Настройване на вашия MacBook Pro за нови потребители на Mac
Това описание ви превежда през всяка от стъпките от процеса на настройване и е предназначено да се използва със Setup Assistant (Помощник за настройка).
Съвет: За някои стъпки е необходимо да прелистите, за да изберете опция. Ако не сте сигурни как да прелиствате на Mac, просто плъзнете с два пръста нагоре и надолу на вашия тракпад. Ако искате да настроите жестове по-късно, научете как да го направите с тракпада на MacBook Pro.
Преди да започнете
Ако имате iPhone или iPad, дръжте ги наблизо по време на настройката, тъй като някои стъпки може да изискват верификация на друго устройство.
Имате възможността да прехвърлите данни от друг компютър, например Windows PC, по време на началната настройка. Ако искате да го направите, уверете се, че компютърът, от който искате да прехвърлите данните, е при вас, и че е обновен с най-новата налична версия на софтуера.
Със Setup Assistant (Помощник за настройка) настройването на вашия MacBook Pro е лесно и не отнема дълго време. Ако обаче решите да прехвърлите данни, отделете допълнително време.
Настройване на вашия език, държава или регион и свързване към Wi-Fi
Изберете вашия език. Настройва езика на вашия Mac. За да промените езика по-късно, отворете System Settings (Системни настройки), щракнете Language & Region (Език и регион) в страничната лента и след това изберете вашите опции.
Настройване на вашата държава или регион. Настройва формат на датите, валута, температура и други за вашия Mac. За да промените настройките си по-късно, отворете System Settings (Системни настройки), щракнете General (Основни) в страничната лента, щракнете Language & Region (Език и регион) и след това изберете вашите опции.
Включване на функции за улеснен достъп. Разгледайте възможностите за улеснен достъп за Vision (Зрение), Motor (Движение), Hearing (Слух) и Cognitive abilities (Познавателни способности) или щракнете Not Now (Не сега). Ако искате да настроите вашия Mac с VoiceOver, натиснете бутона Escape на клавиатурата. Можете също така да натиснете три пъти Touch ID, горния десен бутон на клавиатурата ви, за да видите допълнителни опции за услеснен достъп. За да научите повече, вижте Улеснен достъп на вашия Mac.
Свързване към Wi-Fi мрежа. Изберете вашата Wi-Fi мрежа и въведете паролата, ако е необходимо. Ако използвате Ethernet, можете също да щракнете Other Network Options (Други възможности за мрежи) и следвайте инструкциите от екрана. Необходим ви е допълнителен Ethernet адаптер, за да свържете Ethernet кабелът към USB-C порта на вашия MacBook Pro, като например адаптера Belkin USB-C към Gigabit Ethernet Adapter.
За да промените Wi-Fi мрежата по-късно, отворете System Settings (Системни настройки), щракнете Wi-Fi в страничната лента, след това изберете мрежа и въведете паролата, ако е необходимо.
Забележка: По време на настройката може да бъдете подканени да изтеглите последната версия на macOS. Следвайте инструкциите за инсталиране и след това продължете с процеса по настройката.
Прехвърляне на информация от друг компютър
Можете да прехвърлите вашите данни—като файлове, контакти, регистрации и други—от Windows PC на вашия нов Mac. Ако имате друг Mac, от който искате да прехвърлите данни, вижте Прехвърляне на информация от друг Mac. Можете да прехвърлите данните безжично или да свържете вашия Windows PC към вашия MacBook Pro с Ethernet кабел.
Преди да започнете. Уверете се, че вашият Windows PC е обновен с най-новата налична версия на софтуера. След това изтеглете Migration Assistant (Помощник за миграция) на вашия Windows PC. За да изтеглите правилния Migration Assistant (Помощник за миграция) за вашата операционна система и да научите повече за този процес, вижте Transfer from PC to Mac with Migration Assistant (Прехвърляне от PC на Mac с Помощник за миграция).
Безжично прехвърляне на данни. Вашите Windows PC и нов Mac трябва да са на една и съща Wi-Fi мрежа. На екрана с настройката щракнете вашия Windows PC и следвайте инструкциите.
Прехвърляне на данни с Ethernet кабел. Директно свържете вашия Windows PC към Mac, като използвате Ethernet кабел. Необходим ви е Ethernet адаптер, за да свържете кабелът към USB-C порта на вашия MacBook Pro, като например адаптера Belkin USB-C към Gigabit Ethernet Adapter. Може да ви е необходим адаптер, за да свържете Ethernet кабелът към вашия Windows PC, в зависимост от портовете му. След като ги свържете, щракнете вашия Windows PC на екрана с настройката и следвайте инструкциите.
Прехвърляне на данни по-късно. Можете също така да изберете да не прехвърляте данни по това време. В такъв случай, щракнете Not Now (Не сега) в прозореца на Migration Assistant (Помощник за миграция). За да прехвърлите данни след първоначалната настройка, вижте Можете да прехвърлите данните си към вашия нов MacBook Pro.
Вход с Apple ID и настройка на регистрацията на вашия компютър
Влезте с вашия идентификатор Apple ID. Ако вече иимате Apple устройство, като iPhone или iPad, вероятно имате Apple ID. Ако нямате Apple ID, можете да създадете сега (безплатно е).
Вашият Apple ID се състои от имейл адрес и парола. Това е регистрацията, която използвате за всичко, което правите с Apple—включително използване на App Store, приложението Apple TV, iCloud и други. Вашият Apple ID е различен от потребителското име и паролата, които използвате, за да влезете в регистрацията на вашия Mac компютър. За да научите повече, вижте Идентификатор Apple ID на Mac.
Съвет: Най-добре е да имате свой собствен Apple ID и да не го споделяте.
На този екран направете някое от следните:
Ако имате Apple ID: Въведете имейл адреса и паролата за вашия Apple ID. Ако имате iPhone или iPad, на устройството ще бъде изпратен код за верификация. Ако нямате iPhone или iPad, кодът за верификация ще бъде изпратен на телефонния номер, свързан с вашия Apple ID. Ако не получите кода за верификация или текството съобщение, следвайте инструкциите от екрана.
Ако нямате Apple ID: Щракнете „Create new Apple ID“ („Създаване на нов Apple ID“)
Ако сте забравили вашите Apple ID или парола: Щракнете връзката „Forgot Apple ID or password“ („Забравен Apple ID или парола“)
Ако не искате да влезете или да създадете Apple ID по това време: Щракнете Set Up Later (Настрой по-късно). След настройката можете да влезете с Apple ID или да създадете нов Apple ID. Отворете System Settings (Системни настройки) и след това щракнете „Sign in with your Apple ID“ („Вход с Apple ID“) в страничната лента.
Забележка: След като сте влезли с вашия Apple ID, прочетете правилата и условията. За да ги приемете, отбележете полето, след това щракнете Agree (Приемам) и продължете.
Създаване на регистрация на компютър. Добавете вашето име, след което създайте име на регистрация и парола, които по-късно може да се използват за отключване на вашия MacBook Pro или одобряване на други действия. Можете да добавите допълнителна подсказака, която да ви помогне да си припомните паролата за регистрацията на вашия комптър, ако я забравите. За да промените снимката за влизане във вашата регистрация, щракнете върху нея и след това изберете опция.
Забележка: Регистрацията на вашия компютър е различна от вашия Apple ID, въпреки че ако някога забравите паролата за отключване на вашия Mac, можете да използвате вашия Apple ID за нулиране на паролата, ако изберете тази опция по време на началната настройка.
Направете това устройство вашия нов Mac
Ако вече сте настроили друго устройство с iOS 15 или следваща версия или iPadOS 15 или следваща версия, ще се появи екран за експресна настройка „Make This Your New Mac“ („Направете този вашият нов Mac“). Ако нямате iPhone или iPad с правилната версия на софтуера, няма да видите тази стъпка. (Не сте сигурни коя версия имате на вашия iPhone или iPad? Вижте Find the software version on your iPhone, iPad, or iPod (Открийте версията на софтуера на вашия iPhone, iPad или iPod).)
Когато използвате Make This Your New Mac (Направете този вашият нов Mac), пропускате няколко от стъпките за настройване, като се използват настройките, съхранени във вашата iCloud регистрация. За да използвате вашите настоящи настройки, щракнете Continue (Продължи). Процесът по настройката прескача до Set up Touch ID and Apple Pay (Настройване на Touch ID и Apple Pay).
Ако искате да персонализирате настройките за вашия нов MacBook Pro, щракнете Customize Settings (Персонализиране на настройки) и продължете към следващата стъпка.
Персонализиране на настройките за поверителност и сигурност на вашия Mac, включване на Screen Time (Екранно време) и активиране на Siri
Активиране на Location Services (Услуги за местоположение). Изберете дали да позволите на приложения като Maps (Карти) да използват местоположението на вашия Mac. За да промените настройките на услугите за местоположение по-късно отворете System Settings (Системни настройки), щракнете Privacy & Security (Поверителност и сигурност) в страничната лента, след това щракнете Location Services (Услуги за местоположение) и изберете вашите опции.
Ако не активирате услугите за местоположение, ще видите екран за избор на вашата часова зона.
Споделяне на аналитични данни с Apple и разработчици. Изберете дали искате да изпращате диагностики и данни на Apple и дали разрешавате на Apple да споделя данни за използване и сривове с разработчиците. За да промените тези настройки по-късно, отворете System Settings (Системни настройки), щракнете Privacy & Security (Поверителност и сигурност) в страничната лента, щракнете Analytics & Improvements (Аналитични данни и подобрения) (може да трябва да прелистите) и изберете опции.
Настройване на Screen Time (Екранно време). Screen Time (Екранно време) ви дава възможност да виждате вашето дневно и седмично използване на MacBook Pro, да настройвате ограничения колко дълго може да използвате приложения, да управлявате екранното време на деца и други. За включване щракнете Continue (Продължи); в противен случай щракнете Set Up Later (Настрой по-късно). Ако изберете да настроите по-късно, отворете System Settings (Системни настройки) и щракнете Screen Time (Екранно време) в страничната лента, за да изберете вашите опции. За повече възможности и детайли вижте Screen Time (Екранно време) на Mac.
Защитете данните си с FileVault. FileVault ви помага да защитите вашите данни. По време на началната настройка можете да изберете да включите FileVault за защита на данните ви и можете да изберете да позволите на регистрацията ви в iCloud да отключва вашия диск, ако забравите паролата си. За да научите повече за FileVault и как да настроите функцията по-късно, вижте Encrypt Mac data with FileVault (Криптиране на данни от Mac с FileVault).
Активиране на Siri и „Hey Siri“. По време на настройката можете да включите Siri и „Hey Siri“ (за да можете да изговаряте вашите заявки към Siri). За да настроите Siri, щракнете Enable Ask Siri (Активиране на запитвания към Siri). За да настроите „Hey Siri“, изговорете няколко команди към Siri, когато това бъде поискано. За да включите Siri и „Hey Siri“ по-късно, отворете System Settings (Системни настройки), щракнете Siri & Spotlight (Siri и Spotlight) в страничната лента и изберете вашите опции. За да научите повече за Siri, вижте Siri на вашия Mac.
Можете също така да изберете до споделяте аудио с Apple за подобряване на Siri по време на настройката. Винаги може да промените по-късно дали искате да споделяте аудио или не. Отворете System Settings (Системни настройки), щракнете Privacy & Security (Поверителност и сигурност) в страничната лента, щракнете Analytics & Improvements (Аналитични данни и подобрения) (може да трябва да прелистите) и изберете вашите опции.
Настройване на Touch ID и Apple Pay
Настройване на Touch ID. Можете да добавите пръстов отпечатък за Touch ID (горния десен бутон на клавиатурата ви) по време на началната настройка, който можете да използвате за отключване на вашия MacBook Pro, за одобряване на покупки с Apple Pay и за вход в някои приложения на други фирми. Следвайте инструкциите от екрана, за да настроите Touch ID. За да настроите Touch ID по-късно или за да добавите допълнителни пръстови отпечатъци, отворете System Settings (Системни настройки) и след това щракнете Touch ID & Password (Touch ID и парола) в страничната лента. За да добавите пръстов отпечатък, щракнете и следвайте инструкциите от екрана.
За да научите повече, вижте Use Touch ID on Mac (Използване на Touch ID на Mac) в Ръководство на потребителя за macOS.
Настройване на Apple Pay. Ако настроите Touch ID, можете да настроите Apple Pay и да добавите дебитна, кредитна или карта за магазин, която може да се използва за покупки с Touch ID. Въведете данните на вашата карта и следвайте инструкциите от екрана. Ако вече използвате карта за покупки на медия, може да бъдете подканени да потвърдите първо тази карта.
За да настроите Apple Pay или да добавите допълнителни карти по-късно, отворете System Settings (Системни настройки) и след това щракнете Wallet & Apple Pay (Портфейл и Apple Pay). Следвайте инструкциите от екрана, за да настроите Apple Pay.
Забележка: Издателят на картата определя дали вашата карта може да бъде използвана с Apple Pay и може да поиска от вас да предоставите допълнителна информация, за да завършите процеса на потвърждаване. Много кредитни и дебитни карти могат да бъдат използвани с Apple Pay. За информация относно достъпността на Apple Pay и настоящите издатели на кредитни карти вижте статията на Apple Support Apple Pay participating banks (Участващи банки в Apple Pay).
Настройване на изглед на работната площ
Изберете вашия изглед. Можете да изберете Light (Светъл), Dark (Тъмен) или Auto (Автоматичен) за изгледа на вашата работна площ. Ако искате по-късно да промените избора, който сте направили по време на настройката, отворете System Settings (Системни настройки), щракнете Appearance (Изглед) и след това изберете опция. Можете също така да конфигурирате други настройки за изглед, като например цвят за маркиране или размер на иконката на страничната лента.
Забележка: Ако изберете експресната настройка с Make This Your New Mac (Направете този вашият нов Mac), ще пропуснете тази стъпка.
Настройката е завършена
Вашият нов MacBook Pro е готов. Вижте Когато сте готови с настройката на вашия MacBook Pro за следващи стъпки.