Łączenie się z komputerem z systemem Windows za pomocą Maca
Za pomocą Maca można połączyć się z komputerami i serwerami z systemem Windows.
Aby dowiedzieć się, jak skonfigurować komputer z systemem Windows, zobacz: Konfigurowanie systemu Windows do udostępniania plików użytkownikom Maca.
Łączenie z komputerem z systemem Windows przez przeglądanie
Wybierz w Finderze na Macu polecenie menu Idź > Połącz z serwerem, a następnie kliknij w Przeglądaj.
Znajdź nazwę komputera na pasku bocznym Findera (pod etykietą Udostępniane), a następnie kliknij w nią, aby się połączyć. Wyświetlenie wszystkich udostępnianych komputerów może wymagać kliknięcia we Wszystkie.
Gdy znajdziesz właściwy komputer lub serwer, zaznacz go, a następnie kliknij w Połącz jako.
W niektórych przypadkach potrzebna jest nazwa obszaru sieciowego lub grupy roboczej udostępnianego komputera. Jeśli którejkolwiek z tych informacji brakuje, skontaktuj się z właścicielem komputera lub administratorem sieci.
Jeśli to konieczne, podaj nazwę użytkownika i hasło dostępu, a następnie wybierz woluminy lub udostępniane foldery, z których chcesz korzystać.
Hasła dostępu do komputerów i serwerów korzystających z systemu Windows mają najczęściej 14 znaków lub mniej. Wszelkie niezbędne informacje można uzyskać od administratora lub właściciela komputera.
Jeśli chcesz ułatwić ponowne łączenie z tym samym komputerem, zaznacz pole wyboru Pamiętaj to hasło w moim pęku kluczy, aby dodać wprowadzoną nazwę i hasło do swojego pęku kluczy.
Łączenie z komputerem z systemem Windows przez podanie jego adresu
Wybierz w Finderze na Macu polecenie menu Idź > Połącz z serwerem.
W polu Adres serwera wprowadź adres sieciowy komputera, używając jednego z poniższych formatów:
smb://nazwaDNS/nazwa_udzialu
smb://adresIP/nazwa_udzialu
Aby poznać właściwy format adresów sieciowych, zobacz: Formaty adresów sieciowych udostępnianych komputerów i serwerów.
Postępuj zgodnie ze wskazówkami wyświetlanymi na ekranie, aby podać grupę roboczą, nazwę użytkownika i hasło dostępu. Następnie wybierz folder, do którego chcesz uzyskać dostęp.
Jeśli nie znasz nazwy grupy roboczej ani nazwy sieciowej (nazwy komputera) komputera z systemem Windows, skontaktuj się z właścicielem tego komputera lub administratorem sieci.
Jeśli to konieczne, podaj nazwę użytkownika i hasło dostępu, a następnie wybierz woluminy lub udostępniane foldery na serwerze.
Hasła dostępu do komputerów i serwerów korzystających z systemu Windows mają najczęściej 14 znaków lub mniej. Skontaktuj się z właścicielem lub administratorem, aby upewnić się, że masz właściwe hasło.
Jeśli chcesz ułatwić ponowne łączenie z tym samym komputerem, zaznacz pole wyboru Pamiętaj to hasło w moim pęku kluczy, aby dodać wprowadzoną nazwę i hasło do swojego pęku kluczy.
Łączenie przy użyciu kabla Ethernet
Podłącz Maca do komputera z systemem Windows, używając standardowego kabla Ethernet. Jeśli w Twoim Macu nie ma gniazda Ethernet, spróbuj użyć przejściówki USB-Ethernet.
Połączenie dwóch komputerów ze sobą powoduje utworzenie małej sieci lokalnej, złożonej tylko z tych dwóch komputerów.
Włącz udostępnianie plików w systemie Windows. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, zajrzyj do instrukcji dołączonej do komputera z systemem Windows.
Należy upewnić się, że zapora sieciowa w komputerze z systemem Windows jest wyłączona lub dopuszcza połączenia TCP przez port 445.
Aby dowiedzieć się więcej, zajrzyj do instrukcji obsługi oraz do pomocy ekranowej, dołączonych do systemu Windows.
Na Macu: wybierz polecenie menu Idź > Połącz z serwerem, a następnie kliknij w Przeglądaj lub wpisz adres sieciowy komputera w polu Adres serwera.
Ponowne łączenie z ostatnio używanymi komputerami lub serwerami
Oto kilka sposobów łatwego ponownego łączenia z często używanymi udostępnianymi komputerami i serwerami:
Wybierz na Macu polecenie menu Apple > Ostatnie rzeczy, a następnie dokonaj wyboru z listy ostatnio używanych serwerów.
Wybierz w Finderze na Macu polecenie menu Idź > Połącz z serwerem, kliknij w menu podręczne po prawej stronie pola adresu serwera, a następnie wybierz ostatnio używany serwer.
Dodaj udostępniane komputery, obszary sieciowe i grupy robocze do paska bocznego w oknie Findera. Zaznacz daną rzecz, a następnie wybierz polecenie menu Plik > Dodaj do paska bocznego. Możesz też nacisnąć Command-T.
Dodaj udostępniany komputer lub serwer do listy ulubionych. Wybierz w Finderze na Macu polecenie menu Idź > Połącz z serwerem, wprowadź adres sieciowy, a następnie kliknij w przycisk dodawania .
Jeśli nie możesz znaleźć serwera lub udostępnianego komputera, być może jest on niedostępny lub nie masz uprawnień do nawiązania połączenia. Skontaktuj się z administratorem sieci lub właścicielem udostępnianego komputera.