Přihlášení a odhlášení ve FaceTimu na Macu
Chcete‑li na svém Macu zahajovat a přijímat hovory FaceTime nebo telefonní hovory, musíte být k FaceTimu přihlášeni pod svým Apple ID a mít FaceTime zapnutý.
Po odhlášení z FaceTimu nebude možné až do opětovného přihlášení hovory FaceTime ani telefonní hovory přijímat. V případě, že chcete ve FaceTimu zůstat přihlášení, ale nechcete přijímat hovory, můžete FaceTime vypnout.
Informace o systémových požadavcích pro použití FaceTimu najdete v tématu Požadavky na FaceTime.
Přihlášení k FaceTimu
V aplikaci FaceTime na Macu zadejte své Apple ID a heslo.
Klikněte na Přihlásit se. FaceTime je automaticky aktivní.
Pokud jste své Apple ID nebo heslo zapomněli nebo si chcete vytvořit nové Apple ID, přejděte na webovou stránku pro účet Apple ID.
Nezapomeňte se přihlásit pod stejným Apple ID na všech zařízeních. Viz článek podpory Apple Používání Kontinuity k propojení Macu, iPhonu, iPadu, iPodu touch a Apple Watch.
Odhlášení z FaceTimu
V aplikaci FaceTime na Macu vyberte FaceTime > Předvolby a pak klikněte na Nastavení.
Klikněte na Odhlásit se.
Zapnutí a vypnutí FaceTimu
V aplikaci FaceTime na Macu proveďte některou z následujících akcí:
Vypnutí FaceTimu: Použijte příkaz FaceTime > Vypnout FaceTime.
Pokud vám někdo zavolá, oznámení o hovoru se vám nezobrazí a pro volajícího bude vše vypadat tak, že hovor nepřijímáte.
Poznámka: Namísto vypnutí FaceTimu můžete v Oznamovacím centru zapnout funkci Nerušit, díky které nebudete rušeni zobrazením dalších oznámení. Viz Příjem, pozastavení nebo ukončení příjmu oznámení.
Zapnutí FaceTimu: Použijte příkaz FaceTime > Zapnout FaceTime.
Poznámka: Pokud chcete zablokovat všechny hovory FaceTime a telefonní hovory, vypněte na všech zařízeních FaceTime, nebo se od FaceTimu odhlaste. (Máte také možnost zablokovat jednotlivé volající. Osoby z vašeho seznamu blokací jsou blokovány na všech vašich zařízeních, která jsou k FaceTimu a iCloudu přihlášena pod stejným Apple ID.)