Import
Impordina käsitletakse loomade, taimede, taimsete saaduste või muu kauba toomist Euroopa Liidu välisest riigist Eestisse või mõnda teise Euroopa Liidu liikmesriiki eesmärgiga vormistada see tollis vabasse ringlusse. Kauba esmane päritolu võib olla ka ELi liikmesriik.
Kui loomad, taimed või muu kaup vormistatakse vabasse ringlusse Eestis või mõnes teises ELi liikmesriigis, siis on kauba edasine käitlemine lubatud kogu ELis. Loomade puhul tuleb arvestada liikmesriikide vahelisele kaubandusele kehtestatud nõudeid. Taimede ja taimsete saaduste impordil kehtivad taimetervisenõuded on sätestatud taimekaitseseadusega ja vastavate Euroopa Liidu õigusaktidega.
Impordil kuuluvad piiril veterinaar- ja toidukontrolli alla reeglina kõik loomad ja loomsed saadused, aga ka teatavad mitteloomset päritolu kaubad. Taimetervise kontrolli alla kuuluvad impordil reeglina kõik taimed (sh seemned, puu- ja köögiviljad, taimeosad) ja teatud taimsed saadused.
Eksport
Ekpordina käsitletakse loomade ja loomsete saaduste, taimede, taimsete saaduste või muu kauba viimist ELi välisesse riiki (kolmandad riigid).
- Taimede ja taimsete saaduste reekspordina käsitletakse EL välisest riigist Eestisse toimetatud taimede ja taimsete saaduste taasväljavedu EL välisesse riiki peale nende ümberpakendamist, ladustamist, osadeks jaotamist või teise kaubapartiiga ühendamist.
- Kolmandatesse riikidesse eksporditav toit ja sööt peavad vastama sihtriigi nõuetele. Samuti eksporditav toit ja sööt peavad vastama ELis kehtestatud toidualastele nõuetele, välja arvatud juhul, kui sihtriik ei ole kehtestanud teisi nõudeid. Muudel asjaoludel, välja arvatud tervistkahjustava toidu või ohtliku sööda puhul, võib toitu ja sööta eksportida ainult juhul, kui sihtriigi pädev asutus on andnud selleks selge nõusoleku.
Kuidas alustada eksporti
Enne eksporti: Hinda turge ja tutvu tingimustega
Väljaspool EL-i asuvad riigid võivad teie ettevõttele ja toodete ekspordile seada rangemad nõuded, kui meie seadusandlus ette näeb. Sõltuvalt sihtriigist ja tootest võib ekspordi alustamine olla väga lihtne, kuid mõnikord kulub aastaid, enne kui turule pääsete. Eelkõige loomsete toodete ekspordi alustamine võib nõuda, et taotlete sihtriigi ametiasutustelt oma riigi ja/või ettevõtte heakskiitu.
Tee oma eksporditoodetele esitatavad nõuded sihtriigi ja võimalik, et ka transiitriikide varakult selgeks! Eksportijana vastutate selle eest, millised on nõuded ja kuidas neid täita.
Kust saab teada, millised on ekspordinõuded?
- PTA riikide spetsiifilistelt veebisaidilt leiate meile teada olevad nõuded, mis on loetletud sihtriikide ja eksporditoodete kaupa.
- Nõuete osas küsige nõu ka teie tootmisüksuse järelevalve ametnikult ja PTA vastavate osakondade ekspertidelt.
- Teie sihtriigi kaubanduspartnerilt.
- Sihtriigi ametiasutustelt (näiteks toiduohutuse, looma- ja fütosanitaar asutustelt või tolliasutuselt).
- Euroopa Komisjoni Access2Marketsist (otsi riigi ja CN-koodi järgi)
- Euroopa Komisjoni turule sisenemise käsiraamatutest
- Eesti Vabariigi välisesindustest sihtriikides
Samuti teavitage PTAd eksporditoimingu planeerimisest, alustamisest ja nõuetest, mida olete uurinud, et PTA ametnikud saaksid nõuetega tutvuda ja veenduda nende täitmises.
Ekspordi alustamine: Hoolitse õigeaegselt kooskõlastuste, registreerimiste ja sertifikaatide tellimise eest
- Veenduge, et teie toode vastab sihtriigi kehtestatud nõuetele ja et ekspordil pole takistusi.
- Veenduge, et teil on olemas tegevusluba, teil on esitatud vastav majandustegevuse teatis ja olete registreerinud Eestis vajalikes registrites.
- Veenduge, et olete registreeritud kõigis registrites, mida sihtriik võib nõuda.
Hankige ekspordi sertifikaadid õigeaegselt.
Sertifikaadi saamiseks esitatakse Põllumajandus- ja Toiduametile kirjalik taotlus vähemalt 24 tundi enne toidu eksportimist ja 48 tundi enne loomade eksportimist. Pidage meeles, et 24 ja 48 tunnine nõue kehtib ainult juhul kui ekspordi sertifitseerimist menetleval ametnikul on piisavad andmed kauba sertifitseerimiseks ja kaup vastab sihtriigi nõuetele.
Loomade ja toidu puhul sertifikaadi taotlus toimub kliendiportaali kaudu. Kliendiportaal (vt taotluse esitamise juhendvideot). Sertifikaat väljastatakse lähimast piirkondlikust keskusest.
Võtke ühendust PTA ekspordinõunikuga, kui sihtriigi ametiasutus nõuab:
- sihtriigi ja Eesti vahelise lepingut ekspordisertifikaadi sisu ja vormi kohta.
- eksporttoodet valmistava rajatise, ekspordiks kasutatava laadimiskoha registreerimist ja/või eksportija registreerimist sihtriigis.
- Eesti kontrollisüsteemi heakskiitmist sihtriigi poolt.
- Muud toiduohutusega, looma- ja taimetervise seotud meetmed.
Kui ekspordivõimaluste väljaselgitamisel on vajalik Põllumajandus- ja Toiduameti pöördumine sihtriigi pädeva asutuse poole, esitab ekspordist huvitatud ettevõte ametile vastavasisulise avalduse. Avalduse põhjal püüab amet esmalt selgitada välja vastava sihtriigi pädeva asutuse ning seejärel esitab pöördumise vastavate toodete või loomade ekspordivõimaluste väljaselgitamiseks. Pöördumise esitamisest informeeritakse ka avalduse esitanud ettevõtet.
Kui eksport jätkub: Jälgi ärikeskkonda ja järgi kokkulepitud reegleid
Kindlustage olemasolev eksport, järgides sihtriigi kehtestatud nõudeid. Pange tähele, et näiteks looma- või taimetervise olukorra muutumine Eestis või EL-is võib mõjutada eksporti.
Pidage meeles, et nõuetest kinnipidamine võib tekitada lisatööd nii tootmises kui ka sisekontrollides ja ametiasutuste poolt läbiviidavates kontrollides. Sihtriigile peab olema võimalik näidata, et Eestis järgitakse selle riigi kehtestatud nõudeid.
EL ja Eesti on eksporditingimustes kokku leppinud mitme üksiku sihtriigi või sihtriikide rühmaga. Peamiselt puudutavad lepingud toodete ohutust. Lepingutes sätestatud tingimuste mittejärgimine võib ohustada kogu Eesti eksporti.
Toote päritolu tähtsus
Maailma Kaubandusorganisatsioon WTO soovib ühtlustada päritolu mõistet rahvusvahelises kaubanduses. Päritolu määratakse aga alati vastavalt sihtriigi kehtestatud päritolureeglitele.
Kaubanduspoliitika, nagu dumpinguvastased ja tasakaalustavad tollimaksud, päritolumärgistus ja võimalikud kaitsemeetmed, määratakse kindlaks toote päritolu põhjal. Tutvuge päritolureeglitega Euroopa Komisjoni veebisaidil.
Sihtriigid võivad esitada nõudeid ka toote esmatoodangu päritolu kohta. Näiteks võib Eestist eksporditava piimatoodangu suhtes kohaldada tingimust, et piimatooted on saadud Eestis. Sel juhul ei ole võimalik näiteks Eestist sihtriiki eksportida Lätist saadud tooted.
Seotud viited
Viimati uuendatud 21.02.2024