Bezpečnostné funkcie na MacBooku Pro
MacBook Pro s Apple čipom poskytuje funkcie zabezpečenia, ktoré chránia obsah počítača a zabraňujú načítaniu neautorizovaných softvérových aplikácií počas spúšťania počítača:
Zabezpečené spustenie: Podpora zabezpečeného spúšťania je zapnutá automaticky. Pomáha overiť, či je operačný systém načítaný na počítači pri štartovaní autorizovaný spoločnosťou Apple.
Ak sa MacBook Pro nespustí, pretože zistil nedôveryhodnú súčasť, spustí sa zo zabezpečenej partície na obnovenie a automaticky odstráni problémy vždy, keď to bude možné. Ak sa chcete naučiť ako nastaviť možnosti zabezpečenia, pozrite si tému Zmena nastavení zabezpečenia na spúšťacom disku Macu s Apple čipom v príručke užívateľa pre macOS.
Bezpečné úložisko: Úložisko vášho MacBooku Pro je zašifrované pomocou hardvérových kľúčov, čím poskytuje vyššiu úroveň zabezpečenia. V prípade závažného zlyhania nemusí byť obnova dát k dispozícii, takže by ste svoje súbory mali zálohovať na externý zdroj. Pozrite si tému Používanie funkcie Obnova macOS na Macu s Apple čipom v Užívateľskej príručke pre macOS.
Na pravidelné zálohovanie súborov môžete nastaviť aplikáciu Time Machine alebo iný systém zálohovania. Pozrite si tému Zálohovanie súborov pomocou aplikácie Time Machine v užívateľskej príručke pre macOS a článok podpory Apple Zálohovanie Macu pomocou aplikácie Time Machine.
Integrita systému: Apple čip v MacBooku Pro pomáha overiť, či je verzia systému macOS, ktorá sa načíta počas štartovania, autorizovaná spoločnosťou Apple, a následne na pozadí chráni autorizácie nastavené pre macOS. To sťažuje malvéru alebo škodlivému softvéru, aby zneužívali váš Mac.
Ochrana dát: Okrem predvoleného šifrovania úložnej jednotky na MacBooku Pro môžu vývojári tretích strán používať aj šifrovanie na úrovni súboru, ktoré lepšie zabezpečí citlivé údaje bez vplyvu na výkon systému.
Bezpečné pripojenie príslušenstva: S MacBookom Pro s Apple čipom môžete schváliť nové USB a Thunderbolt príslušenstvo po ich pripojení k MacBooku Pro. Pozrite si článok Povolenie pripojenia príslušenstva k Macu.
Poznámka: V ojedinelých prípadoch, ako napríklad pri výpadku napájania počas upgradu systému macOS, môže MacBook Pro prestať reagovať a firmvér na čipe bude potrebné oživiť. Pozrite si tému Oživenie alebo obnova Macu s Apple čipom pomocou Apple Configuratora v užívateľskej príručke pre Apple Configurator.
Viac informácií. Pozrite si tému Príručka Bezpečnosť platforiem Apple.