Důležité informace o bezpečnosti pro iPhone
VAROVÁNÍ: Nedodržení těchto bezpečnostních pokynů může vést k požáru, úrazu elektrickým proudem nebo jiné úhoně či k poškození iPhonu nebo jiného majetku. Před použitím iPhonu si přečtěte všechny níže uvedené informace.
Zacházení S iPhonem zacházejte šetrně. iPhone je vyroben z kovu, skla a plastů a obsahuje citlivé elektronické součásti. Pokud iPhone upustíte, vystavíte ohni, prorazíte, zdeformujete nebo vystavíte kapalinám, může dojít k jeho poškození nebo k poškození baterie. Máte‑li podezření, že došlo k poškození iPhonu nebo jeho baterie, přestaňte jej používat – mohl by se přehřívat a způsobit zranění. iPhone s prasklým displejem nepoužívejte – hrozí poranění. Pokud máte obavy o to, aby se povrch iPhonu nepoškrábal, můžete zvážit použití pouzdra nebo obalu.
Opravy iPhone nerozebírejte ani se ho nepokoušejte sami opravovat. Při rozebírání můžete iPhone poškodit, narušit jeho odolnost proti polití a vodě (u podporovaných modelů) nebo si způsobit zranění. iPhony 8 a novější, 7 a 7 Plus obsahují jeden nebo více laserů, které se můžou při opravě nebo demontáži poškodit a následně vás vystavit riziku v podobě neviditelného infračerveného laserového záření. Je‑li váš iPhone poškozený nebo nefunguje správně, obraťte se na společnost Apple nebo poskytovatele servisu autorizovaného společností Apple. Jiní poskytovatelé servisu než společnost Apple a jí autorizovaní poskytovatelé servisu nemusí při opravách používat originální díly Apple a mohou narušit bezpečnost a funkčnost zařízení. Další informace o opravách a servisu najdete na webové stránce Centrum odpovědí ohledně servisu iPhonu.
Baterie Baterii v iPhonu se nepokoušejte vyměňovat sami. Lithium-iontové baterie v iPhonech smí vyměňovat jen společnost Apple nebo autorizovaný poskytovatel servisu. Nesprávně provedená výměna nebo oprava může vést k poškození baterie, způsobit přehřívání nebo i úraz. Baterii je nutné recyklovat nebo zlikvidovat odděleně od domovního odpadu. Baterii nevhazujte do ohně. Informace o servisu a recyklaci baterií najdete na webové stránce Servis a recyklace baterií.
Rozptylování pozornosti Používání iPhonu vás může za určitých okolností rozptylovat a vytvářet tak nebezpečné situace (nepoužívejte například sluchátka při jízdě na kole a nepište SMS při řízení auta). Dodržujte zákazy a omezení používání mobilních zařízení a sluchátek. Další informace o bezpečném používání při řízení najdete v tématu Zapnutí funkce „Při řízení nerušit“ na iPhonu.
Navigace Mapy fungují, jen pokud jsou k dispozici datové služby. Tyto datové služby se mohou měnit a nemusí být k dispozici ve všech oblastech. Důsledkem toho mohou být mapy nebo informace závisející na poloze nedostupné, nepřesné nebo neúplné. Porovnávejte si informace uvedené v mapách se svým okolím. Při využívání navigace používejte zdravý rozum. Případné nesrovnalosti vždy řešte podle aktuální dopravní situace a dopravního značení. Některé funkce Map vyžadují spolupráci s polohovými službami.
Nabíjení iPhone nabíjejte pomocí přiloženého USB kabelu a napájecího adaptéru nebo u podporovaných modelů položením iPhonu displejem nahoru na nabíječku s certifikátem Qi. K nabíjení iPhonu můžete používat i kabely a napájecí adaptéry s označením „Made for iPhone“ nebo jiné kabely a adaptéry od nezávislých výrobců, které jsou kompatibilní se standardem USB 2.0 nebo novějším a splňují platné státní normy a mezinárodní i místní bezpečnostní standardy, mimo jiné mezinárodní bezpečnostní standard pro IT vybavení IEC 60950‑1. Jiné adaptéry nemusejí splňovat podmínky platných bezpečnostních norem a nabíjení pomocí takových adaptérů může představovat riziko úrazu nebo smrti.
Použití poškozených kabelů nebo nabíječek nebo nabíjení ve vlhkém prostředí může vést k požáru, úrazu elektrickým proudem nebo poškození iPhonu a dalšího majetku. Pokud k nabíjení iPhonu používáte napájecí USB adaptér Apple, před zapojením adaptéru do zásuvky zkontrolujte, zda je do něj USB kabel zasunutý až na doraz. Je důležité, aby se iPhone a jeho napájecí adaptér nebo bezdrátová nabíječka během používání a nabíjení nacházely v prostoru s dobrým přístupem vzduchu. Při nabíjení pomocí bezdrátové nabíječky odstraňte kovová pouzdra a nepokládejte na nabíječku žádné kovové předměty (například klíče, mince, baterie či šperky) – mohly by se zahřívat nebo narušovat proces nabíjení.
Nabíjecí kabel a konektor Je-li nabíjecí kabel a konektor připojen ke zdroji napájení, vyvarujte se delšího kontaktu jeho konektoru s pokožkou, protože může vyvolávat nepříjemné pocity nebo způsobit zranění. Na nabíjecím kabelu nebo konektoru neležte ani neseďte.
Dlouhodobé působení tepla iPhone a jeho napájecí USB adaptér splňují platné normy a limity pro povrchovou teplotu definované mezinárodním bezpečnostním standardem pro IT vybavení IEC 60950‑1. I v rámci těchto limitů však může dlouhodobý kontakt se zahřátými povrchy způsobit nepříjemné pocity, případně i poranění. V souladu se zdravým úsudkem se nevystavujte situacím, kdy by vaše pokožka byla v delším kontaktu se zařízením, napájecím adaptérem nebo bezdrátovou nabíječkou za provozu nebo v době, kdy jsou připojeny ke zdroji energie. Na zařízení, napájecím adaptéru a bezdrátové nabíječce připojených ke zdroji energie tedy například nespěte a nezakrývejte je přikrývkou, polštářem ani vlastním tělem. Během používání a nabíjení udržujte iPhone a jeho napájecí adaptér v prostoru s dobrým přístupem vzduchu. Zvláštní pozornost věnujte těmto zásadám v případě, že vám váš zdravotní stav ztěžuje vnímání tepla na těle.
Napájecí USB adaptér V zájmu bezpečného používání napájecího USB adaptéru Apple a zamezení rizika zranění či poškození působením tepla zapojujte napájecí adaptér přímo do elektrické zásuvky. Nepoužívejte ho ve vlhkém prostředí, například v blízkosti umyvadla, vany nebo sprchového koutu, a nepřipojujte ho ani neodpojujte mokrýma rukama. Nastane‑li některá z následujících situací, přestaňte napájecí adaptér a kabely používat:
Zástrčka nebo kontakty napájecího adaptéru jsou poškozené.
Došlo k prodření nebo jinému poškození nabíjecího kabelu.
Napájecí adaptér byl vystaven nadměrné vlhkosti nebo se na jeho plášť vylila jakákoli kapalina.
Plášť napájecího adaptéru byl poškozen pádem.
Technické údaje napájecího USB adaptéru:
Frekvence | 50–60 Hz, jedna fáze | ||||||||||
Vstupní napětí | 100–240 Vac | ||||||||||
Výstupní napětí | 5 Vdc / 1 A |
Poškození sluchu Poslech zvuku při vysoké hlasitosti může vést k poškození vašeho sluchu. Hlučné prostředí nebo delší poslech při vysoké hlasitosti můžou vyvolat dojem, že zvuk je tišší než ve skutečnosti. Před tím, než zasunete sluchátka do uší, zapněte přehrávání zvuku a zkontrolujte úroveň hlasitosti. Informace o nastavení limitu hlasitosti najdete v části Přehrávání hudby na iPhonu. Další informace o rizicích poškození sluchu najdete na webové stránce Sound and Hearing.
Předcházejte poškození sluchu a s iPhonem používejte pouze kompatibilní přijímače, sluchátka a reproduktory. Náhlavní soupravy prodávané s iPhonem 5s a novějšími v kontinentální Číně (identifikovatelné podle tmavých izolačních kroužků na konektoru) vyhovují čínským normám a jsou kompatibilní pouze s iPhonem 5s a novějšími, iPadem 2 a novějšími, iPadem Pro, iPadem mini 2 a novějšími a iPodem touch 6. generace a novějšími.
VAROVÁNÍ: Předcházejte poškození sluchu a neposlouchejte zvuk při vysoké hlasitosti po delší dobu.
Působení rádiových vln na organismus iPhone používá pro připojení k bezdrátovým sítím rádiové signály. Informace o radiofrekvenční (RF) energii vyvíjené rádiovými signály a o opatřeních, kterými můžete minimalizovat její působení na organismus, najdete v Nastavení > Obecné > Informace > Právní dokumenty > RF expozice nebo na webové stránce RF Exposure.
Rušení v pásmu rádiových frekvencí Řiďte se výstražnými tabulemi, které zakazují nebo omezují používání elektronických zařízení. I když byl iPhone navržen, vyroben a testován se zřetelem na vyhovění nařízením, které upravují vysílání ve frekvenčním pásmu rádiových vln, vysílání rádiových vln z iPhonu může negativně ovlivnit funkci jiných elektronických zařízení a způsobit jejich selhání. V situacích, kdy je jeho použití zakázáno, například při cestování letadlem nebo vyzve‑li vás k tomu oprávněná osoba, iPhone vypněte nebo přepnutím do letového režimu či pomocí voleb Nastavení > Wi‑Fi a Nastavení > Bluetooth vypněte jeho bezdrátové vysílače.
Rušení zdravotnických prostředků iPhone obsahuje součásti a rádiové vysílače, které kolem sebe vytvářejí elektromagnetické pole. iPhone a přiložené EarPody obsahují také magnety. Elektromagnetické pole a magnety mohou narušovat činnost zdravotnických prostředků, například kardiostimulátorů a defibrilátorů. Vyžádejte si u svého lékaře a výrobce zdravotnického prostředku informace o vašem konkrétním zdravotnickém prostředku a o tom, zda je třeba mezi ním, iPhonem a EarPody udržovat bezpečnou vzdálenost. Máte‑li podezření, že iPhone nebo EarPody narušují činnost vašeho zdravotnického prostředku, přestaňte iPhone používat.
iPhone není zdravotnický prostředek iPhone a aplikace Zdraví nejsou navrženy a určeny pro použití při diagnostice nemocí a zdravotních problémů ani k léčbě, zmírňování či prevenci nemocí.
Zdravotní stav Pokud trpíte zdravotními obtížemi nebo máte příznaky, které se mohou podle vašeho názoru při používání iPhonu nebo působením blikajícího světla zhoršovat (například záchvaty, ztráty vědomí, zraková únava nebo bolest hlavy), poraďte se před použitím iPhonu s lékařem.
Prostředí s nebezpečím výbuchu a jinými typy rizikové atmosféry Nabíjení a používání iPhonu v prostředí s potenciálně výbušnou atmosférou, například tam, kde vzduch obsahuje vysoké koncentrace hořlavých chemikálií, výparů nebo pevných částic (např. obilného, běžného nebo kovového prachu), může být nebezpečné. Vystavíte‑li iPhone prostředí s vysokými koncentracemi průmyslových chemikálií, mimo jiné blízkosti odpařujících se zkapalněných plynů, například hélia, může dojít k poškození iPhonu nebo k narušení jeho funkcí. Řiďte se výstražnými tabulemi a značeními.
Opakující se pohyby Pokud provádíte neustále se opakující činnosti, například na iPhonu píšete, přejíždíte prsty nebo hrajete hry, můžete zakoušet nepříjemné pocity v rukou, pažích, zápěstích, ramenech, krku nebo jiných částech těla. Pokud pocítíte nepohodlí, přestaňte iPhone používat a poraďte se se svým lékařem.
Činnosti se závažnými důsledky Toto zařízení není určeno k takovému využití, při kterém by jeho selhání mohlo způsobit smrt, újmu na zdraví nebo závažné škody na životním prostředí.
Nebezpečí udušení Některé součásti iPhonu mohou představovat nebezpečí udušení pro malé děti. Tato příslušenství udržujte mimo jejich dosah.