Umiejętności mają pierwszorzędne znaczenie dla konkurencyjności i zdolności innowacyjnych UE i są kluczowym czynnikiem decydującym o spójności społecznej i osobistym dobrostanie. Trwająca transformacja technologiczna i szybka restrukturyzacja gospodarcza sprawiają, że ludzie muszą uczyć się przez całe życie. Państwa członkowskie przeprowadzają zatem reformy na rzecz poprawy potencjału swoich systemów kształcenia i szkolenia. Ma to zapewnić wysokiej jakości edukację, do której ich obywatele będą mieli stały i równy dostęp. Komisja wspiera państwa członkowskie, służąc wiedzą fachową i zapewniając wymianę odpowiednich praktyk. Tym samym uzupełnia inne dostępne działania wspierające.
Zgodnie z priorytetami Komisji Europejskiej i priorytetami krajowymi Komisja pomaga państwom członkowskim w reformowaniu systemów kształcenia i szkolenia w taki sposób, aby wesprzeć ich odbudowę po zakłóceniach spowodowanych pandemią COVID-19, zwiększyć ich odporność w perspektywie długoterminowej i przeciwdziałać w szczególności negatywnym skutkom społecznym.
W tym celu Komisja współpracuje z administracjami państw członkowskich nad szeregiem różnych zagadnień. Beneficjentami są ministerstwa odpowiedzialne za edukację, kształcenie i szkolenie zawodowe, zatrudnienie, badania naukowe i innowacje, a także odpowiednie agencje państwowe i władze regionalne.
Więcej informacji o naszych projektach >
Pobierz broszurę na temat umiejętności, kształcenia i szkolenia >