Vyhľadávanie pomocou Safari na Macu
S aplikáciou Safari jednoducho nájdete presne to, čo hľadáte. Keď začnete písať do dynamického vyhľadávacieho poľa, Safari vám ponúkne Návrhy Safari – správy, články na Wikipédii, hudbu z iTunes, predpoveď počasia, informácie o profesionálnych športových tímoch a hráčoch, ceny akcií, pomoc od spoločnosti Apple, polohy a ďalšie návrhy vrátane návrhov z vášho vyhľadávača.
Spustenie vyhľadávania
Zadajte do poľa dynamického vyhľadávania slovo alebo frázu.
Počas písania sa budú zobrazovať Návrhy Safari. Ak do dynamického vyhľadávacieho poľa zadáte napríklad číslo letu, zobrazia sa pod ním podrobnosti o danom lete.
Vyberte návrh alebo stlačením klávesu Return spustite vyhľadávanie pomocou vybraného vyhľadávača.
Keď kliknete na niektorý návrh, aplikácia Safari vás presmeruje na webovú stránku alebo vám ponúkne interaktívny náhľad s užitočnými informáciami.
Tip: Keď máte v Macu alebo zariadeniach iOS v nastavenaich iCloudu zapnuté Safari, aplikácia Safari zobrazí históriu prezerania, záložku a otvorí návrhy webových stránok (iCloud taby) všetkých zariadení.
Prehľadanie aktuálnej stránky
Stlačte Command-F.
Do vyhľadávacieho poľa, ktoré sa zobrazí v pravom hornom rohu, zadajte slovo alebo frázu.
Ak chcete zobraziť ďalší výskyt položky na stránke, kliknite na tlačidlo Ďalšie vľavo od poľa.
Spustenie vyhľadávania na základe aktuálnej webovej stránky
Do poľa dynamického vyhľadávania zadajte písmeno alebo písmená. Počas písania sa budú zobrazovať návrhy Siri na základe obsahu aktuálnej webovej stránky. Ak napríklad čítate webovú stránku o Pedrovi Almodóvarovi and chcete o ňom zistiť viac, zadajte písmeno p.
Opakovanie vyhľadávania
Vymažte všetok text v dynamickom vyhľadávacom poli.
Kliknite na lupu .
V zozname vyberte niektoré z posledných vyhľadávaní.
Ak chcete zopakovať posledné vyhľadávanie, vyberte História > SnapBack výsledkov vyhľadávania.
Rýchle prehľadanie predtým navštívenej stránky
Zadajte názov stránky a hľadaný výraz. Napríklad „wiki einstein“ na vyhľadanie výrazu „einstein“ vo Wikipédii.
Zmena vyhľadávača
Vymažte všetok text v dynamickom vyhľadávacom poli.
Kliknite na lupu .
Vyberte vyhľadávač zo zoznamu.
Vyhľadávače môžete tiež prepínať – v paneli vyhľadávania v nastaveniach Safari.
Môžete sa tiež spýtať Siri alebo pomocou Spotlightu vyhľadávať obsah na webe, informácie na Macu a ďalší obsah.
Návrhy Safari a súkromie
Siri analyzuje, ako využívate zariadenie, aby mohla poskytnúť prispôsobené návrhy a lepšie vyhľadávanie. Siri zisťuje, ako používate svoje zariadenia, aby mohla prispôsobiť vašu skúsenosť. Pomocou informácií uložených v zariadení, ako napríklad história prezerania, emaily, správy a kontakty, ako aj informácií od iných nainštalovaných aplikácií, môže Siri poskytnúť návrhy v Spotlighte, prehľadávaní, spomienkach v aplikácii Fotky a iných. Úplný zoznam funkcií, ktoré Siri prispôsobuje, sa nachádza v sekcii Siri v Systémových nastaveniach, v časti Návrhy Siri a súkromie.
Prispôsobenie sa synchronizuje na všetkých vašich zariadeniach so šifrovaním v rámci celého systému. Siri bezpečne synchronizuje tieto informácie vo vašich zariadeniach, aby bola vaša skúsenosť na všetkých konzistentná. Táto synchronizácia sa vykonáva s použitím šifrovania v rámci celého systému.
Aby boli návrhy a výsledky vyhľadávania pre vás relevantnejšie, určité informácie sa odosielajú do Apple, a tieto informácie sa nespájajú s vašou osobou. V niektorých prípadoch, napríklad keď používate návrhy Siri v Spotlighte, prehľadávaní alebo Safari, sa môžu všeobecné témy záujmov, ktoré Siri zistila, poslať do Apple, aby boli výsledky vášho vyhľadávania relevantnejšie. Tieto témy záujmov, napríklad varenie alebo basketbal, pomôžu poskytnúť vám relevantnejšie výsledky vyhľadávania, a používame techniky na ochranu súkromia, aby sme tieto témy záujmov od odlúčili od vašej osoby.
Pri vyhľadávaní vaše zariadenie okrem týchto tém záujmov posiela do Apple na spracovanie vašej požiadavky vaše vyhľadávacie dotazy, návrhy, ktoré ste vybrali, a príslušné údaje o používaní. Tieto informácie nie sú s vami spojené. Výsledky vyhľadávania zobrazujúce súbory a obsah vo vašom zariadení sa neodošlú.
Ak máte v zariadení zapnuté lokalizačné služby, poloha vášho zariadenia sa odošle do Apple, aby bolo možné poskytnúť relevantnejšie odporúčania. Vyhľadávania bežných slov a fráz môže Apple preposlať do vyhľadávača. Poskytovateľ vyhľadávača tieto vyhľadávania neukladá. Ak chcete získať viac relevantných návrhov hudby a videa, a váš Mac má prístup k službám predplatného hudby a videa, informácie ako sú napríklad názvy služieb predplatného alebo typy predplatného je možné odoslať spoločnosti Apple. Názov vášho účtu, číslo a heslo nebudú odoslané do Apple. Poloha, vyhľadávacie dotazy, vaše záujmy a informácie o používaní odoslané do Apple použije Apple iba na zvýšenie relevantnosti návrhov a na vylepšenie ďalších produktov a služieb Apple.
Máte možnosť výberu a môžete sa rozhodnúť. Môžete zastaviť posielanie informácií z aplikácií na prispôsobenie Siri. Prejdite na Systémové nastavenia, kliknite na Siri a vyberte Návrhy Siri a súkromie. Zrušte zaškrtnutie políčka pre aplikáciu.
Ak nechcete, aby návrhy Siri posielali informácie do Apple, môžete ich vypnúť. Môžete to spraviť v Systémových nastaveniach. Vyberte Spotlight a zrušte zaškrtnutie políčka Návrhy Spotlightu a Povoliť Návrhy Spotlightu v prehľadávaní. Návrhy Safari je možné vypnúť v Safari. Otvorte Safari, vyberte menu Safari a vyberte Nastavenia, kliknite na Vyhľadať a zrušte zaškrtnutie Zahrnúť Návrhy Safari.
Môžete vypnúť Lokalizačné služby pre návrhy Siri. Ak to chcete spraviť, otvorte Systémové nastavenia, kliknite na Bezpečnosť a súkromie, v tabe Súkromie vyberte Lokalizačné služby, vyberte Detaily vedľa položky Systémové služby a zrušte zaškrtnutie Návrhy založené na polohe. Po vypnutí lokalizačných služieb vo vašom zariadení nebude vaša presná poloha odosielaná do Apple. Spoločnosť Apple môže na účely poskytovania relevantných návrhov pri vyhľadávaní používať IP adresu vášho internetového pripojenia, aby približne určila vašu polohu priradením IP adresy geografickej oblasti.
S informáciami zhromaždenými spoločnosťou Apple sa bude zaobchádzať v súlade s ochranou súkromia a osobných údajov spoločnosti Apple, ktoré sú uvedené na stránke http://www.apple.com/sk/privacy/.