Důležité informace o bezpečném používání Macu
VAROVÁNÍ: Nedodržení těchto bezpečnostních pokynů může vést ke vzniku požáru, úrazu elektrickým proudem nebo jiným zraněním či k poškození vašeho MacBooku Pro nebo jiného majetku. Následující informace o bezpečnosti si přečtěte dříve, než začnete svůj MacBook Pro používat.
Zabudovaná baterie. Baterii se nepokoušejte vyměňovat ani vyjímat sami – mohli byste ji poškodit a způsobit tak její přehřívání, které by mohlo vést až k úrazu. Zabudovanou baterii by měl vyměňovat či opravovat jen řádně proškolený technik, jinak může dojít k jejímu poškození a následnému přehřívání, které by mohlo vést k požáru nebo úrazu. Opravy provedené neodborně nebo s použitím náhradních dílů, které nedodala společnost Apple, mohou narušit bezpečnost a funkčnost zařízení. Zabudovaná baterie musí být recyklována nebo zlikvidována odděleně od domovního odpadu. Baterie likvidujte v souladu s místními zákony a předpisy o ochraně životního prostředí. Nevystavujte svůj MacBook Pro působení silných tepelných zdrojů, jako jsou radiátory či krby, u nichž může teplota překročit 100 °C.
Další informace o servisu a recyklaci baterií najdete na webové stránce Servis a recyklace baterií.
Manipulace. S MacBookem Pro zacházejte opatrně. Je vyroben z kovu, skla a plastických hmot a obsahuje citlivé elektronické součástky. Umístěte ho na stabilní pracovní plochu tak, aby byl zajištěn dostatečný přístup vzduchu do prostoru pod počítačem a kolem něj. Pádem, ohněm, proražením, nadměrným tlakem nebo kontaktem s kapalinami, oleji a tekutými kosmetickými přípravky se může MacBook Pro poškodit. Je‑li MacBook Pro poškozený – například má‑li prasklý displej –, nepoužívejte ho, abyste se nezranili.
S kabelem USB‑C–MagSafe 3 zacházejte opatrně. Obsahuje citlivé elektronické součástky. Zařízení nabíjejte na stabilní pracovní ploše tak, aby byl zajištěn dostatečný přístup vzduchu do prostoru pod počítačem a kolem něj. Při pádu, působení plamene, proražení, nadměrném tlaku nebo kontaktu s kapalinami, oleji nebo tekutými kosmetickými přípravky může dojít k poškození kabelu USB‑C–MagSafe 3. Poškozené nebo prodřené kabely USB‑C–MagSafe 3 v žádném případě nepoužívejte.
Kontakt s kapalinami. MacBook Pro a jeho nabíjecí kabel uchovávejte mimo dosah kapalin, jako jsou nápoje, oleje, tekuté kosmetické přípravky, voda v umyvadlech, vanách, sprchových koutech apod. MacBook Pro a nabíjecí kabel chraňte před vlhkem, orosením a vlhkým počasím, například za deště, sněhu či mlhy.
Nabíjení MacBooku Pro. MacBook Pro nabíjejte pouze pomocí přiloženého napájecího USB‑C adaptéru s příkonem 70, 96 nebo 140 W a kabelu USB‑C – MagSafe 3 nebo 240W nabíjecího USB‑C kabelu (prodává se zvlášť). Můžete také použít napájecí adaptér a nabíjecí kabel od nezávislých výrobců, kompatibilní s rozhraním USB‑C PD a odpovídající příslušným mezinárodním a místním předpisům i bezpečnostním normám.
Jiné napájecí adaptéry nemusí vyhovovat bezpečnostním normám a nabíjením pomocí těchto napájecích adaptérů se můžete vystavit riziku úmrtí nebo zranění. Používání poškozených napájecích adaptérů nebo kabelů a nabíjení ve vlhkém prostředí může způsobit požár, úraz elektrickým proudem, zranění či poškození MacBooku Pro nebo jiného majetku. Používáte‑li k nabíjení MacBooku Pro přiložený napájecí adaptér, před zapojením napájecího adaptéru do elektrické zásuvky se ujistěte, že je do něj plně zasunutý nabíjecí kabel.
Dlouhodobý kontakt s tepelným zdrojem. MacBook Pro a jeho napájecí adaptér se může při běžném používání zahřát na poměrně vysokou teplotu. MacBook Pro i jeho 70W, 96W nebo 140W napájecí USB‑C adaptér splňují předepsané limity pro povrchovou teplotu, jak je definují směrnice příslušné země a mezinárodní i místní bezpečnostní normy. I v rámci těchto limitů však může dlouhotrvající kontakt se zahřátými povrchy způsobit nepříjemné pocity nebo i poranění.
V zájmu prevence přehřívání a zranění způsobených teplem vždy zajistěte dostatečný přístup vzduchu k MacBooku Pro i jeho napájecímu adaptéru a zacházejte s nimi opatrně. V souladu se zdravým úsudkem se proto vyhýbejte situacím, v nichž by vaše pokožka zůstávala v delším kontaktu se zapnutým nebo nabíjeným zařízením či jeho napájecím adaptérem. Nespěte tedy například v přímém kontaktu se zařízením ani jeho napájecím adaptérem, je-li připojen ke zdroji napájení. Jsou‑li zařízení nebo adaptér připojené ke zdroji napájení, nepřikrývejte je dekami, polštáři ani vlastním tělem. Do větracích otvorů nevtlačujte žádné předměty – takové jednání může být nebezpečné a způsobit přehřátí počítače. Na klávesnici MacBooku Pro nepokládejte při práci žádné předměty. Držíte‑li MacBook Pro na klíně a začne‑li se nepříjemně zahřívat, zvedněte jej z klína a položte na stabilní pracovní plochu s dobrým přístupem vzduchu. Zvláštní opatrnosti dbejte, máte-li vzhledem ke svému zdravotnímu stavu omezenou schopnost vnímat teplo na pokožce.
70W, 96W nebo 140W napájecí USB‑C adaptér. V zájmu bezpečného provozu napájecího USB‑C adaptéru s příkonem 70, 96 nebo 140 W a omezení rizika poranění nebo škod působením vysoké teploty dodržujte následující pokyny:
70W, 96W nebo 140W napájecí USB‑C adaptér zapojujte vždy přímo do elektrické zásuvky.
Pokud používáte prodlužovací kabel napájecího adaptéru, samotný adaptér umístěte na stůl, podlahu nebo jinou plochu v místě s dobrým přístupem vzduchu.
MacBook Pro a jeho napájecí adaptér nepoužívejte ve vlhkém prostředí, například v blízkosti umyvadla, vany nebo sprchového koutu, a nikdy ho nepřipojujte ani neodpojujte mokrýma rukama. V následujících situacích vypojte napájecí adaptér z elektrické sítě a odpojte všechny kabely:
Došlo‑li k prodření nebo poškození USB‑C kabelu nebo napájecího kabelu.
Došlo‑li k poškození zástrčky či vidlice na 70W, 96W či 140W napájecím USB‑C adaptéru nebo k poškození jeho pouzdra.
Pokud vám MacBook Pro nebo 70W, 96W či 140W napájecí USB‑C adaptér upadl.
Pokud byl MacBook Pro nebo 70W, 96W či 140W napájecí USB‑C adaptér vystaven dešti, kapalině nebo nadměrné vlhkosti.
Máte‑li podezření, že MacBook Pro nebo 70W, 96W či 140W napájecí USB‑C adaptér vyžaduje servis nebo opravu.
Chcete‑li MacBook Pro nebo 70W, 96W či 140W napájecí USB‑C adaptér očistit (používejte výhradně doporučený postup popsaný v tématu Důležité informace o zacházení s vaším Macem).
Napájecí zdířka MagSafe 3 obsahuje magnet, který může vymazat data na platební kartě, v iPodu nebo jiném zařízení. Abyste o data nepřišli, nepokládejte tyto ani jiné magneticky citlivé materiály a zařízení blíž než 25 mm od zdířky.
Dostane-li se do napájecí zdířky nečistota, opatrně ji odstraňte suchým bavlněným tampónem.
Specifikace 70W napájecího USB‑C adaptéru:
Frekvence: 50 až 60 Hz, jedna fáze
Vstupní napětí: 100 až 240 V
Výstupní napětí (USB PD): 5 VDC / 3 A nebo 9 VDC / 3 A nebo 15 VDC / 3 A nebo 20,6 VDC / 3,4 A
Specifikace 96W napájecího USB‑C adaptéru:
Frekvence: 50 až 60 Hz, jedna fáze
Vstupní napětí: 100 až 240 V
Výstupní napětí (USB PD): 20,5 VDC / 4,7 A, 15 VDC / 3 A, 9 VDC / 3 A nebo 5,2 VDC / 3 A
Specifikace 140W napájecího USB‑C adaptéru:
Frekvence: 50 až 60 Hz, jedna fáze
Vstupní napětí: 100 až 240 V
Výstupní napětí (USB PD): 28 VDC / 5 A, 20,5 VDC / 5 A, 15 VDC / 5 A, 9 VDC / 3 A, 5,2 VDC / 3 A
Kontakt s kapalinami. Své zařízení uchovávejte mimo dosah kapalin, jako jsou nápoje, oleje, tekuté kosmetické přípravky, voda v umyvadlech, vanách, sprchových koutech apod. Chraňte zařízení před vlhkem, orosením a vlhkým počasím, například za deště, sněhu či mlhy.
Ochrana sluchu. Poslech při vysokých hlasitostech může poškodit váš sluch. Hluk na pozadí a také dlouhodobý poslech při vysoké hlasitosti může způsobit, že se zvuky zdají tišší, než ve skutečnosti jsou. S MacBookem Pro používejte výhradně kompatibilní sluchátka a naslouchátka. Než si vložíte do ucha jakékoli zařízení, zapněte zvuk a zkontrolujte hlasitost. Viz Sound and Hearing (Zvuk a sluch).
VAROVÁNÍ: V zájmu prevence poškození sluchu neposlouchejte dlouhodobě při vysokých hlasitostech.
Opravy. Servis MacBooku Pro by měl provádět výhradně proškolený technik. Při pokusu o rozebrání můžete MacBook Pro poškodit nebo se sami zranit. Pokusíte‑li se MacBook Pro otevřít, riskujete jeho poškození, na něž se nebude vztahovat omezená záruka, která je na váš MacBook Pro poskytována. Pokud je MacBook Pro poškozený nebo nefunguje správně, objednejte si servis u společnosti Apple nebo u autorizovaného poskytovatele servisu Apple. Opravy provedené neodborně nebo s použitím náhradních dílů, které nedodala společnost Apple, mohou narušit bezpečnost a funkčnost zařízení. Informace o dostupnosti oprav a servisu najdete v článku Oprava a servis Macu.
Navigace. Mapy, trasy a polohové aplikace jsou závislé na datových službách. Tyto datové služby mohou podléhat změnám a nemusí být k dispozici ve všech oblastech, což znamená, že mapy, trasy a polohové informace nemusí být vždy dostupné, přesné či úplné. Poskytnuté informace závislé na poloze vždy konfrontujte se skutečným stavem okolí a v případě nesouladu se řiďte fyzickými nápisy a značkami. Při činnostech, které vyžadují vaši plnou pozornost, tyto služby nepoužívejte. V oblastech, kde navigaci používáte, se vždy řiďte dopravními značkami, platnými zákony a směrnicemi a zdravým úsudkem.
Kontakt s rádiovými frekvencemi. MacBook Pro se připojuje k bezdrátovým sítím pomocí rádiového signálu. Informace o radiofrekvenční (RF) energii vyzařované při použití rádiových signálů a o opatřeních, jimiž lze působení této energie minimalizovat, najdete na webové stránce RF Exposure.
Rušení zdravotnických prostředků. MacBook Pro obsahuje magnety a také součástky a rádiové obvody vyzařující elektromagnetické pole. Tyto magnety a elektromagnetická pole mohou narušovat činnost zdravotnických prostředků. Vyžádejte si u svého lékaře a výrobce zdravotnického prostředku konkrétní informace o vašem zdravotnickém prostředku a o tom, zda je mezi ním a MacBookem Pro nutné udržovat bezpečnou vzdálenost. Výrobci často poskytují doporučení pro bezpečné používání jejich produktů v blízkosti bezdrátových nebo magnetických zařízení tak, aby k rušení nedocházelo. Máte‑li podezření, že MacBook Pro narušuje činnost vašeho zdravotnického prostředku, přestaňte MacBook Pro používat. Zdravotnické prostředky, jako jsou implantované kardiostimulátory a defibrilátory, mohou obsahovat senzory, které reagují na blízkost magnetů a zdrojů rádiových vln. Abyste předešli možným nežádoucím interakcím, udržujte MacBook Pro v bezpečné vzdálenosti od svého zdravotnického prostředku (nejméně 15 cm) a požádejte svého lékaře a výrobce zdravotnického prostředku o konkrétní pokyny.
Zdravotní obtíže. Pokud trpíte zdravotními obtížemi, které by podle vašeho názoru mohlo používání MacBooku Pro ovlivnit (například záchvatová onemocnění, výpadky vědomí, únava očí či bolest hlavy), před použitím MacBooku Pro se poraďte s lékařem.
Opakované pohyby. Vykonáváte‑li na MacBooku Pro repetitivní činnost, jako je například psaní nebo hraní her, mohou se u vás vyskytnout nepříjemné pocity v rukou, pažích, zápěstích, ramenou, krčních partiích nebo v jiné části těla. V takovém případě přestaňte MacBook Pro používat a poraďte se s lékařem.
Riziko udušení. Některé součásti příslušenství MacBooku Pro mohou pro malé děti představovat riziko udušení. Toto příslušenství udržujte mimo dosah malých dětí.
Činnost se závažnými důsledky. MacBook Pro není určen k použití v situacích, kdy může selhání počítače způsobit úmrtí či poranění osob nebo vážnou škodu na životním prostředí.
Prostředí s nebezpečím výbuchu a jinými typy rizikové atmosféry. Používání MacBooku Pro v prostředí s potenciálně výbušnou atmosférou, například tam, kde vzduch obsahuje vysoké koncentrace hořlavých chemikálií, výparů nebo pevných částic, např. obilného, běžného nebo kovového prachu, může být nebezpečné. V prostředích s vysokou koncentrací průmyslových chemikálií, například odpařujících se zkapalněných plynů, jako je hélium, může dojít k poškození MacBooku Pro. Sledujte všechny informační tabule a pokyny a řiďte se jimi.
Pro zákazníky z Austrálie jsou určeny webové stránky Online Safety.