Dôležité bezpečnostné informácie týkajúce sa iPhonov
VÝSTRAHA: Nedodržanie nasledovných bezpečnostných pokynov môže viesť k vzniku požiaru, elektrického šoku, zranenia, prípadne k poškodeniu iPhonu alebo iného majetku. Pred používaním iPhonu si prečítajte všetky nižšie uvedené bezpečnostné informácie.
Zaobchádzanie S iPhonom zaobchádzajte opatrne. Je vyrobený z kovu, skla a plastov a obsahuje citlivé elektronické komponenty. iPhone alebo jeho batéria sa môže poškodiť pri páde, zapálení, prepichnutí alebo stlačení, prípadne ak príde do kontaktu s tekutinou. Ak máte podozrenie, že došlo k poškodeniu iPhonu alebo jeho batérie, prestaňte ho používať – mohol by sa prehrievať a spôsobiť zranenie. iPhone s prasknutým sklom nepoužívajte, pretože by mohlo dôjsť k zraneniu. Ak sa bojíte, že môže dôjsť k poškriabaniu povrchu iPhonu, zvážte používanie krytu alebo obalu.
Oprava Neotvárajte iPhone a nepokúšajte sa ho sami opraviť. Rozobratím iPhonu ho môžete poškodiť a spôsobiť stratu odolnosti voči ošpliechaniu a vodovzdornosti (v prípade podporovaných modelov), prípadne si môžete spôsobiť zranenie. iPhone 7 a novšie modely obsahujú jeden alebo viac laserov, ktoré sa môžu počas opravy alebo rozoberania poškodiť, čo môže mať za následok nebezpečné vystavenie neviditeľnému laserovému žiareniu. Ak je iPhone poškodený alebo nefunguje správne, kontaktujte spoločnosť Apple alebo jej autorizovaného poskytovateľa servisu. Opravy poskytovateľov servisu iných ako spoločnosť Apple alebo autorizovaní poskytovatelia servisu spoločnosti Apple predstavujú hrozbu, že budú používať iné ako originálne komponenty Apple, čo môže znížiť bezpečnosť a funkčnosť zariadenia. Ďalšie informácie o opravách a servise nájdete na webovej stránke o oprave iPhonu.
Batéria Batériu v iPhone sa nepokúšajte vymieňať sami. Lítiovo-iónovú batériu v iPhone môže vymeniť len spoločnosť Apple alebo pracovník autorizovaného servisu. Nesprávne vykonaná výmena alebo oprava môže viesť k poškodeniu batérie, spôsobiť prehrievanie alebo zranenie. Batériu je potrebné recyklovať alebo zlikvidovať oddelene od odpadu z domácnosti. Batériu sa nepokúšajte spáliť. Informácie o servise a recyklácii batérií nájdete na webovej stránke Servis a recyklácia batérií.
Nepozornosť Používanie iPhonu v určitých situáciách vás môže rozptyľovať a viesť k vzniku nebezpečných situácií (napríklad by ste nemali používať slúchadlá počas bicyklovania ani písať alebo čítať textové správy počas šoférovania). Pozrite si pravidlá, ktoré zakazujú alebo obmedzujú používanie mobilných zariadení alebo slúchadiel. Viac informácií o bezpečnosti počas šoférovania nájdete v časti Zapnutie funkcie Nerušiť počas šoférovania na iPhone.
Navigácia Apka Mapy vyžaduje dátové služby. Tieto dátové služby sa môžu meniť a nemusia byť dostupné vo všetkých krajinách a oblastiach, čo môže spôsobiť, že mapy a informácie založené na polohe nemusia byť dostupné, presné ani úplné. Informácie poskytované v Mapách porovnávajte s okolitým prostredím. Pri navigácii používajte zdravý rozum. V prípade nezrovnalostí vždy sledujte situáciu na ceste a dopravné značky. Niektoré funkcie apky Mapy vyžadujú lokalizačné služby.
Nabíjanie iPhone nabíjajte pomocou USB kábla a napájacieho adaptéra, prípadne pri podporovaných modeloch umiestnením iPhonu na nabíjačku s certifikátom Qi lícom nahor. iPhone môžete nabiť aj pomocou káblu či adaptéra „Made for iPhone“ alebo iných káblov a adaptérov tretích strán vyhovujúcich štandardu USB 2.0 alebo novšieho, ktoré spĺňajú príslušné ustanovenia a medzinárodné a regionálne bezpečnostné normy vrátane noriem International Standard for Safety Information Technology Equipment (IEC 60950). Iné adaptéry nemusia spĺňať príslušné bezpečnostné normy a nabíjanie s takýmito adaptérmi môže predstavovať riziko smrti alebo zranenia.
Používanie poškodených káblov alebo nabíjačiek, prípadne nabíjanie vo vlhkom prostredí môže spôsobiť požiar, elektrický šok, zranenie alebo poškodenie iPhonu či iného majetku. Ak na nabíjanie iPhonu používate napájací USB adaptér Apple, uistite sa pred jeho zasunutím do zásuvky, že je USB kábel správne zasunutý do adaptéra. Keď iPhone a jeho napájací adaptér alebo bezdrôtovú nabíjačku používate alebo nabíjate, je dôležité ich udržiavať v dobre vetraných priestoroch. Pri používaní bezdrôtovej nabíjačky odstráňte z iPhonu kovové obaly a neumiestňujte na nabíjačku iné kovové predmety (napríklad kľúče, mince, batérie alebo šperky), keďže sa môžu zahrievať alebo narúšať nabíjanie.
Nabíjací kábel a konektor Snažte sa predísť dlhodobému kontaktu pokožky s nabíjacím káblom a konektorom, keď je nabíjací kábel pripojený k zdroju napájania. Môže to byť nepohodlné alebo dokonca spôsobiť zranenia. Nemali by ste sedieť na nabíjacom kábli alebo konektore, ani sa ich dotýkať počas spánku.
Dlhodobé vystavovanie teplu iPhone a napájací USB adaptér vyhovujú platným štandardom a limitom vzťahujúcim sa na povrchovú teplotu definované normou International Standard for Safety of Information Technology Equipment (IEC 60950-1). Napriek tomu môže dlhodobý kontakt s horúcimi povrchmi, aj keď neprekračujú tieto limity, spôsobiť zranenie. Používajte zdravý rozum a vyhýbajte sa situáciám, v ktorých bude vaša pokožka v kontakte so zariadením, jeho napájacím adaptérom alebo bezdrôtovou nabíjačkou, keď fungujú alebo sú pripojené k zdroju napájania na dlhý čas. Napríklad nespite na zariadení, napájacom adaptéri ani bezdrôtovej nabíjačke, ani ich neklaďte pod prikrývku, vankúš ani svoje telo, keď sú pripojené k zdroju napájania. iPhone a jeho napájací adaptér počas používania a nabíjania umiestnite na dobre vetrané miesto. Buďte obzvlášť opatrní v prípade, ak trpíte zdravotnými problémami, ktoré ovplyvňujú schopnosť vášho tela vnímať teplo.
Napájací USB adaptér V záujme bezpečného používania napájacieho USB adaptéra Apple a zníženia rizika zranenia či poškodenia pôsobením tepla zapájajte napájací adaptér priamo do elektrickej zásuvky. Napájací adaptér nepoužívajte na vlhkých miestach, napríklad v blízkosti umývadiel, vaní alebo sprchovacích kútov. Nepripájajte a neodpájajte adaptér, ak máte mokré ruky. Prestaňte používať napájací adaptér a všetky káble, ak nastane niektorá z nasledovných situácií:
Zástrčka alebo vidly napájacieho adaptéra sú poškodené.
Napájací kábel je ošúchaný, zlomený alebo ináč poškodený.
Napájací adaptér bol vystavený nadmernej vlhkosti, prípadne naň bola vyliata tekutina.
Napájací adaptér vám spadol a jeho obal sa poškodil.
Špecifikácie 18 W napájacieho USB adaptéra:
Frekvencia: 50 až 60 Hz, jedna fáza
Sieťové napätie: 100 až 240 V
Výstupné napätie: 5 V/3 A alebo 9 V/2 A
Špecifikácie 5 W napájacieho USB adaptéra:
Frekvencia: 50 až 60 Hz, jedna fáza
Sieťové napätie: 100 až 240 V
Výstupné napätie: 5 V/1 A
Poškodenie sluchu Počúvanie zvuku s vysokou úrovňou hlasitosti môže mať za následok poškodenie sluchu. Zvuk istej úrovne sa pri dlhšom počúvaní môže javiť tichší, ako je v skutočnosti. Podobný vplyv na vnímanie hlasitosti zvuku môže mať aj hluk na pozadí. Pred používaným slúchadiel najprv zapnite prehrávanie zvuku a skontrolujte jeho hlasitosť. Informácie o nastavení obmedzenia maximálnej hlasitosti nájdete v časti Prehrávanie hudby na iPhone. Ďalšie informácie o rizikách poškodenia sluchu nájdete na webovej stránke Sound and Hearing.
VÝSTRAHA: Ak chcete predísť poškodeniu sluchu, nepočúvajte zvuk s vysokou úrovňou hlasitosti po dlhšiu dobu.
Vystavenie rádiofrekvenčnému žiareniu iPhone používa na pripájanie k bezdrôtovým sieťam rádiové signály. Informácie o rádiofrekvenčnej (RF) energii rádiových signálov a o opatreniach, ktorými môžete minimalizovať jej pôsobenie na organizmus, nájdete v menu Nastavenia > Všeobecné > Informácie > Právne informácie > RF žiarenie alebo na webovej stránke RF Exposure.
Rádiofrekvenčné rušenie Venujte pozornosť značkám a upozorneniam, ktoré zakazujú alebo obmedzujú používanie elektronických zariadení. Aj keď bol iPhone navrhnutý, testovaný a vyrobený tak, aby spĺňal normy týkajúce sa rádiofrekvenčného vyžarovania, môže takéto vyžarovanie iPhonu negatívne ovplyvniť prevádzku iných elektronických zariadení a spôsobiť ich poruchy. Keď je používanie iPhonu zakázané (napríklad v lietadlách alebo keď vás na to vyzve zodpovedný personál), vypnite ho alebo použite režim lietadlo, prípadne prejdite do Nastavenia > Wi-Fi a Nastavenia > Bluetooth a vypnite bezdrôtové vysielače iPhonu.
Rušenie zdravotníckych prístrojov iPhone obsahuje súčasti a vysielače, ktoré vysielajú elektromagnetické polia. iPhone obsahuje magnety, ktoré sa nachádzajú aj v priložených EarPodoch. Tieto elektromagnetické polia a magnety môžu spôsobovať rušenie zdravotníckych prístrojov, napríklad kardiostimulátorov a defibrilátorov. Informácie o vašom zdravotnom prístroji a o tom, či je medzi ním a iPhonom a EarPodmi potrebné dodržiavať bezpečnú vzdialenosť, vám poskytne váš lekár a výrobca zdravotného prístroja. Ak máte podozrenie, že iPhone alebo EarPody spôsobujú rušenie vášho zdravotného prístroja, prestaňte iPhone alebo EarPody používať.
iPhone nie je zdravotnícky prístroj iPhone nie je zdravotnícky prístroj a nesmie sa používať ako náhrada za odborné lekárske vyšetrenie. Nie je navrhnutý ani určený na používanie pri diagnostike chorôb a zdravotných problémov ani na liečbu, zmierňovanie či prevenciu chorôb. Každé rozhodnutie ohľadom vášho zdravia vždy konzultujte so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.
Zdravotné problémy Ak máte akékoľvek zdravotné problémy alebo symptómy, na ktoré by mohol mať vplyv iPhone alebo blikajúce svetlo, napríklad závrate, stratu vedomia, bolesti očí alebo hlavy, konzultujte ich pred používaním iPhonu so svojim lekárom.
Výbušné a iné poveternostné podmienky Nabíjanie alebo používanie iPhonu v oblasti s potenciálne výbušnou atmosférou, ako sú napríklad priestory, v ktorých vzduch obsahuje vysokú úroveň horľavých chemikálií, výparov alebo častíc (napríklad zrnká, prach alebo kovový prach), môže byť nebezpečné. Vystavenie iPhonu prostrediam s vysokou koncentráciou priemyselných chemikálií, vrátane blízkosti vyparujúcich sa skvapalnených plynov ako je hélium, môže poškodiť iPhone alebo znížiť jeho funkčnosť. Dodržiavajte inštrukcie a príkazy.
Opakované pohyby Pri vykonávaní opakovaných pohybov počas práce s iPhonom, ako je napríklad písanie, potiahnutie prstom alebo hranie hier, môžete pociťovať bolesti dlaní, rúk, ramien, krku alebo iných častí tela. Ak sa u vás vyskytnú takéto bolesti, prestaňte používať iPhone a obráťte sa na svojho lekára.
Rizikové aktivity Toto zariadenie nebolo navrhnuté na používanie na miestach, kde by jeho zlyhanie mohlo viesť k smrti, zraneniu osôb alebo závažnému poškodeniu životného prostredia.
Riziko zadusenia Niektoré z príslušenstva iPhonu môže predstavovať riziko zadusenia pre malé deti. Uchovávajte takéto príslušenstvo mimo dosahu malých detí.