Гонорея
Гонореята е бактериална инфекция, причинена от организма Neisseria gonorrhoeae, която се предава по време на незащитен полов акт. Гонореята, известна още като трипер, е една от най-старите известни болести, предавани по полов път.
Neisseria gonorrhoeae може да зарази както мъже, така и жени. Гонореята най-често засяга гениталиите, ректума и гърлото.
Това е много честа инфекция, особено сред младите хора. Сред индивидите, които са заразени с гонорея, 50% до 70% също ще бъдат заразени с хламидия, друг тип бактерии, която причинява друга полово предавана болест.
Как може да се заразите с гонорея?
Може да се заразите с гонорея, като правите незащитен вагинален, анален или орален секс с някой, който е инфектиран. Бременна жена с гонорея може да даде инфекцията на бебето си по време на раждане. При бебетата гонореята най-често засяга очите.
Противно на общоприетото схващане, гонореята не може да се предава чрез тоалетните седалки или дръжките на вратите. Бактерията, която причинява гонорея, изисква много специфични условия за растеж и размножаване. Тя не може да живее извън тялото повече от няколко секунди или минути, нито може да живее върху кожата на ръцете или краката. Neisseria gonorrhoeae оцелява само върху влажни повърхности в тялото и се среща най-често във влагалището и, по-често, в шийката на матката. Тя може да живее и в уретрата, през която урината се оттича от пикочния мехур. Neisseria gonorrhoeae дори може да съществува в задната част на гърлото (от орален секс) и в ректума (от анален секс).
Рискови фактори
Рискът от гонорея е най-висок при следните фактори:
- Млада възраст
- Нов сексуален партньор
- Сексуален партньор, който има други партньори
- Повече от един сексуален партньор
- Наличие на друга инфекция, предавана по полов път сега или в миналото
- Инфекция с гонорея в миналото
Симптоми при гонорея
В много случаи инфекцията с гонорея не причинява никакви симптоми. Инфекцията може да засегне много места в тялото, но обикновено се появява в гениталния тракт.
Симптоми при гонорея, засягаща половата система
Не всички мъже, заразени с гонорея, имат симптоми. Признаците и симптомите на инфекция с гонорея при мъжете могат да включват:
- Болезнено уриниране
- Усещане за парене при уриниране
- Бял, жълт или зелен секрет от пениса
- Болка или подуване в тестисите
Повечето заразени жени нямат симптоми, особено в ранните етапи на инфекцията. Дори когато жена с гонорея има симптоми, те често са леки и могат да бъдат сгрешени с инфекция на пикочния мехур или влагалището. Жените с гонорея са изложени на риск от развитие на сериозни усложнения от инфекцията, дори и да нямат симптоми. Признаците и симптомите на инфекция с гонорея при жените могат да включват:
- Жълтеникав вагинален секрет
- Зачервяване и подуване на гениталиите
- Сърбеж или усещане за парене във вагиналната област
- Вагинално кървене извън менструацията, например след вагинален полов акт
- Болка или усещане за парене при уриниране
- Често уриниране
- Болки в коремната или тазовата област
Симптоми при гонорея на други места в тялото
Гонореята може да засегне и тези части на тялото:
- Ректум - Симптомите включват анален сърбеж, изтичане на гноевиден секрет, анален сърбеж и болезненост, болезнена дефекация, кървене (петна от яркочервена кръв върху тоалетната).
- Очи - Гонорея, която засяга очите, може да причини очна болка, чувствителност към светлина и гноен секрет от едното или двете очи.
- Гърло - Симптомите на инфекция в гърлото могат да включват болки в гърлото и подути лимфни възли в шията.
- Стави - Ако една или повече стави се заразят от бактерии (септичен артрит), засегнатите стави могат да бъдат топли, зачервени, подути и изключително болезнени, особено по време на движение.
Усложнения
Нелекуваната гонорея може да причини сериозни и трайни здравословни проблеми както при жените, така и при мъжете:
Безплодие при жените
Гонореята може да се разпространи в матката и фалопиевите тръби, причинявайки тазова възпалителна болест. Среща при много жени с гонорейна инфекция на шийката на матката. Симптомите на тазовата инфекция включват треска, болка и спазми в тазовата област, болка при полов акт. Тазовата инфекция може да доведе до трудности при забременяване, извънматочна бременност или дори до безплодие поради увреждане или запушване на тръбите. Тазово възпалителната болест изисква незабавно лечение.
Безплодие при мъжете
Гонореята може да предизвика болезнено възпаление (епидидимит) на малко извито каналче в задната част на тестисите (епидидим), където се намират сперматозоидите. Нелекуваният епидидимит може да доведе до безплодие.
Инфекция, която се разпространява в ставите и други области на тялото
Бактерията, която причинява гонорея, може да се разпространи по кръвния поток и да зарази други части на тялото, включително ставите. Треска, обрив, кожни рани, болки в ставите, подуване и скованост са възможни симптоми.
Повишен риск от ХИВ / СПИН
Наличието на гонорея прави заразения човек по-податлив към инфекция с човешкия имунодефицитен вирус (ХИВ), който причинява СПИН. Хората, които имат и гонорея, и ХИВ, са в състояние да предадат и двете болести по-лесно на своите партньори.
Инфекцията с гонорея при хора със състояния, причиняващи сериозно потисната имунна функция, като СПИН или имуносупресивно лечение, могат да бъдат още по-сериозни.
Усложнения при бебета
Бебетата, които се заразяват с гонорея от майките си по време на раждане, могат да развият слепота, язви по скалпа и инфекции.
Как се диагностицира гонорея?
Диагнозата на гонорея се поставя чрез вземане на материал от заразеното място (гърлото, ректума, шийката на матката, уретрата) и идентифициране на бактериите в лаборатория чрез култивиране на материала от тампона или идентифициране на генетичния материал от бактериите. Понякога изследванията не показват бактерии поради грешки във вземането на проби (в пробата не се съдържат бактерии) или други технически трудности, дори когато жената има инфекция.
По-новите тестове за диагностициране на гонорея включват използване на ДНК проби или техники за амплификация (например полимеразна верижна реакция или PCR) за идентифициране на генетичния материал на бактериите. Тези тестове са по-скъпи от културите, но обикновено дават по-бързи резултати.
Изследване на урина може да помогне за идентифициране на бактерии в уретрата.
Лекарят може да препоръча тестове за други полово предавани инфекции. Гонорея увеличава риска от тези инфекции, по-специално хламидия, която често съпътства гонорея.
Какви са леченията на гонорея? Може ли гонореята да се излекува?
Гонореята може да бъде излекувана с правилното лечение.
В миналото лечението на неусложнена гонорея беше доста просто. Еднократна инжекция пеницилин излекува почти всеки заразен човек. За съжаление има нови щамове на гонорея, които са станали резистентни към различни антибиотици, включително пеницилини, и поради това са по-трудни за лечение. За щастие, гонорея все още може да се лекува с други инжекционни или перорални лекарства.
Неусложнени гонококови инфекции на шийката на матката, уретрата и ректума обикновено се лекуват с еднократна инжекция цефтриаксон мускулно или с цефиксим в еднократна перорална доза и перорален азитромоцин. При неусложнени гонококови инфекции на фаринкса препоръчителното лечение е цефтриаксон в единична доза интрамускулно.
Лечението трябва винаги да включва лекарства, които ще лекуват хламидия (например азитромицин или доксициклин), както и гонорея, тъй като гонореята и хламидията често присъстват заедно при едно и също лице.
Резистентността прави гонореята все по-трудна за лечение. Ако пациентът не забележи подобрение на симптомите си след няколко дни лечение, е необходимо да се консултира отново с лекуващия си лекар.
Сексуалният партньор също трябва да премине лечение на гонорея, дори ако няма симптоми. Лечението на сексуалните партньори също предотвратява повторното заразяване. Дори и да сте били лекувани от гонорея, партньор, който не се лекува, може да Ви предаде инфекцията отново.
Жените, страдащи от тазова възпалителна болест, изискват по-агресивно лечение, което е ефективно срещу бактериите, които причиняват гонорея, както и срещу други организми. Тези жени често се нуждаят от хоспитализация и венозно приложение на антибиотици.
Бебетата, родени от майки с гонорея, които развиват инфекцията, могат да бъдат лекувани с антибиотици.
Как можете да намалите риска от заразяване с гонорея?
Единственият начин за избягване на полово предавани инфекции е да не правите вагинален, анален или орален секс. Въздържането от секс е най-сигурният начин за предотвратяване на гонорея.
Ако сте сексуално активни, може да спазвате следните препоръки, за да намалите риска от заразяване с гонорея:
- Ограничете броя на сексуалните си партньори.
- Употреба на латексови презервативи по правилния начин всеки път, когато правите секс. Използвайте презерватив по време на всякакъв вид сексуален контакт, включително анален секс, орален секс или вагинален секс.
- Дългосрочна взаимно моногамна връзка с партньор, който е с отрицателни резултати от изследвания за полово предавани инфекции.
- Не правете секс с някой, който е възможно да е с полово предавана инфекция. Ако Вашият партньор има признаци на болест, предавана по полов път, като парене по време на уриниране или генитален обрив или възпаление, не правете секс с този човек.
- Помислете за редовен скрининг на гонорея. Ежегоден скрининг се препоръчва за сексуално активни жени, по-млади от 25 години, и за по-възрастни жени с повишен риск от инфекция. Това включва жени, които имат нов сексуален партньор, повече от един сексуален партньор, сексуален партньор с други партньори или сексуален партньор, който има полово предавана инфекция.
Редовният скрининг се препоръчва и за мъже, които имат полови контакти с хора от същия пол, както и техните партньори.
За да избегнете отново заразяване с гонорея, въздържайте се от секс, докато Вие и Вашият сексуален партньор не приключите с лечението и след като симптомите изчезнат.