Komisja Europejska zleciła Mario Draghiemu – byłemu prezesowi Europejskiego Banku Centralnego i jednemu z największych umysłów gospodarczych Europy – przygotowanie sprawozdania na temat przyszłości europejskiej konkurencyjności.
Jeśli organizujesz wydarzenie i chcesz na nie zaprosić, prześlij swoje zgłoszenie. Jeśli chcesz uczestniczyć w obchodach 20-lecia Polski w UE, zobacz jakie wydarzenia prezentowane są na naszej stronie.
Obronność i bezpieczeństwo, trwały dobrobyt i konkurencyjność, demokracja i sprawiedliwość społeczna, wiodąca rola na świecie i konkretne osiągnięcia w Europie - to filary programu drugiej Komisji Europejskiej pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen.
Komisja Europejska przyjęła coroczny pakiet rozszerzeniowy, zawierający szczegółową ocenę sytuacji oraz postępów poczynionych przez Albanię, Bośnię i Hercegowinę, Kosowo, Czarnogórę, Macedonię Północną, Serbię, Gruzję, Republikę Mołdawii, Ukrainę i Turcję na ich drodze do przystąpienia do UE.
Najnowsze informacje
KE zatwierdza programy reform Albanii, Kosowa, Czarnogóry, Macedonii Północnej i Serbii, torując drogę do płatności w ramach Instrumentu Wsparcia Reform i Wzrostu Gospodarczego.
UE poczyniła postępy w budowaniu bardziej zintegrowanego, wydajnego i atrakcyjnego jednolitego rynku badań naukowych i innowacji, ale potrzebne są dalsze prace, aby w pełni wykorzystać jego potencjał.
Europejska Rada ds. Innowacji zainwestuje 1,4 mld euro w najnowocześniejsze technologie m.in. autonomiczne roboty, uprawy odporne na zmianę klimatu, przekształcanie odpadów w materiały wsadowe i diagnostykę medyczną.
Projekt „Tworzenie Europy razem z samorządami lokalnymi” to sieć łącząca lokalnych polityków w Unii Europejskich. Dzięki temu przedsięwzięciu będą mogli oni łatwiej docierać do władz Unii, przekazywać informacje swoim samorządom i inicjować debaty publiczne.
Co 6 miesięcy kolejne państwo członkowskie przejmuje rotacyjną prezydencję w Radzie. W tym okresie przewodniczy posiedzeniom tej instytucji na wszystkich szczeblach, pomagając zapewnić ciągłość prac UE.
Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce realizuje projekt edukacyjny skierowany do polskich sędziów pod tytułem „Orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – wpływ na stosowanie i wykładnię prawa krajowego”.