Kõige lihtsam ja nii majanduslikult kui ka ajaliselt tõhusam viis maaparandussüsteemi töökorras hoida on regulaarne hooldamine. Hoia suudmed avatud, eemalda kaevudest sete ja kata kaevud kaanega, puhasta truubid ja eesvool voolutakistustest, hoia dreenitud põld võsast vaba.
Maaomaniku meelespea
- Kõik kuivendussüsteemi elemendid (kraavid, truubid, drenaažisuudmed, kaevud) tuleb üle vaadata vähemalt kord aastas.
- Kuivendussüsteemid on korras, kui vesi voolab veejuhtmes takistuseta ja maa on kuiv.
- Ühel kuivendatud talumaal paikneb ainult osa suurest maaparandussüsteemist. Kuivendusvõrgu korrashoidu, rekonstrueerimist ja uuendamist tuleb teha nii, et ei häiritaks naabermaa kasutust ega tekitaks naabritele kahju.
- Kuivendussüsteemi on vaja hooldada pidevalt.
- Niida kraavidelt hein ja võsa. Puhasta kraavid ja truubid voolutakistustest.
- Puhasta ja korrasta drenaažisuudmed.
- Puhasta ja hoia korras drenaažikaevud ning nende ümbrus.
- Kaev peab olema tingimata kaanetatud ja märgistatud.
- Kui kõik hooldustööd on tehtud, kuid maa jääb märjaks, võib põhjuseks olla mõni järgmine rike:
- Drenaaži ummistumine sette ja ookriga
- Drenaažitorude purunemine.
- Drenaažikaevu täitepinnase puudulik veeläbilaskvus. See on põhjustatud põhiliselt pinnase liigsest tallamisest raskete masinatega.
- Märjaks jäänud kohtadele paigalda drenaažifiltrid, kasutades selleks põhku, kruusa, saepuru, hagu.
- Loetletud rikete avastamine on keerukas. Küsi spetsialisti abi. Maaparandusalal tegutsevate ettevõtjate register.
- Maaparandussüsteeme on otstarbekas korras hoida ühiselt. Lepi kokku naabritega ja asutage maaparandusühistu.
Lugege lisa maaparandushoiu kohta.
Riigieesvoolude korrashoid
Maaparandussüsteem on kinnisasja lahutamatu osa ja selle hoiukohustus on maaomanikul. Vaid riigi poolt korrashoitavatel ühiseesvooludel (edaspidi riigieesvooludel) korraldab Põllumajandus- ja Toiduamet suuremaid hoiutöid.
Riigieesvool on suur, üle 10 km2 valgalaga ühiseesvool. Riigieesvool ei ole riigi omandis. Riik korraldab riigieesvoolul uuendustöid, mida kavandatakse uuendusprojektidega. Uuendusprojekti koostamisele eelnevad põhjalikud uurimistööd. Kõigi nende tööde tegemiseks – nii uurimine, projekteerimine kui ka ehitamine – korraldab PTA hanked. PTA korraldab eeskätt suuremahulisemate tööde tegemist nagu sette ja suurte voolutakistuste eemaldamine eesvoolu voolusängist. Tööde eesmärk on tagada ühiseesvoolu kaudu liigvee äravool kuivendusvõrgust. Väiksemate voolutakistuste eemaldamine riigieesvoolust on maaomaniku kohustus.
Riigieesvoolud on kantud riigi poolt korras hoitavate ühiseesvoolude loetellu.
Maaparandushoiukavad
Maaparandushoiukava on planeerimisdokument, mis on koostatud maaparandussüsteemide hoiutöö sihipäraseks korraldamiseks ja maaparandussüsteemi keskkonnakaitserajatiste kavandamiseks. Maaparandushoiukava abil planeeritakse hoiutöid riigieesvooludel. Hoiukava annab ülevaate maaparandussüsteemide seisukorrast ning soovitused maaomanikule hoiutööde tegemiseks.
Maaparandushoiukavad on koostatud veeseaduses nimetatud vesikondade kohta. Vesikonna maaparandushoiukava koostab Põllumajandus- ja Toiduamet viieks aastaks ning see on kooskõlas vesikonna veemajanduskava põhimõtetega.
Maaparandusseaduse § 57 lõike 7 alusel kinnitas Maaeluminister 27.12.2022 käskkirjaga nr 129 perioodi 2022-2027 vesikondade maaparandushoiukavad.
Kehtivad maaparandushoiukavad perioodiks 2022 - 2027 on kättesaadavad Maaeluministeeriumi kodulehelt
Seotud dokumendid
Viimati uuendatud 27.01.2023