Publications Office of the EU
Legal notices: Accessibility statement - O Uradu za publikacije
DisplayCustomHeader
Dockbar
Izjava o dostopnosti 2022

Izjava o dostopnosti spletnih strani in vsebin Urada za publikacije

Zadnja sprememba: 20. 12. 2021

Uvod

Urad za publikacije Evropske unije zagotavlja vsem uporabnikom enak dostop do informacij. Dostopnost je med našimi glavnimi načeli. Z univerzalnim oblikovalskim pristopom vsem uporabnikom zagotavljamo pravilen prikaz naših spletnih strani in brskanje po njih, ne glede na vrsto naprave.

Kot uradni založnik Evropske unije upoštevamo direktivo o spletni dostopnosti (Direktiva (EU) 2016/2102) in zagotavljamo, da so publikacije in spletne strani Evropske unije dostopne vsem uporabnikom, tudi osebam z okvarami vida ali sluha, osebam s kognitivnimi motnjami ali telesnimi okvarami ter osebam brez možnosti uporabe sodobnih tehnologij. Do naših spletnih vsebin je mogoče dostopati z različnih naprav, kot so namizni in prenosni računalniki ali mobilne naprave z dostopom do spleta.

Izpolnjevanje standardov

  • Izpolnjujemo najmanj raven AA smernic za dostopnost spletnih vsebin(WCAG 2.1). Pri določenih objavah so možna odstopanja zaradi tehničnih ali praktičnih razlogov.
  • Objavljamo spletno izjavo o dostopnosti.
  • Uporabnikom pomagamo, da stopijo v stik z nami glede vprašanj dostopnosti.
  • Klavzule o zagotavljanju dostopnosti vključujemo v vse pogodbe z izvajalci storitev za izdelavo spletnih strani in izdelavo publikacij.
  • Ob podpori notranjih in zunanjih virov izvajamo revizije dostopnosti.

Roki za izpolnjevanje standardov

Nove spletne strani (objavljene 23. septembra 2018 ali pozneje) – do 23. septembra 2019
Starejše spletne strani (objavljene pred 23. septembrom 2018) – do 23. septembra 2020
Mobilne aplikacije – do 23. junija 2021

Skladnost s standardi

Naše spletišče je le delno skladno s standardi dostopnosti iz Direktive (EU) 2016/2102, saj v spodaj navedenih primerih ne izpolnjuje zahtev.

Izjeme

Direktiva o spletni dostopnosti (Direktiva (EU) 2016/2102) se ne uporablja za naslednje spletne strani in mobilne aplikacije:

  • Oblike zapisa pisarniških datotek, objavljene pred 23. septembrom 2018 (razen če je to potrebno za aktivne upravne postopke v zvezi z nalogami, ki jih izvaja organizacija)
  • Predhodno posneti videoposnetki ali zvočni posnetki ali druge vsebine „časovnih medijev“, objavljeni pred 23. septembrom 2020
  • Video ali avdio zapisi ali druge vsebine „časovnih medijev“, prenašani v živo
  • Spletni zemljevidi, če so ključne informacije na voljo na dostopen digitalen način za navigacijske namene
  • Vsebine tretjih oseb, ki jih ne financira, razvija ali nadzoruje zadevna organizacija
  • Reprodukcije predmetov v zbirkah dediščine, ki ne morejo biti v celoti dostopne
  • Ekstranet in intranet – spletne strani, ki so dostopne samo zaprti skupini ljudi in ne splošni javnosti, objavljene pred 23. septembrom 2019, dokler niso temeljito prenovljene
  • Arhivi – spletne strani in aplikacije z vsebinami, ki niso potrebne za aktivne upravne postopke in niso bile urejene ali posodobljene po 23. septembru 2019

Nedostopne vsebine

  • Nekatere oznake niso jasne. Kriterij uspešnosti 3.3.2 smernic WCAG 2.1 (Oznake ali navodila) ni izpolnjen.
  • Nekatere komponente uporabniškega vmesnika ne vsebujejo ustreznih kazalnikov za fokus. Kriterij uspešnosti 2.4.7 (Vidljivost fokusa) ni izpolnjen.
  • Nekatera sporočila o napaki niso jasno povezana s kontrolnimi funkcijami obrazca. Kriterij uspešnosti 3.3.1 (Identifikacija napake) ni izpolnjen.
  • Nekatera hiperbesedila in izrazi znotraj povezave niso informativni. Kriterij uspešnosti 2.4.9 (Namen povezave) ni izpolnjen.
  • Nekatere vsebine niso prevedene v razpoložljive jezike spletišča – kriterij uspešnosti 3.1.2 smernic WCAG 2.1 (Jezik delov spletnih strani) ni izpolnjen.
  • Nekatere slike nimajo nadomestnega besedila. Kriterij uspešnosti 1.1.1 smernic WCAG 2.1 (Nebesedilne vsebine) ni izpolnjen.
  • Barvni kontrast na nekaterih spletnih straneh je morda nezadosten. Kriterij uspešnosti 1.4.3 smernic WCAG 2.1 (Minimalni kontrast) ni izpolnjen.
  • Nekateri elementi uporabljajo nedovoljene atribute ARIA, ki jih programska oprema bralnikov zaslona ne more zaznati. Kriterij uspešnosti 4.1.2 smernic WCAG 2.1 (Poimenovanje, vloga, vrednost) ni izpolnjen.
  • Poimenovanja nekaterih funkcij niso dosledna. Kriterij uspešnosti 3.2.4 (Dosledna identifikacija) ni izpolnjen.

Dostopni dokumenti

Spletne strani Urada za publikacije so namenjene zagotavljanju dostopa do uradnih publikacij Evropske unije. Na naših spletnih straneh so objavljene različne vrste dokumentov, npr. uradni listi, pravna besedila, splošne publikacije, obvestila o javnih naročilih itd. Te publikacije so na voljo v različnih jezikih in formatih. Lahko jih prenesete ali prikažete na zaslonu.

Prizadevamo si, da bi bile publikacije EU dostopne vsem uporabnikom, tudi osebam z okvarami vida ali sluha ter osebam s kognitivnimi motnjami ali telesnimi okvarami. Nekateri deli vsebin so morda težko dostopni v celoti zaradi svoje narave in kompleksnosti. Vendar si močno prizadevamo, da v takih primerih najdemo rešitve.

Urad za publikacije avtorjem in ustvarjalcem digitalnih publikacij zagotavlja smernice o dostopnosti. Dodatne informacije: https://op.europa.eu/en/web/accessibility.

Pri oblikovanju dostopnih spletnih strani in vsebin upoštevamo štiri načela:

1. Zaznavnost

Spletne vsebine naj se zaznajo z vsemi čuti: vidom, sluhom in/ali tipom.
Informacije in komponente uporabniškega vmesnika so uporabnikom predstavljene na najučinkovitejši možni način.

  • Bralnik zaslona: Če izklopite zaslon in poskusite krmariti po strani samo s tipkovnico in ob pomoči bralnika zaslona, vam bo malce bolj jasno, s kakšnimi težavami se srečujejo osebe z okvaro vida pri uporabi spletišča.
  • Nadomestno besedilo za slike: Vse slike, razen okrasne, morajo biti opremljene z nadomestnim besedilom, ki opisuje njihovo vsebino. Opis mora biti nastavljen z atributom alt oznake img. Atribut preberejo bralniki zaslona uporabnikom podporne tehnologije.
  • Barvni kontrast: Okvara vida ne vključuje samo slepote, ampak tudi druge okvare, npr. slabovidnost ali barvno slepoto. Pomembna vidika pri oblikovanju dostopne spletne strani sta zato tudi svetlost in kontrast. Minimalno kontrastno razmerje med barvami ospredja in ozadja znaša 4,5:1 in je obvezno za vse besedilne vsebine, razen za naslove in veliko besedilo, kjer zadošča že razmerje 3:1.

2. Operabilnost

Zagotoviti je treba operabilnost obrazcev, kontrolnikov in krmarjenja za uporabniške vmesnike.
Nekateri uporabniki nimajo miške ali je ne morejo uporabljati, zato se pri delu s spletom v celoti zanašajo na tipkovnico.

Rešitev:

  • Tipkovnica: Vse funkcije (tudi povezave, gumbi, vnosna polja in druge interakcije) morajo biti dostopne prek tipkovnice.

    Če se pri preklapljanju s tabulatorjem nekateri elementi preskočijo ali si ne sledijo po logičnem zaporedju, je treba stran popraviti s pravilnim označevanjem (popravek zadevne html strukture z uporabo CSS za nadzor vizualne predstavitve elementov ali nastavitvijo tabulatorskih indeksov in vlog ARIA, kadar je potrebno).

    Spletni brskalniki in operacijski sistemi nudijo tudi podporo za tipkovnico in glasovno prepoznavanje (glasovni vnos) za uporabo strani in narekovanje.

3. Razumljivost

Informacije in delovanje uporabniškega vmesnika morajo biti razumljivi.
Uporabljeni jezik in funkcije spletne strani morajo biti jasni večini uporabnikom.

Rešitev:

  • Jezik strani: Jezik strani se lahko določi z atributom HTML za jezik (npr. <html lang="sl">). Na straneh z večjezično vsebino je treba to urediti za vsak element, ki uporablja drugačen jezik od privzetega jezika strani. Tako bodo bralniki zaslona lahko uporabili ustrezen jezik.
  • Besedišče: Izogibajte se uporabi dvoumnih, zelo strokovnih ali učenih izrazov; če je le možno, povejte preprosto. Tako boste olajšali branje ljudem, ki težje razumejo zapletene stavke, besedne zveze in izraze. Zlasti pa bo to v pomoč osebam z različnimi kognitivnimi motnjami.
  • Predvidljivost: Spletne strani naj se pojavljajo in delujejo predvidljivo. Glavne povezave za krmarjenje se morajo vedno pojaviti v istem vrstnem redu, vmesniške komponente pa morajo upoštevati pričakovanja uporabnikov, tudi novih.

4. Robustnost

Spletne vsebine morajo biti združljive s široko paleto brskalnikov in naprav, tudi s podpornimi tehnologijami.

Rešitev

Razčlenjevanje: Elementi vsebin, napisanih v označevalnih jezikih, kot sta HTML ali XML, morajo imeti začetne in končne oznake, biti ugnezdeni v skladu s specifikacijami ter imeti enolične ID-je, razen če specifikacije dovoljujejo drugače. To bo preprečilo napake in težave s podpornimi tehnologijami.

Ime, vloga, vrednost: Za vse komponente uporabniškega vmesnika se lahko ime in vloga določita programsko; enako velja za stanja, lastnosti in vrednosti, ki jih lahko nastavi uporabnik; obvestila o spremembah teh postavk pa so na voljo uporabniškim agentom, vključno s podpornimi tehnologijami.

Viri

Podpora

Če imate težave glede dostopnosti ali predloge za izboljšave naših spletnih strani, nas kontaktirajte. Zadevo opišite kar se da nazorno in podrobno, da bomo lahko razumeli vašo težavo. Dodajte tudi svoje kontaktne podatke, da vam lahko odgovorimo.

Postopek za izvrševanje dostopnosti
V primeru nezadovoljivega odgovora na pritožbo se obrnite na službo za pomoč uporabnikom.