Rahvusvaheline kaubandus

Kuna Euroopa Liidu (EL) siseturul toimub kaupade vaba liikumine, mõistame rahvusvahelise kaubanduse all ennekõike saadetiste importi ja eksporti Euroopa Liidu välistesse ehk nn kolmandatesse riikidesse.

Import

Impordina käsitletakse loomade, taimede, taimsete saaduste või muu kauba toomist Euroopa Liidu välisest riigist Eestisse või mõnda teise Euroopa Liidu liikmesriiki eesmärgiga vormistada see tollis vabasse ringlusse. Kauba esmane päritolu võib olla ka ELi liikmesriik.

Kui loomad, taimed või muu kaup vormistatakse vabasse ringlusse Eestis või mõnes teises ELi liikmesriigis, siis on kauba edasine käitlemine lubatud kogu ELis. Loomade puhul tuleb arvestada liikmesriikide vahelisele kaubandusele kehtestatud nõudeid. Taimede ja taimsete saaduste impordil kehtivad taimetervisenõuded on sätestatud taimekaitseseadusega ja vastavate Euroopa Liidu õigusaktidega.

Impordil kuuluvad piiril veterinaar- ja toidukontrolli alla reeglina kõik loomad ja loomsed saadused, aga ka teatavad mitteloomset päritolu kaubad. Taimetervise kontrolli alla kuuluvad impordil reeglina kõik taimed (sh seemned, puu- ja köögiviljad, taimeosad) ja teatud taimsed saadused.

Eksport

Ekpordina käsitletakse loomade ja loomsete saaduste, taimede, taimsete saaduste või muu kauba viimist ELi välisesse riiki (kolmandad riigid).

  • Taimede ja taimsete saaduste reekspordina käsitletakse EL välisest riigist Eestisse toimetatud taimede ja taimsete saaduste taasväljavedu EL välisesse riiki peale nende ümberpakendamist, ladustamist, osadeks jaotamist või teise kaubapartiiga ühendamist.
  • Kolmandatesse riikidesse eksporditav toit ja sööt peavad vastama sihtriigi nõuetele. Samuti eksporditav toit ja sööt peavad vastama ELis kehtestatud toidualastele nõuetele, välja arvatud juhul, kui sihtriik ei ole kehtestanud teisi nõudeid. Muudel asjaoludel, välja arvatud tervistkahjustava toidu või ohtliku sööda puhul, võib toitu ja sööta eksportida ainult juhul, kui sihtriigi pädev asutus on andnud selleks selge nõusoleku.

Kuidas alustada eksporti

Enne eksporti: Hinda turge ja tutvu tingimustega

Väljaspool EL-i asuvad riigid võivad teie ettevõttele ja toodete ekspordile seada rangemad nõuded, kui meie seadusandlus ette näeb. Sõltuvalt sihtriigist ja tootest võib ekspordi alustamine olla väga lihtne, kuid mõnikord kulub aastaid, enne kui turule pääsete. Eelkõige loomsete toodete ekspordi alustamine võib nõuda, et taotlete sihtriigi ametiasutustelt oma riigi ja/või ettevõtte heakskiitu. 

Tee oma eksporditoodetele esitatavad nõuded sihtriigi ja võimalik, et ka transiitriikide varakult selgeks! Eksportijana vastutate selle eest, millised on nõuded ja kuidas neid täita.  

Kust saab teada, millised on ekspordinõuded?

Samuti teavitage PTAd eksporditoimingu planeerimisest, alustamisest ja nõuetest, mida olete uurinud, et PTA ametnikud saaksid nõuetega tutvuda ja veenduda nende täitmises. 

Ekspordi alustamine: Hoolitse õigeaegselt kooskõlastuste, registreerimiste ja sertifikaatide tellimise eest

Hankige ekspordi sertifikaadid õigeaegselt. 

Sertifikaadi saamiseks esitatakse Põllumajandus- ja Toiduametile kirjalik taotlus vähemalt 24 tundi enne toidu eksportimist ja 48 tundi enne loomade eksportimist. Pidage meeles, et 24 ja 48 tunnine nõue kehtib ainult juhul kui ekspordi sertifitseerimist menetleval ametnikul on piisavad andmed kauba sertifitseerimiseks ja kaup vastab sihtriigi nõuetele.

Loomade ja toidu puhul sertifikaadi taotlus toimub kliendiportaali kaudu. Kliendiportaal (vt taotluse esitamise juhendvideot). Sertifikaat väljastatakse lähimast piirkondlikust keskusest.

Võtke ühendust PTA ekspordinõunikuga, kui sihtriigi ametiasutus nõuab:

  • sihtriigi ja Eesti vahelise lepingut ekspordisertifikaadi sisu ja vormi kohta.
  • eksporttoodet valmistava rajatise, ekspordiks kasutatava laadimiskoha registreerimist ja/või eksportija registreerimist sihtriigis.
  • Eesti kontrollisüsteemi heakskiitmist sihtriigi poolt.
  • Muud toiduohutusega, looma- ja taimetervise seotud meetmed.

Kui ekspordivõimaluste väljaselgitamisel on vajalik Põllumajandus- ja Toiduameti pöördumine sihtriigi pädeva asutuse poole, esitab ekspordist huvitatud ettevõte ametile vastavasisulise avalduse. Avalduse põhjal püüab amet esmalt selgitada välja vastava sihtriigi pädeva asutuse ning seejärel esitab pöördumise vastavate toodete või loomade ekspordivõimaluste väljaselgitamiseks. Pöördumise esitamisest informeeritakse ka avalduse esitanud ettevõtet.

Kui eksport jätkub: Jälgi ärikeskkonda ja järgi kokkulepitud reegleid

Kindlustage olemasolev eksport, järgides sihtriigi kehtestatud nõudeid. Pange tähele, et näiteks looma- või taimetervise olukorra muutumine Eestis või EL-is võib mõjutada eksporti.

Pidage meeles, et nõuetest kinnipidamine võib tekitada lisatööd nii tootmises kui ka sisekontrollides ja ametiasutuste poolt läbiviidavates kontrollides. Sihtriigile peab olema võimalik näidata, et Eestis järgitakse selle riigi kehtestatud nõudeid.

EL ja Eesti on eksporditingimustes kokku leppinud mitme üksiku sihtriigi või sihtriikide rühmaga. Peamiselt puudutavad lepingud toodete ohutust. Lepingutes sätestatud tingimuste mittejärgimine võib ohustada kogu Eesti eksporti. 

Toote päritolu tähtsus

Maailma Kaubandusorganisatsioon WTO soovib ühtlustada päritolu mõistet rahvusvahelises kaubanduses. Päritolu määratakse aga alati vastavalt sihtriigi kehtestatud päritolureeglitele.

Kaubanduspoliitika, nagu dumpinguvastased ja tasakaalustavad tollimaksud, päritolumärgistus ja võimalikud kaitsemeetmed, määratakse kindlaks toote päritolu põhjal. Tutvuge päritolureeglitega Euroopa Komisjoni veebisaidil.

Sihtriigid võivad esitada nõudeid ka toote esmatoodangu päritolu kohta. Näiteks võib Eestist eksporditava piimatoodangu suhtes kohaldada tingimust, et piimatooted on saadud Eestis. Sel juhul ei ole võimalik näiteks Eestist sihtriiki eksportida Lätist saadud tooted.

Taimed ja taimsed saadused

Enne taimede ja taimsete saaduste Eestisse toimetamist või eksporti tutvuge kehtivate tingimustega.

Loe edasi

Loomad ja loomsed saadused

Loomade ja loomsete saaduste liikumisele on Euroopa Liidus kehtestatud kindlad reeglid. Enne sellise tegevusega alustamist tuleks kindlasti need reeglid endale selgeks teha, et ennetada võimalikke probleeme Euroopa Liitu sisenemisel, ühendusest väljumisel või liikmesriikide vahelisel kauplemisel.

Loe edasi

Mitteloomne toit

Üldjuhul ei kuulu Euroopa Liidu välistest riikidest pärinev mitteloomset päritolu toit Euroopa Liitu (sh Eestisse) sisenemisel piiril Põllumajandus- ja Toiduameti poolt teostatava ametliku kontrolli alla. Teatud toodetele on siiski kehtestatud kindlad reeglid millega peaks eelnevalt kindlasti tutvuma, et ennetada võimalikke probleeme Euroopa Liitu sisenemeisel.

Loe edasi

Liittoodete import

Liittoodete impordi tingimused on kehtestatud Euroopa Komisjoni määrusega 2022/2292 (edaspidi siin artiklis nimetatud määrus 2022/2292) ja Euroopa Komisjoni määrusega 2020/2235 (edaspidi siin artiklis nimetatud määrus 2020/2235).

Loe edasi

Sööt

Kõrge riskitasemega mitteloomse sööda Euroopa Liidu välisest riigist Eestisse toimetamisel tuleb sellest aegsasti teavitada Põllumajandus- ja Toiduametit.

Loe edasi

Mahetoodete import ja eksport

Euroopa Liitu (EL) imporditud mahepõllumajanduslikke tooteid võib lubada mahedana turule, kui need on toodetud ja neid on kontrollitud samaväärselt ühenduse õigusaktides ettenähtud normidele.

Loe edasi

Toidupakendid ja materjalid

Teiste sõnadega ka toiduga kokkupuutuvad materjalid ja esemed (edaspidi TKM). Toiduga kokkupuutumiseks võib kasutada mitmesuguseid materjaliliike (plast, klaas, keraamika, metall, puit, paber jne). Söödavaid materjale ja esemeid käsitletakse toiduna. Toiduga kokkupuutuvate materjalidega seotud tegevustest (tootmine, töötlemine, import, turustamine) peab Põllumajandus- ja Toiduametit teavitama.

Loe edasi

ELi välised avatud turud

Põllumajandusloomade ning loomset päritolu toodete ekspordi kavandamisel Euroopa Liidu välistesse riikidesse tasub arvestada mitmeid asjaolusid, et vältida ootamatuid takistusi kauba saatmisel ja võimaliku kahju tekkimist ettevõttele.

Loe edasi

Puidust pakkematerjal

Puidust pakkematerjali kasutatakse kauba toestamiseks, kaitsmiseks ja transportimiseks kuni 90% veotoimingute puhul kogu maailmas. Rahvusvahelisel kaubavahetusel tuleb kasutada nõuetekohast puidust pakkematerjali – nii aitame vältida ohtlike taimekahjustajate levikut.

Loe edasi

Seotud viited

Dokumendivormid

Viimati uuendatud 21.02.2024