Spajanje i korištenje drugih uređaja za pohranu s Macom
Vanjski tvrdi diskovi, USB memorije i Flash memorijske kartice primjeri su uređaja za pohranu koje možete spojiti sa svojim Macom. Za uspostavljanje veze možete koristiti Thunderbolt, USB ili USB-C kabele ili se spojiti bežično preko Bluetooth® tehnologije.
Uređaji za memoriju (poput vanjskih tvrdih diskova) mogu također biti dostupni na vašoj mreži. Uz to možete umetnuti flash memorijske kartice iz vašeg fotoaparata ili drugih uređaja u utor za SDXC karticu na vašem Mac računalu. Ako vaše Mac računalo nema utor za karticu, podacima na flash memorijskoj kartici možete pristupiti pomoću spojenog čitača kartica.
Nakon što spojite svoj uređaj za pohranu, možete premještati datoteke s vašeg Mac računala na uređaj za pohranu ili s vašeg uređaja za pohranu na Mac računalo.
Ako vaše računalo Mac ima USB-C priključak, pogledajte članak Korištenje USB-C kabela.
Spajanje uređaja za pohranu
Spojite uređaj na Mac koristeći kabel koji ste dobili s njime.
Ako kabel nema priključak koji odgovara jednoj od priključnica na Macu, možda možete koristiti adapter. Pogledajte dokumentaciju koja se isporučuje s uređajem.
Koristite Finder za prikaz spojenog uređaja.
Premještanje datoteka na ili s vanjskog uređaja za pohranu
Provjerite je li vaš Mac spojen s vanjskim uređajem za pohranu (primjerice, preko USB kabela ili mreže).
Kliknite na ikonu Findera u Docku za otvaranje prozora Findera, a zatim učinite jedno od sljedećeg da biste premjestili svoje datoteke.
Premještanje datoteka u uređaj za memoriju: Odaberite jednu ili više datoteka na radnoj površini ili u mapi pa ih povucite na svoj uređaj za pohranu koji je naveden pod Lokacije u rubnom stupcu Findera.
Premještanje datoteka s uređaja za pohranu: Odaberite uređaj za pohranu koji je naveden pod Lokacije u rubnom stupcu Findera, a zatim željene datoteke povucite na lokaciju na vašem Mac računalu.
Dobivanje dopuštenja za pregledavanje ili rad s datotekama na uređaju za pohranu
Ako ste administrator Mac računala, učinite jedno od sljedećeg:
Potvrdite svoju autentičnost kao korisnik administrator: Ovisno o načinu na koji pokušavate pristupiti datoteci, možda ćete trebati potvrditi svoju autentičnost kao korisnik administrator.
Promijenite postavke Dijeljenje i dopuštenja za datoteku: Za upute pogledajte članak Podešavanje dijeljenja datoteka.
Ako niste administrator Mac računala, zamolite administratora da vam omogući pristup datotekama koje su vam potrebne.
Izbacivanje uređaja za pohranu
Učinite jedno od sljedećeg na Mac računalu:
Odaberite stavku koju želite izbaciti, a zatim odaberite Datoteka > Izbaci.
U rubnom stupcu Findera kliknite pored naziva stavke.
Savjet: Možete brzo izbaciti diskove iz spojenih optičkih pogona koristeći izbornik Izbaci u traci s izbornicima. Odaberite Apple izbornik > Postavke sustava, zatim kliknite CD i DVD diskovi u rubnom stupcu (možda ćete trebati listati prema dolje). Uključite opciju “Prikaži naredbu Izbaci u traci s izbornicima”.
Napomena: Ako nemate optički pogon spojen na vaš Mac, postavke za CD i DVD medije nisu dostupne.
Na radnoj površini povucite stavku koju želite baciti u Smeće.
Ako ne možete izbaciti uređaj za pohranu, druga aplikacija ili korisnik možda koristi jednu ili više datoteka na uređaju za pohranu. Pogledajte članak Ako ne možete izbaciti disk na Macu je ga koristi aplikacija i Ako ne možete izbaciti disk jer ga drugi korisnik koristi.
Brisanje vanjskog uređaja za pohranju
Provjerite je li vaš Mac spojen na vanjski uređaj za pohranu koristeći kabel.
Učinite jedno od sljedećeg:
Kliknite ikonu Findera u Docku za otvaranje prozora Findera, zatim Control-kliknite vanjski uređaj za pohranu u rubnom stupcu Findera.
Na radnoj površini Control-kliknite vanjski uređaj za pohranu.
Odaberite Obriši disk.
Opcionalno, unesite novi naziv za vanjski uređaj za pohranu.
Odaberite format sustava datoteke, zatim kliknite Obriši.
Dodatne informacije o dostupnim formatima potražite u članku Formati sustava datoteka dostupni u Uslužnom programu diska.