Požadavky na FaceTime
Níže jsou uvedeny požadavky, které musíte splnit, chcete‑li na Macu uskutečňovat a přijímat hovory FaceTime nebo telefonní hovory, a také požadavky, které musí splňovat volaná osoba. Podívejte se také, co potřebujete pro připojení k hovoru pomocí odkazu FaceTime.
Příprava hovorů prostřednictvím FaceTimu
Pokud chcete na Macu uskutečňovat audio- a videohovory FaceTime (je nutné mít OS X 10.9 nebo novější), musí být splněny následující podmínky:
Musíte mít připojení k internetu
Musíte být přihlášeni k FaceTimu pod svým Apple ID
Pokud Apple ID nemáte, navštivte webovou stránku účtů Apple ID, kde si ho můžete zdarma zřídit.
Musíte mít k dispozici vestavěný nebo externí mikrofon (pro videohovory FaceTime je zapotřebí také vestavěná nebo externí kamera)
Příprava druhé strany pro příjem hovorů prostřednictvím FaceTimu
Osoba, se kterou vedete videohovor nebo audiohovor FaceTime, musí být přihlášena k FaceTimu a mít k dispozici některé z následujících zařízení:
Mac se systémem OS X 10.9.2 nebo novějším a s vestavěným nebo připojeným mikrofonem
Zařízení s iOS 7 nebo novějším nebo zařízení s iPadOS
Důležité: Chcete‑li zahajovat a přijímat hovory FaceTime s více účastníky (skupinový FaceTime), musíte vy i ti, kterým voláte, používat doplňkovou aktualizaci systému macOS 10.14.3 nebo novější, iOS 12.1.4 nebo novější anebo iPadOS. Je možné, že tato funkce nebude k dispozici ve všech zemích a regionech. Viz Zahájení skupinového hovoru FaceTime a článek podpory Apple Informace o bezpečnostním obsahu doplňkové aktualizace macOS Mojave 10.14.3.
Příprava pro zahájení a příjem telefonních hovorů na Macu
Pokud chcete na Macu zahajovat a přijímat telefonické hovory (vyžaduje OS X 10.9 nebo novější), ujistěte se, že jsou splněny následující podmínky:
Ve vašem iPhonu je nainstalován iOS 8 nebo novější. Viz článek podpory Apple Aktualizace iPhonu, iPadu nebo iPodu touch.
Váš iPhone a Mac jsou připojené ke stejné síti Wi-Fi a také k internetu. Viz Připojení Macu k internetu pomocí Wi-Fi.
Na Macu a iPhonu jste přihlášeni pod týmž Apple ID a v předvolbách iCloudu nebo v nastavení je aktivován FaceTime. Viz Nastavení funkcí iCloudu na Macu, Přihlášení k FaceTimu a odhlášení nebo také článek podpory Apple Používání Kontinuity k propojení Macu, iPhonu, iPadu, iPodu touch a Apple Watch.
Na iPhonu i Macu jsou zapnuty Wi‑Fi hovory. Wi-Fi hovory nejsou na některých modelech Macu k dispozici. Viz Nastavení iPhonu a FaceTimu na Macu pro telefonní hovory.
Viz Zahajování a příjem telefonních hovorů ve FaceTimu.
Pokud máte sluchový nebo řečový hendikep nebo chcete někomu s hendikepem zavolat, můžete pro svůj hovor použít funkci RTT (Real-Time Text), pokud ji váš operátor podporuje.
Poznámka: Pro zahajování a příjem RTT hovorů je nutné používat systém macOS 10.14.2 nebo novější se zapnutou funkcí Wi-Fi hovory nebo iPhone se systémem iOS 12.1.1 nebo novějším. Tato funkce nemusí být k dispozici ve všech zemích a regionech a nemusí ji podporovat všichni operátoři. V závislosti na vašem síťovém prostředí se může stát, že namísto RTT hovoru se použije TTY hovor.
Co je třeba pro připojení k hovoru pomocí odkazu FaceTime
Obdržíte-li odkaz na hovor FaceTime, můžete se k němu připojit z prohlížeče (není nutné přihlášení), pokud nepoužíváte macOS Monterey. V systému macOS Monterey se můžete připojit pomocí aplikace FaceTime. Vaše zařízení s Androidem nebo s Windows musí splňovat následující požadavky:
Musíte mít nejnovější Google Chrome nebo Microsoft Edge
Musíte mít připojení k internetu
Musíte mít k dispozici vestavěný nebo externí mikrofon a pro videohovory FaceTime je zapotřebí také vestavěná nebo externí kamera (je vyžadována podpora kódování videa H.264).