Privolanie pomoci pri nehode pomocou funkcie detekcie autonehody na iPhone alebo hodinkách Apple Watch

Keď váš iPhone alebo hodinky Apple Watch zistia vážnu autonehodu, môžu vás spojiť so záchrannými službami.

Modely iPhonu a Apple Watch podporujúce detekciu autonehody

Detekcia autonehody funguje na týchto modeloch iPhonu a Apple Watch:

  • iPhone 14 alebo novší (všetky modely) so systémom iOS 16 alebo novším

  • Hodinky Apple Watch Series 8 alebo novšie, Apple Watch SE (2. generácia) a Apple Watch Ultra alebo novšie so systémom watchOS 9 alebo novším

Na tiesňové hovory sa používa mobilné pripojenie alebo volania cez Wi‑Fi prostredníctvom internetového pripojenia hodiniek Apple Watch alebo iPhonu.

Ako funguje detekcia autonehody na iPhone a Apple Watch

Detekcia autonehody je navrhnutá tak, aby zisťovala vážne autonehody, ako sú napríklad čelné, bočné a zadné nárazy alebo prevrátenie, a to v prípade sedanov, dodávok, SUV, pickupov a iných osobných vozidiel.

Autonehodu dokáže detegovať iPhone aj hodinky Apple Watch

Keď iPhone alebo hodinky Apple Watch zistia vážnu autonehodu, spustia zvukový alarm a zobrazia upozornenie1.

  • iPhone prečíta upozornenie nahlas pre prípad, že by ste nevideli na obrazovku. Ak máte pri sebe len telefón, na obrazovke sa zobrazí posuvník tiesňového volania a telefón môže kontaktovať záchranné služby.

  • Hodinky Apple Watch prehrajú zvukový signál, budú vám klepať na zápästie a spýtajú sa, či ste v poriadku. Ak máte pri sebe len hodinky, na obrazovke sa zobrazí posuvník tiesňového volania. Ak máte hodinky s mobilným pripojením alebo pripojené k Wi‑Fi, môžu kontaktovať záchranné služby.

  • Ak máte pri sebe iPhone aj hodinky Apple Watch, posuvník tiesňového volania sa zobrazí len na hodinkách. Na hodinkách sa tiež prehrá zvuk a uskutoční sa na nich hovor.

  • Ak toho budete schopný, môžete záchranné služby zavolať okamžite alebo upozornenie zavrieť.

  • Ak nezareagujete, zariadenie zavolá záchranné služby automaticky po uplynutí 20-sekundového oneskorenia.

  • Ak máte pridané tiesňové kontakty, zariadenie im pošle správu s vašou polohou a upozorní ich, že sa vám stala vážna autonehoda.

  • Ak máte nastavené Zdravotné ID, na zariadení sa zobrazí posuvník Zdravotného ID, aby sa záchranári dostali k vašim zdravotným údajom.

Ak má vozidlo vlastný integrovaný systém detekcie autonehôd a uskutočňovania volaní, tento proces prebehne bez zmeny. Detekcia autonehody nezruší tiesňové volanie, ktoré už na iPhone prebieha. Detekcia autonehody však zruší iné ako tiesňové volania prebiehajúce na iPhone alebo hodinkách Apple Watch.

Nastavenie zariadenia pre núdzové situácie

Na podporovaných modeloch iPhonu a hodiniek Apple Watch je detekcia autonehody zapnutá predvolene. Nasledujúcim postupom sa môžete uistiť, že vaše zariadenie dokáže zdieľať informácie, ktoré budú vaše tiesňové kontakty alebo záchranári potrebovať.

  • Ak chcete upozorňovať tiesňové kontakty a zdieľať svoje Zdravotné ID so záchranármi, nastavte si Zdravotné ID a tiesňové kontakty v apke Zdravie.

  • Ak chcete so svojimi tiesňovými kontaktmi zdieľať polohu, zapnite lokalizačné služby pre funkciu SOS: na iPhone klepnite na Nastavenia > Súkromie a bezpečnosť > Lokalizačné služby > Systémové služby a uistite sa, že máte zapnutú možnosť Tiesňové volania a SOS.

Uskutočnenie tiesňového volania z iPhonu alebo hodiniek Apple Watch po vážnej autonehode

iPhone alebo hodinky Apple Watch vás po vážnej autonehode spoja so záchrannými službami, aj keď nebudete reagovať2, 3.

Ak máte iPhone 14 alebo novší (všetky modely), hlásenia detekcie nehody záchranným službám sa môžu prenášať prostredníctvom funkcie SOS cez satelitný systém, ak sa nachádzate mimo dosahu mobilného a Wi-Fi pripojenia a funkcia SOS cez satelit je k dispozícii. Prečítajte si viac o používaní funkcie SOS cez satelit.

Ak reagujete

  • Ak potrebujete zavolať záchranné služby, potiahnite na obrazovke zariadenia posuvník tiesňového volania. Zariadenie zavolá na tiesňovú linku a vy sa budete môcť rozprávať s dispečerom.

  • Ak sa hovor už spojil, no záchranné služby nepotrebujete, hovor neukončujte. Počkajte, kým príjemca neodpovie, a potom vysvetlite, že pomoc nepotrebujete.

Ak nereagujete

  • Ak do 10 sekúnd nezačnete hovor ani upozornenie nezrušíte, zariadenie spustí ďalšie 10-sekundové odpočítavanie. Počas tohto odpočítavania bude vydávať hlasný zvuk sirény, aby upútalo vašu pozornosť. iPhone bude intenzívne vibrovať a hodinky Apple Watch vám budú silno klepať na zápästie.

Ak nebudete reagovať, iPhone kontaktuje záchranné služby a prehrá nahranú správu
  • Ak ani potom nezareagujete, zariadenie po skončení odpočítavania zavolá na tiesňovú linku.

  • Keď zariadenie uskutoční tento automatický hovor, začne záchranárom opakovane prehrávať zvukovú správu a zároveň ju bude prehrávať aj cez reproduktory vášho zariadenia. Správa záchranárov informuje, že vaše zariadenie Apple zistilo vážnu autonehodu a vy nereagujete. Poskytne im aj vaše odhadované zemepisné súradnice s polomerom oblasti.

  • Správa sa prehráva v primárnom jazyku krajiny, v ktorej sa nachádzate, a opakuje sa v päťsekundových intervaloch. Po prvom prehratí sa už bude prehrávať tichšie, aby ste vy alebo niekto v blízkosti mohli hovoriť s dispečerom tiesňovej linky. Máte aj možnosť prehrávanie správy zastaviť.

Vypnutie detekcie autonehody

Upozornenia a automatické volania na tiesňovú linku po autonehode môžete vypnúť. Keď tieto upozornenia vypnete na jednom zo svojich spárovaných zariadení, automaticky sa vypnú aj na ostatných.

Na iPhone

  1. Otvorte apku Nastavenia.

  2. Klepnite na SOS.

  3. Vypnite možnosť Zavolať po ťažkej autonehode.

Na hodinkách Apple Watch

  1. Na iPhone otvorte apku Apple Watch.

  2. Na tabe Moje hodinky klepnite na SOS.

  3. Vypnite možnosť Zavolať po ťažkej autonehode.

Detekcia autonehody a súkromie

Na detekciu závažnej autonehody sa používajú dáta zo senzorov vašich zariadení. Všetky dáta zo senzorov používané na detekciu závažnej autonehody sa spracúvajú v zariadení a po detegovaní autonehody sa vymažú – okrem prípadov, keď dáte súhlas na ich zdieľanie kvôli vylepšovaniu detekcie autonehody. Napríklad mikrofón iPhonu zisťuje vysoké úrovne hluku, ktoré sú pre autonehody typické. Ak odsúhlasíte, že chcete dáta zdieľať kvôli zlepšovaniu detekcie autonehody, spoločnosti Apple sa odošlú zistené úrovne hluku. Samotný zvuk sa však v rámci detekcie autonehody ani kvôli jej zlepšovaniu nikdy nezaznamenáva ani neukladá.

Keď iPhone alebo hodinky Apple Watch zistia vážnu autonehodu a kontaktujú záchranné služby, oznámia im polohu vášho zariadenia vo forme zemepisných súradníc. Vaša poloha sa pri hovore zdieľa automaticky bez ohľadu na to, či máte zapnuté lokalizačné služby.4

1. Detekcia autonehody nedokáže rozpoznať všetky autonehody.

2. Ak nereagujete a vo vašej krajine alebo oblasti existuje viac čísel tiesňového volania, automaticky sa vytočí jedno číslo tiesňového volania.

3. V niektorých oblastiach je možné, že po spojení s tiesňovou linkou bude miestny systém záchranných služieb vyžadovať vykonanie manuálnej akcie, napríklad stlačenie tlačidla 1.V takýchto veľmi vzácnych prípadoch nie je možné automaticky vybrať možnosť v menu a upozorniť tak záchranné služby. Tiesňové kontakty však upozornené budú.

4. Zdieľanie polohy so záchrannými službami sa v jednotlivých krajinách a oblastiach líši a nemusí byť k dispozícii všade.

Dátum zverejnenia: