Pomembne varnostne informacije o iPhonu
OPOZORILO: Če ne upoštevate teh varnostnih navodil, lahko pride do požara, električnega udara, telesnih poškodb ali poškodb iPhona oz. druge lastnine. Pred prvo uporabo iPhona preberite vse spodaj navedene varnostne informacije.
Ravnanje Z mobilnikom iPhone ravnajte previdno. Izdelan je iz kovine, stekla in plastike, v njem so občutljive elektronske komponente. iPhone ali njegova baterija se lahko poškoduje, če vam pade na tla, se zažge, predre ali stisne, ali če pride v stik s tekočino. Če sumite, da je iPhone ali njegova baterija poškodovana, ga ne uporabljajte več, saj se lahko začne pregrevati in povzroči poškodbe. Ne uporabljajte iPhona, če ima počeno steklo, ker se lahko poškodujete. Če vas skrbi, da ne bi opraskali površine iPhona, uporabite etui ali pokrov.
Popravila Servis iPhona lahko izvajajo samo usposobljeni tehniki. Razstavljanje iPhona ga lahko poškoduje, povzroči izgubo odpornosti proti škropljenju in vodi (podprti modeli) ali vas poškoduje. Če je iPhone poškodovan ali okvarjen, se obrnite na Apple, pooblaščenega ponudnika storitev Apple ali neodvisnega ponudnika popravil, ki uporablja originalne dele Apple. Če popravila izvedejo neusposobljeni posamezniki, ki ne uporabljajo originalnih delov Apple, lahko to vpliva na varnost in funkcionalnost naprave. Več informacij o popravilu in servisnih storitvah najdete na spletnem mestu iPhone Repair.
Baterija Baterijo v iPhonu naj zamenja usposobljen servisni tehnik, s čimer preprečite poškodbe baterije, ki bi lahko povzročile pregrevanje, požar in poškodbe. Baterije morate reciklirati ali zavreči ločeno od gospodinjskih odpadkov v skladu z lokalnimi predpisi in smernicami varovanja okolja. Informacije o menjavi baterije in recikliranju najdete na spletnem mestu Battery Service and Recycling.
Laserji Senzor bližine pri iPhone 7 in novejših, sistem kamere TrueDepth in LiDAR Scanner imajo enega ali več laserjev. Ti laserski sistemi so lahko iz varnostnih razlogov onemogočeni, če je naprava poškodovana ali v okvari. Če v iPhonu prejmete obvestilo, da je laserski sistem onemogočen, ga mora vedno popraviti Apple ali pooblaščeni ponudnik storitev. Nepravilno popravilo, spreminjanje ali uporaba neoriginalnih komponent Apple v laserskih sistemih lahko prepreči pravilno delovanje varnostnih mehanizmov in lahko povzroči nevarno izpostavljenost in poškodbe oči ali kože.
Odvračanje pozornosti V nekaterih okoliščinah vam lahko uporaba iPhona odvrne pozornost in se znajdete v nevarnosti (ne uporabljajte na primer slušalk, ko ste na kolesu, in ne pišite sporočil med vožnjo). Upoštevajte pravila, ki prepovedujejo ali omejujejo uporabo mobilnih naprav ali slušalk. Za več informacij o varnosti med vožnjo glejte razdelek Ostanite osredotočeni med vožnjo z iPhonom.
Krmarjenje Aplikacija Maps uporablja podatkovne storitve. Te podatkovne storitve se lahko spremenijo in morda niso na voljo v vseh državah/regijah, zaradi česar zemljevidi in lokacijske informacije morda niso na voljo, so napačni ali niso popolni. Informacije, ki jih pridobi aplikacija Maps, prilagodite svoji lokaciji. Pri krmarjenju uporabljajte zdrav razum. V primeru neskladnosti vedno upoštevajte trenutne razmere v prometu in postavljene označbe. Nekatere funkcije aplikacije Maps zahtevajo lokacijske storitve.
Polnjenje Če želite napolniti iPhone, storite nekaj od tega:
Polnite baterijo iPhone prek polnilnega kabla (priloženega) in napajalnika USB Apple (naprodaj ločeno).
iPhone postavite s sprednjo stranjo navzgor na polnilnik MagSafe ali polnilnik MagSafe Duo (priključen v 20 W napajalnik USB-C Apple ali drug združljiv napajalnik) ali na polnilnik s certifikatom Qi. (Podprto pri modelih iPhone 8 in novejših; polnilnik MagSafe, polnilnik MagSafe Duo, napajalniki in polnilniki s certifikatom Qi so naprodaj ločeno.)
iPhone lahko polnite tudi s kabli in z napajalniki Made for iPhone drugih proizvajalcev, ki so združljivi s tehnologijo USB 2.0 ali novejšo in so skladni z veljavno zakonodajo države ter mednarodnimi ali regionalnimi varnostnimi standardi. Drugi napajalniki morda ne bodo izpolnjevali veljavnih varnostnih standardov in polnjenje s takšnimi napajalniki bi lahko povzročilo smrt ali poškodbo.
Uporaba poškodovanih kablov ali napajalnikov ali polnjenje v vlažnem okolju lahko povzročita požar, električni udar, poškodbe uporabnika ali iPhona in druge lastnine. Če uporabljate polnilni kabel (priložen) ali brezžični polnilnik (naprodaj ločeno) za polnjenje iPhona, mora biti priključek USB do konca vstavljen v združljiv napajalnik, preden napajalnik priključite v električno vtičnico. Pomembno je, da iPhone, polnilni kabel, napajalnik in vse brezžične polnilnike hranite v dobro prezračevanem prostoru, kadar ju uporabljate oziroma kadar polnite mobilnik. Pri uporabi brezžičnega polnilnika odstranite kovinske etuije in nanj ne polagajte kovinskih predmetov (npr. ključev, kovancev, baterij ali nakita), ker se lahko segrejejo ali motijo polnjenje.
Kabel in priključek Izogibajte se dolgotrajnemu stiku kože s kablom in priključkom, ko sta priklopljena na vir napajanja, ker lahko povzročita neudobje ali poškodbo. Izogibajte se spanju ali sedenju na kablu ali priključku.
Dolgotrajna izpostavitev toploti iPhone in napajalniki USB Apple (naprodaj ločeno) so skladni z zahtevami omejitvami temperature površine, ki so določene v veljavnih državnih predpisih ter mednarodnih in regionalnih varnostnih standardih. Vendar lahko tudi znotraj teh omejitev dolgotrajen stik s toplo površino povzroči neugodje ali poškodbo. Uporabljajte zdrav razum, da preprečite stik kože z napravo, napajalnikom ali brezžičnim polnilnikom, ko delujejo ali so dlje časa povezan z virom napajanja. Če so na primer naprava, napajalnik ali brezžični polnilnik povezani z virom napajanja, ne spite na njih in jih ne polagajte pod odejo, vzglavnik ali telo. iPhone, napajalnik in morebitne brezžične polnilnike hranite v dobro prezračevanem prostoru, kadar ju uporabljate oziroma polnite mobilnik. Bodite še posebej previdni, če vaše fizično stanje vpliva na sposobnost zaznavanja toplote ob stiku s telesom.
Napajalnik USB (naprodaj ločeno) Za varno uporabo napajalnika USB Apple in zmanjšanje možnosti toplotne poškodbe ali škode napajalnik vključite neposredno v vtičnico. Napajalnika ne uporabljajte v bližine vode, na primer blizu umivalnika, kadi, kabine za prho. Napajalnika ne priklapljate in izklapljate z mokrimi rokami. Prenehajte uporabljati napajalnik in kable, če velja naslednje:
Vtič napajalnika ali rogelj sta poškodovana.
Kabel napajalnika je razcefran ali drugače poškodovan.
Napajalnik je bil izpostavljen vlagi ali pa je v njegovo ohišje vdrla tekočina.
Ohišje napajalnika je poškodovano zaradi padca.
Specifikacije 20 W napajalnika USB-C Apple:
Frekvenca: 50–60 Hz, enofazni
Napetost: 100–240 V
Izhodna napetost/tok: 9 VDC/2,2 A
Minimalna izhodna moč: 20 W
Izhodna vrata: USB-C
Specifikacije 18 W napajalnika USB-C Apple:
Frekvenca: 50–60 Hz, enofazni
Napetost: 100–240 V
Izhodna napetost 5 V/3 A ali 9 V/2 A
Izhodna vrata: USB-C
Specifikacije 5 W napajalnika USB Apple:
Frekvenca: 50–60 Hz, enofazni
Napetost: 100–240 V
Izhodna napetost 5 V/1 A
Izhodna vrata: USB
Poškodbe sluha Poslušanje zvoka na visoki glasnosti lahko poškoduje vaš sluh. Zaradi hrupa iz ozadja ter daljše izpostavljenosti glasnemu zvoku se lahko zdi, da je zvok bolj tih, kot v resnici je. Predvajajte zvok in preverite glasnost, preden karkoli vstavite v uho. Za informacije o tem, kako nastaviti omejitev maksimalne glasnosti, glejte razdelek Uporabite funkcije za raven zvoka slušalk na iPhonu. Več informacij o poškodbah sluha najdete na spletnem mestu Sound and Hearing.
OPOZORILO: Da se izognete poškodbam sluha, ne poslušajte pri visoki glasnosti dlje časa.
Izpostavljenost radijskim frekvencam iPhone za povezovanje z brezžičnimi omrežji uporablja radijske signale. Informacije o radiofrekvenčni (RF) energiji radijskih signalov in navodila o tem, kako zmanjšate izpostavljenost, najdete v Settings > General > Legal & Regulatory > RF Exposure ali na spletnem mestu RF Exposure.
Motnje radijskih frekvenc Upoštevajte znake in obvestila, ki prepovedujejo ali omejujejo uporabo elektronskih naprav. Čeprav je iPhone zasnovan, testiran in proizveden v skladu z uredbami, ki urejajo radio-frekvenčne emisije, lahko emisije iPhona negativno vplivajo na delovanje druge elektronske opreme, zaradi česar lahko ta nepravilno deluje. Kadar je uporaba prepovedana, na primer med potovanjem z letalom, ali če to zahtevajo organi oblasti, izklopite iPhone oz. uporabite letalski način ali pojdite v Settings > Wi-Fi and Settings > Bluetooth za izklop brezžičnih oddajnikov iPhona.
Motnje medicinskih pripomočkov iPhone in pripomočki MagSafe vsebuje magnete in sestavne dele in/ali oddajnike, ki oddajajo elektromagnetna polja. Ti magneti in elektromagnetna polja lahko motijo delovanje medicinskih pripomočkov.
O posebnih informacijah glede svojega medicinskega pripomočka in o tem, ali morate ohraniti varno razdajo med medicinskim pripomočkom in iPhonom ter dodatno opremo MagSafe, se posvetujte z zdravnikom in proizvajalcem medicinskega pripomočka. Proizvajalci pogosto svetujejo glede varne uporabe svojih naprav v bližini brezžičnih ali magnetnih izdelkov z namenom preprečevanja morebitnih motenj. Če sumite, da iPhone ali dodatna oprema MagSafe moti vaš medicinski pripomoček, ga nehajte uporabljati.
Medicinski pripomočki, kot so vsajeni srčni spodbujevalniki in defibrilatorji, lahko vsebujejo senzorje, ki se odzivajo na magnete in radijske aparate, ko so v tesnem stiku. Da bi se izognili morebitnim interakcijam s temi pripomočki, naj bodo modeli iPhone in dodatki MagSafe, združljivi s sistemom MagSafe, varno oddaljeni od naprave (več kot 15 cm/6 palcev ali več kot 12 palcev/30 cm med brezžičnim polnjenjem, vendar se za določene smernice obrnite na svojega zdravnika in proizvajalca pripomočka).
Ni medicinski pripomoček iPhone ni medicinski pripomoček in se ne sme uporabljati kot nadomestilo za strokovno medicinsko presojo. Ni namenjen diagnosticiranju bolezni ali drugih stanj oz. ozdravitvi, ublažitvi, zdravljenju ali preprečevanju katerega koli stanja ali bolezni. Preden sprejmete odločitve, povezane z zdravjem, se posvetujte z zdravnikom.
Medicinski pogoji Če imate zdravstveno stanje ali simptome, na katere bi lahko vplival iPhone ali utripajoča svetloba (na primer napadi, izguba zavesti, utrujene oči ali glavobole), se pred uporabo mobilnika posvetujte z zdravnikom.
Eksplozivni in drugi atmosferski pogoji Polnjenje ali uporaba iPhona na potencialno eksplozivnih območjih, na primer na območjih, kjer je v zraku velika količina vnetljivih kemikalij, hlapov ali delcev (na primer žito, prah ali kovinski prah), je lahko nevarna. Izpostavljanje iPhona okolju z visoko koncentracijo industrijskih kemikalij, vključno s hlapljivimi utekočinjenimi plini, kot je helij, lahko poškoduje iPhone ali zmanjša njegovo zmogljivost. Upoštevajte vse znake in navodila.
Ponavljajoči se gibi Če v iPhonu izvajate ponavljajoče se aktivnosti, na primer tipkanje, vlečenje ali igranje igric, lahko pride do bolečin v dlaneh, rokah, zapestjih, ramenih, vratu ali drugih delih telesa. Če se ne počutite dobro, prenehajte uporabljati iPhone in se posvetujte z zdravnikom.
Dejavnosti z nevarnimi posledicami Ta naprava ni namenjena uporabi, pri kateri bi lahko njena okvara povzročila smrt, poškodbo ali resno okoljsko škodo.
Nevarnost zadušitve Nekateri dodatki iPhona so lahko nevarni za majhne otroke, ker se lahko z njimi zadušijo. Te dodatke hranite stran od majhnih otrok.