Safari
A Safari böngészőt a felhasználók a teljesítményéért, az energiahatékonyságáért és az innovatív adatvédelméért szeretnek. A macOS Monterey Safari appja újratervezett lapokkal, Lapcsoportokkal, a böngészett webhely színével megegyező színű eszközsorral, valamint a fejlett Intelligens követésmegelőzéssel bővült. A lapsor, a bővítmények és a kezdőoldal elérhető a Mac gépen, iPhone-on és iPaden, így ugyanazt a Safarit láthatja, akárhol is böngészik, feltéve, hogy ugyanazzal az Apple ID-val jelentkezett be az iClouddal.
Kezdjen el keresni. Kezdjen el begépelni egy szót vagy egy weboldal címét, és a Safari megjeleníti az egyező webhelyeket, illetve a javasolt webhelyeket. A Safari kezdőoldalán kiválaszthatja a kedvenc vagy gyakran felkeresett webhelyeket. Ha korábban már megnyitott egy webhelyet, egyszerűen csak írja be a keresési feltételt egy aktív lapon egy új keresés indításához.
A Safari-kezdőoldalának testreszabása. A kezdőoldalán megjelenítheti a Kedvenceit, az Olvasási lista elemeit, az adatvédelmi jelentést, stb. Importálhatja saját fotóit, háttérképként történő beállításhoz, vagy kiválaszthatja az elérhető hátterek egyikét. Megoszthatja a kezdőoldalát az eszközei között. A kezdőoldal beállításainak megadásához kattintson a kezdőoldal jobb alsó sarkában található elemre.
Több webhelyet is megtekinthet egy ablakban. Új lap megnyitásához kattintson a lapsor jobb szélén található gombra, vagy nyomja meg a Command-T billentyűkombinációt, majd írjon be egy címet. Az ablakméret módosításával a lapok automatikusan átméreteződnek. Mi több, a lapok felveszik a megnyitott webhely háttérszínét.
Lapok tartalmának gyors megtekintése. A lapokon található Favikonok—a webhelyekhez társított ikonok vagy emblémák—segítségével egy pillantás alatt beazonosíthatja az adott webhelyet. A mutatót a lap fölé mozgatva megtekintheti a webhely tartalmának előnézetét.
Az oldalsáv megtekintése. Kattintson az Oldalsáv ikonra az oldalsáv megtekintéséhez, ahol kezelheti a Lapcsoportokat, a könyvjelzőket, az Olvasási listát és a Megosztva Önnel linkeket.
Rendszerezés Lapcsoportokkal. Ha egy projekthez vagy nyaraláshoz kutatást végez, megnyithat több lapot is, majd elmentheti és csoportokba rendezheti azokat. Ha az oldalsáv meg van nyitva, kattintson a Lapcsoport hozzáadása ikonra , majd az Új lapcsoport elem kiválasztásával létrehozhat egy csoportot a megnyitott lapokból. Vagy válassza ki az Új üres lapcsoport elemet és keresse meg a Lapcsoporthoz hozzáadni kívánt lapokat. A Lapcsoportok mentésre kerülnek és láthatóvá válnak az oldalsávon. Váltogathat a Lapcsoportok között az oldalsáv vagy a felugró menü segítségével, ha az oldalsáv nem látható.
Megjegyzés: A Lapcsoportok minden olyan eszközön elérhetők, amelyen ugyanazzal az Apple ID-val jelentkezett be az iCloudba, így bárhonnan hozzáférhet a lapjaihoz.
Önnel megosztva. Amikor a Kontaktok appban található barátai érdekes cikkeket, recepteket és más linkeket osztanak meg Önnel az Üzenetekben, azok automatikusan megjelennek a Megosztva Önnel részen a Safari kezdőoldalán és az oldalsávon. A Safari és a News alkalmazásban található sztorik az appok oldalsávján jelennek meg, hogy az Önnek legkényelmesebb időben olvashassa el azokat.
Bővítmények felfedezése. A bővítmények funkcionalitással látják el a Safarit, hogy személyre szabott élményt nyújthassanak. Bővítmények segítségével blokkolhatja a reklámokat, kuponokat kereshet, kijavíthatja a helyesírást és gyorsan tartalmakat is lementhet a kedvenc webhelyeiről. Válasza a Safari > Safari-bővítmények menüpontot az App Store bővítmények kategóriájának megtekintéséhez, amely kiemelt Safari-bővítményeket és -kategóriákat tartalmaz (Jobb böngészés, Könnyebb olvasás, Top ingyenes appok stb.). A bővítmények letöltését követően kapcsolja be őket a Safari beállításaiban. Válassza ki a Bővítmények lapot, majd a jelölőnégyzetekbe kattintva kapcsolja be a bővítményeket.
Jegyzetek készítése weblapokon. A Gyorsjegyzet segítségével kiemeléseket és jegyzeteket hozhat létre közvetlenül weblapokon, így a következő látogatása alkalmával is elérhetők lesznek a jegyzetei. Kattintson a Megosztás gombra a weblapon és válassza a Gyorsjegyzet hozzáadása lehetőséget. A Jegyzetek oldalsávján megnyithatja és megtekintheti az elmentett gyorsjegyzeteit vagy térjen vissza a weblapra, és koppintson a mentett jegyzet bélyegképére a megnyitásához.
Biztonságos és privát módon böngészhet az interneten. A Safari automatikusan felfrissíti az Ön által meglátogatott webhelyeket HTTPS protokollra, és figyelmezteti Önt, ha olyan webhelyet látogat meg, mely nem biztonságos, vagy esetleg megpróbálja rávenni Önt arra, hogy ossza meg személyes adatait. Mindemellett, védelmet nyújt az oldalak közötti követéssel szemben is, azáltal hogy azonosítja és eltávolítja a követőszoftverek által hátrahagyott adatokat. A Safari engedélyt kér, mielőtt engedélyezné, hogy egy közösségi hálózat megismerje, hogy mit csinál külső oldalakon. A Safari megnehezíti a Mac gép azonosítását, így megvédi Önt az internetes követéssel szemben. Az Intelligens követésmegelőzés megakadályozza a követők számára, hogy profilt készíthessenek Önről az IP-címe alapján.
Az e-mail-cím elrejtése. Ha rendelkezik iCloud+-előfizetéssel, szükség szerint létrehozhat korlátlan mennyiségű egyedi, véletlenszerű e-mail-címeket (pl. egy webhely űrlapjának kitöltésre során). Amikor létrehoz egy E-mail-cím elrejtése címet egy webhelyhez, az adott címre küldött e-maileket a rendszer továbbítja az Ön személyes e-mail-fiókjába. Fogadhat e-maileket anélkül, hogy meg kellene osztania a valós e-mail-címét, valamint bármikor kikapcsolhatja Az e-mail-cím elrejtése funkciót. Lásd: Egyedi és véletlenszerű e-mail-címek létrehozása az iCloud+ Az e-mail-cím elrejtése funkciójával.
Erős jelszavak használata. Amikor új fiókot hoz létre a weben, a Safari automatikusan létrehoz és tárol egy új, erős jelszót, valamint be is írja a megfelelő mezőkbe. Ha kiválasztja az Erős jelszó használata lehetőséget a jelszó el lesz mentve iCloud-kulcskarikájára, és automatikusan ki lesz töltve minden olyan eszközön, melyeken ugyanazzal az Apple ID-val lép be. A Safari biztonságosan figyelemmel követi a jelszavait, beazonosítja a közzétett adatokkal való visszaélésekben esetlegesen szereplő mentett jelszavakat és megkönnyíti a fiókok „Bejelentkezés az Apple-lel” funkcióra történő frissítését (ha elérhető). (Lásd: A Bejelentkezés az Apple-lel használata a Mac gépen című fejezetet a macOS felhasználói útmutatójában.)
Adatvédelmi jelentés megtekintése. Ha jobban meg szeretné ismerni, hogyan kezeli egy webhely az Ön adatait, az aktív lap bal oldalán található Adatvédelmi jelentés gombra kattintva megtekintheti a Safari által adott webhelyeken blokkolt webhelyeken keresztüli követőket. A(z) elemre kattintva megtekintheti a webhely aktív követőiről szóló részletesebb adatvédelmi jelentést.
Webhelyek lefordítása. Azonnal lefordíthat teljes webhelyeket a Safariban. Ha olyan oldalt nyit meg, amelyet a Safari le tud fordítani, megjelenik a fordítás gomb a webhely címmezőjében. Kattintással lefordíthatja a webhelyeket az alábbi nyelvpárok között: Angol, spanyol, kínai (egyszerűsített), kínai (tradicionális), francia, német, olasz, orosz, brazil portugál, arab, koreai és japán. A gomb a színe megváltoztatásával jelöli, hogy a webhely le lett fordítva.
Megjegyzés: A Fordítás funkciói nem minden régióban vagy nyelven érhetők el.
Tipp: A weboldalakon kattintson erősen egy kifejezésre az adott kifejezés jelentésének megtekintéséhez vagy egy kapcsolódó Wikipédia-cikk megjelenítéséhez (ha van ilyen cikk). Ha más appokban, például az Üzenetekben vagy a Mailben erősen kattint egy szövegrészre, további információkat jeleníthet meg.
A Touch Bar használata a 13 hüvelykes MacBook Próval. Az előre- vagy visszalépéshez koppintson a Touch Baron a bal vagy jobb nyílra. Új lap megnyitásához koppintson a gombra.
A megnyitott lapok közötti váltáshoz koppintson a laptekerőre a Touch Baron.
Koppintson a Keresés mezőre a Touch Baron, majd nyissa meg koppintással az egyik kedvencét. Ha végzett, az ikonra koppintva térhet vissza a kezdeti Touch Barhoz.
A Touch Bart testreszabhatja kedvenc vezérlői hozzáadásával (ehhez válassza a Nézet > Touch Bar testreszabása elemet).
Lásd: A Touch Bar testreszabása a 13 hüvelykes MacBook Prón.
További információk. Lásd: Safari felhasználói útmutató.