A Smart Controlok típusai a Mac GarageBand appjában
A GarageBand gazdag választékát kínálja a készen szállított szoftverhangszer-összeállításoknak. Minden egyes összeállítás egy adott hangszer-kategória hangját tartalmazza, effektusokkal együtt. Az összeállításokat használhatja meglévő állapotukban, de akár módosíthatja is a hangjukat a Smart Controlokkal. A szoftverhangszer-összeállítások használatának részleteiről lásd: Szoftverhangszeres felvételek készítése a Mac GarageBand appjában és Bevezető a Mac GarageBand appjában lévő összeállítások használatába. Olvassa el Az Arpeggio-szerkesztő használata a Mac GarageBand appjában című részt is, és bátran kísérletezzen a hangszer-összeállításokkal.
A képernyőn lévő vezérlők alapvető elhelyezkedése minden hangszerhang esetén hasonló. A hangszínszabályzók és más hangszervezérlők a bal oldalon vannak, az effektusok pedig a jobb oldalon. A Szaxofon összeállítás például Mély és Magas hangszínvezérlést kínál, valamint Környezet és Zengetés effektusvezérlőt.
Az azonos hangszer-kategória vezérlőinek hasonlósága miatt könnyen kísérletezhet a különféle összeállításokkal és hangvariációkkal a projektekben. Ebben a részben áttekintheti a vezérlők típusait, amelyeket sok összeállításban a különféle hangszer-kategóriákban találhat, valamint megismerheti, hogyan módosítják a hangot.
Gitár és basszus
Az elektromos gitár és a basszus összeállításaiban mind szerepelnek az erősítés és a hangszín vezérlői. Az erősítés módosítja a hang szintjét, és túlvezérlés effektust is létrehozhat. A hangszín módosítja a hangot, az összeállítástól függően világosabbá vagy sötétebbé teheti, melegebbé vagy karcosabbá. Az effektusok vezérlői az összeállítástól függően változnak, de sok tartalmazza a Kórus, Késleltetés, Zengetés és Flanger effektust. A leírásokért lásd: Effektustípusok.
Az akusztikus gitár és a basszus összeállításai a Magas és Mély vezérlőket tartalmazzák, amelyek erősítik vagy visszavágják a hangok mély vagy magas tartományát, valamint testet és melegséget kölcsönöznek a hangnak. A effektusok közé tartozik a Tömörítő, a Környezet és a Zengetés. A Környezet az akusztikus tér méretét módosítja, a Zengetés mennyiségét vagy a zengetett rész hosszát módosítja, de ez összeállítástól függően változhat.
Dobfelszerelések
Az akusztikus dobfelszerelések összeállításai mind kínálnak Mix vezérlőket, amelyekkel elnémíthatók az egyes hangok, illetve beállítható a szintjük. A Tömörítés határozottságot ad a hangnak. A Hangszín módosítja a hangot, a száraz, kopogó zajt kiemeli, és világosabbá teszi a hang felfutási részeit. A Terem módosítja azt a szimulált teret, amelyben a felszerelés található.
Az elektronikus dobfelszerelések összeállításai mind kínálnak Mix vezérlőket, amelyekkel beállítható az egyes hangok szintje. Az effektusok közé tartozik a Felül és az Alul áteresztő szűrő, a Crush és a Drive torzítóvezérlők. Ezekkel sokféleképpen módosítható a hang, és a tiszta, elektronikus dob energikusan és nyersen szólalhat meg. A Zengetés vezérlő azt az akusztikus teret módosítja, amelyben a felszerelést használja.
Zenekari és Mallet
A legtöbb zenekari hangszer összeállítása a Magas és Mély vezérlőket tartalmazza, amelyek erősítik vagy visszavágják a hangok mély vagy magas tartományát, valamint testet és melegséget kölcsönöznek a hangnak. A effektusok közé tartozik a Kórus, a Késleltetés, a Környezet és a Zengetés. A Környezet az akusztikus tér méretét módosítja, a Zengetés mennyiségét vagy a zengetett rész hosszát módosítja, de ez összeállítástól függően változhat.
Bizonyos zenekari összeállítások a Hangolás vezérlőt is tartalmazzák, amellyel módosítható a hangszer hangszíne. Bizonyos hangszerek, például a rézfúvósok vagy a húrosok esetén vezérelhető a hangszeres játék módja, így bekapcsolhatja a legato vagy a staccato módot, vagy módosíthatja a hang lejátszási idejét, a hosszabb kitartásokért és hajlításokért.
Vintage elektromos zongora és Zongora
A Vintage elektromos zongora összeállításaiban mind szerepel a Csengő és a Drive vezérlő. A Csengő hatására a hang csengőbb lesz, a Drive pedig meleg torzítást ad a hanghoz. A Magas és a Mély hangszínvezérlő a hangot az összeállítástól függően világosabbá vagy sötétebbé teheti, melegebbé vagy karcosabbá. Az effektusok vezérlői között gyakran megtalálható a Tremoló, amelyik hintázó effektust ad a hangnak, illetve a Kórus, amelyiktől vastagabb lesz a hang. A Környezet az akusztikus tér méretét módosítja, a Zengetés a zengetett rész hosszát módosítja, de ez összeállítástól függően változhat.
Az akusztikus zongora összeállításai a Magas és Mély vezérlőket tartalmazzák, amelyek erősítik vagy visszavágják a hangok mély vagy magas tartományát, valamint testet és melegséget kölcsönöznek a hangnak. A effektusok közé tartozik a Tömörítő, a Késleltetés, a Környezet és a Zengetés. A Környezet az akusztikus tér méretét módosítja, a Zengetés mennyiségét vagy a zengetett rész hosszát módosítja, de ez összeállítástól függően változhat.
Szintetizátor
A szintetizátor onnan kapta a nevét, hogy képesek emulálni vagy szintetizálni a hangok széles skáláját: például egy másik hangszer hangját, emberi hangot, helikoptert, autót vagy ugató kutyát. A szintetizátorok olyan hangot is képesek létrehozni, amelyek nem léteznek a természeti világban. A szintetizátort egyedi zenei eszközzé teszi az a képessége, hogy képes olyan hangot generálni, amely más módon nem hozható létre.
A szintetizátor összeállításainak képernyővezérlői nagyban eltérhetnek egymástól, mivel a különböző szintetizátorok más-más hang létrehozásában jeleskednek. Sok összeállításban megtalálható ugyanaz a fejlett szintetizátormotor és vezérlőmódszer, amelyet Az átalakítótábla használata a Mac GarageBand appjában című rész taglal.
Más szintetizátor-összeállítások egyszerű, hagyományos, szubtraktív, balról jobbra futó szintetizátor-elrendezést használnak.
Az alapjelet oszcillátorok generálják, amely általában felharmonikusokban gazdag hullámforma. Sok összeállítás tartalmazza a Timbre, Grit, Zaj, Sinus vagy más hullámforma-vezérlőt az alaptónus beállításához Bizonyos összeállításokban szerepel egy LFO- (alacsony frekvenciás oszcillátor) vezérlő, amely modulálja az oszcillátor- és szűrőkomponenseket. Bizonyos összeállításokban globális vezérlők szerepelnek, amelyek a szintetizátor hangjának általános karakterisztikáját állítják be, például a hangolást, a hangok közötti siklást és a hajlítást.
A szűrő rész módosítja a alap oszcillátor-hanghullám jelét azáltal, hogy kiszűri (eltávolítja) a frekvenciaspektrum bizonyos részeit. Számos összeállítás tartalmazza a Cutoff és a Rezonancia vezérlőket, amelyekkel finoman vagy drámaian módosíthatja a hangot.
Bizonyos GarageBand-szintetizátor összeállítások ezenkívül erősítő befoglaló vezérlőket, amelyek beállítják az oszcillátor és a szűrő szintjeit a hang elején közepén és végén. Ezek nevei: Attack, Sustain vagy Decay és Release.
Az effektusvezérlők a szintetizátor-összeállítás vezérlőitől jobbra találhatók, és tartalmazhatják például a következőket: Kórus, Késleltetés, Zengetés és Flanger. A leírásokért lásd: Effektustípusok.
Vintage B3 orgona
Minden B3 orgona összeállításban található vonóhorog vezérlő, amellyel a hang különböző felharmonikusainak szintjei állíthatók be. Ha lefelé húzza a vonóhorgot, a felharmonikus hangosabb lesz, ha pedig feljebb húzza, akkor lágyabb. A vonóhorgok alatti Gyorsítás vezérlők határozzák meg a beépített Leslie-hangszóródoboz emulációs sebességét. A Leslie-hangszóródobozok gyakran voltak párosítva az eredeti B3 orgonával, és a klasszikus B3 hangzás lényegi részének tekinthetők.
A Kórus kapcsoló a modern kóruseffektustól eltérő kóruseffektust ad hozzá. Az Ütőhangszer kapcsolók a második vagy harmadik felharmonikust adják hozzá a hangjegy elejéhez. Ezek a felharmonikusok nagyon gyorsan elhalkulnak, és csak a kiválasztott vonóhoroghang marad utánuk. A Lágy vagy Normál elemet választva vezérelheti, hogy a felharmonikus hogyan halkul el a játék során.
A Vintage B3 effektusok között megtalálható a Torzítás, Kattintás, Orgonazengetés és Zengetés. A Torzítás a Leslie-hangszórót vezérlő csöves erősítőt szimulál, és melegebbé és rekedtebbé teszi a hangot. A Kattintással beállítható az eredeti B3 jellegzetes csattogó billentyűzethangja. Az Orgonazengetés egyszerű zengetést kínál, amely teret és rugós utózengetést emulál. A Zengetéssel módosítható a zengetés mennyisége, ez azonban összeállítástól függően változhat.
Vintage Clav
Minden Clavinet-összeállításban találhatók Szűrő kapcsolók, amelyek az eredeti D6 Clavinet hangszínvezérlő kapcsolóit emulálják.
Csillogó: Nazálissá teszi a hangot, a basszust erősen levágva.
Magas: Élesebbé teszi a hangot, a basszust finoman levágva.
Közepes: Vékonyabbá teszi a hangot, a basszust enyhén levágva.
Lágy: Lágyabbá vagy némábbá teszi a hangot.
Az eredeti D6 része két elektromágneses hangszedő (hasonló a mostani elektromos gitárokéhoz) – egy a húrok alatt (alsó), egy pedig a húrok felett (felső). A Hangszedő gombok ezen virtuális hangszedők hangját módosítják. Az Alsó és a Felső csúszka a hangszedők pozícióját módosítja. Ha szeretné megismerni, hogy a hangszedők pozíciója milyen hatással van a teljes hangzásra, egy hang ismételgetése mellett húzza el a hangszedőket.
A Vintage Clav effektusai közé tartozik a Drive, a Phaser, a Flanger, a Wah, a Környezet és a Zengetés. A Drive lágy túlvezérlést vagy agresszív torzítást biztosít. A Phaser és a Flanger süvítő vagy száguldó jellegű hangot ad. A wah úgy torzítja a hangszínt, hogy bizonyos frekvenciákat a játékra válaszolva kiemel. A Környezet az akusztikus tér méretét módosítja, a Zengetés mennyiségét vagy a zengetett rész hosszát módosítja, de ez összeállítástól függően változhat.
Vintage mellotron
A Vintage mellotron a híres billentyűs hangszer funkcióit és egyes hangszíneit eleveníti fel, ez a hangszer az 1960-as és 70-es és későbbi időszakok klasszikus rock- és popdalainak tucatjain szerepelt.
A mellotront a modern sampler-alapú hangszerek elődjének tartják. Billentyűzetének egyes hangjaihoz különálló mágnesszalagokon tárolt hangszerhangok tartoznak. Az egyes billentyűk lenyomásakor ezek a szalagok a magnófej elé kerülnek. Ehhez a hanglejátszási módhoz egy jellegzetes hangminőség és elbűvölő tónus párosul.
1. hang és 2. hang előugró menük: Válassza ki 1. vagy 2. hangszerhangot.
1. hang és 2. hang transzponálása előugró menük: Egyedi oktávbeállítást adhat meg az 1. hang vagy 2. hang lejátszásához.
Keverés gomb: Az 1. és 2. hang közötti hangerőegyensúlyt állítja be. Állítsa teljesen balra vagy teljesen jobbra, hogy külön hallgathassa meg az 1. vagy 2. hangot.
Felfutás gomb: Beállítja a hang beúsztatásához szükséges időt.
Szalagsebesség gomb: A szalag sebességét állítja be. Ez az eredeti hangszer hangjának ezen vezérlő okozta lebegését imitálja.
Release gomb: Azt állítja be, hogy mennyi idő alatt halkuljon el a hang a billentyű lenyomását követően.
Hangszín gomb: Jobbra forgatva csökkenti a mélytartományt, és fényesebbé, nazálisabbá teszi hangzást. Balra forgatva csökkenti a hangzás fényességét, és lágyabbá teszi.
A Régi mellotronhoz a következő effektusok tartoznak: Phaser, Visszhang, Erősítő és Zengető. A Phaser egy pásztázó jellegű hangot ad. A Visszhanggal visszhang-effektust adhat hozzá. Az Erősítő lágy túlvezérlést vagy finom torzítást biztosít. A Zengetéssel módosítható a zengetés mennyisége és a zengetés lecsengésének hossza, ez azonban összeállítástól függően változhat.