, отколкото медицинските терапии, но носи сравнително висока честота на рецидиви.
- Електрокаутеризация - премахване на брадавиците с електрически ток. Може да се извърши с локална анестезия. Трябва да се отбележи, че полученият дим може да бъде заразен.
- Лазерно лечение - унищожаване на кондиломите с лазерна светлина. Това лечение се използва за обширни или повтарящи се генитални брадавици. Може да изисква локална, регионална или обща анестезия. Лазерът физически разрушава индуцираната от HPV лезия. Недостатъците включват висока цена, увеличено време на заздравяване, белези.
- Понякога лечението изисква повече от едно посещение в лекарския кабинет.
Други лечения
Понякога се инжектира лекарство в кондиломите. Интерферон алфа-n3, антивирусно лекарство, може да се инжектира в гениталните брадавици. Това лечение обикновено се използва, ако другите терапевтични подходи са неуспешни, тъй като може да причини много нежелани реакции.
Прогноза
Лечението може да премахне брадавиците, които виждате, но може да не премахне вируса. Ако вирусът остане, брадавиците могат да се появят отново.
Ако все още сте носител на вируса, може да го разпространите по полов път. Употребата на презерватив по време на полов акт може да намали риска от разпространение на вируса.
Много случаи на генитални брадавици не отговарят на лечението или се повтарят след адекватен отговор на терапията.
Честотата на рецидивите надвишава 50% след 1 година и се дължи на следното:
- Повтаряща се инфекция от сексуален контакт
- Дълъг инкубационен период на HPV
- Локализация на вируса в повърхностните слоеве на кожата, далеч от лимфните възли
- Устойчивост на вируса в околната кожа, в космения фоликул или в местата, недостатъчно достигнати от интервенцията
- Пропуснати или дълбоки лезии
- Субклинични лезии
- Подлежаща имуносупресия
Превенция
Може да намалите риска от заразяване с HPV и поява на кондиломи чрез:
- Ваксина срещу HPV - има две ваксини срещу HPV. Едната от тях е „четиривалентна“, което означава, че може да предпазва от четири типа HPV. Тази ваксина е за мъже и жени на възраст от 9 до 26 години. Тя може да предотврати типовете HPV, които причиняват повечето генитални брадавици. Ваксинационният курс се състои от три инжекции. За да бъде ваксината най-ефективна, трябва да направите и трите инжекции преди първия си сексуален контакт. И двете HPV ваксини могат да помогнат за защита на жените от повечето видове рак на шийката на матката.
- Използвайте презерватив по време на секс - може да помогне за намаляване на риска от кондиломи. Презервативите не покриват цялата кожа в областта на гениталиите. Следователно те невинаги предотвратяват разпространението на HPV от заразен човек. Според проучвания презервативите са по-ефективни за предотвратяване на заразяване при мъже, отколкото при жени.
- Говорете със сексуалните си партньори относно здравето - преди да имате сексуална активност с партньора си за първи път, поговорете откровено за полово предавани инфекции. Попитайте дали Вашият партньор е имал (или има) някакви полово предавани инфекции, включително HPV. Кажете на партньора си, ако сте имали (или имате) такива.
- Откажете се от пушенето - изследванията са установили, че пушачите са с по-висок риск от генитални брадавици, отколкото непушачите.
Съвети от специалисти
Ако имате (или сте имали) генитални брадавици, дерматолозите препоръчват следното:
- Не използвайте лекарства, предназначени за лечение на други видове брадавици - други лекарства са подходящи за лечение на обикновени брадавици и плантарни брадавици (кокоши трън), но не и генитални брадавици. Консултирайте се с дерматолог за лечение на кондиломите.
- Кажете на сексуалните си партньори, че имате генитални брадавици. Трябва да посетят лекар.
- Използвайте презерватив по време на секс - може да помогне за намаляване на риска от разпространение на генитални брадавици.
- Жени - извършване на Pap-тест (цитонамазка). Жените, които са провели лечение за генитални брадавици, е необходимо да си направят Pap-тест, както е препоръчано от техния лекар. Цитонамазката е най-добрият начин за откриване на ранни анормални промени в шийката на матката. Това може да предотврати смърт от рак на шийката на матката.