Kaip neužminti miesto istorijų • Neakivaizdinis Vilnius

Kaip neužminti miesto istorijų

2024 09 10 Maršrutai

Nežiūrėdamas, kur eini, gali užlipti ant meno kūrinio, vienos žymiausių Vilniuje pasimatymų vietų, instaliacijos ar net kryžiaus. Išmokti miestinėjant dairytis žemiau akių lygio kviečia naujas „Neakivaizdinio Vilniaus“ teminis maršrutas „Istorijos po kojom. Kai grindinys prabyla“.

3,5 km ilgio maršrute nuo S. Moniuškos skvero iki Ukrainos skvero – dvylika stotelių. Tarp jų – net keturi  menininko Gitenio Umbraso kūriniai, mat šaligatvio plytelės tapo savotišku jo firminiu ženklu. Taip pat maršrutas primins bene pačios pajėgiausios tarpukario statybos įmonės Vilniuje, stačiusios ir Trijų Kryžių paminklą, ir lenkų bunkeriais vadinamus Vilniaus gynybos žiedo įtvirtinimus, istoriją, ir ženklą, kuriuo žymimi pranciškonų maldos namai, ir vietą, kurioje stovėjo žymaus Vilniaus architekto Lauryno Gucevičiaus namas, ir instaliaciją su lotynišku pasveikinimu, kokiu senovėje dekoruodavo namų slenksčius, ir Vilniaus kompasas.

Po Vilnių verta dairytis ir žemiau akių lygio. Nuotr. V. Ribokaitės

 

Visas šias istorijas į teminį maršrutą suvėręs gidas Andrius Pavelko, pasakoja, kad idėja paskatinti miestinėtojus žiūrėti po kojomis gimė natūraliai: „Negaliu tiesiog ramiai praeiti per miestą, esu įpratęs nuolat jį tyrinėti. Stebiu iškabas, pastatų detales, grindinį. Visur galima rasti kažką įdomaus. Kartais galiu praeiti tą pačią vietą kelis kartus, o kažkokią detalę pastebiu tik eidamas trečią ar net dešimtą kartą. Kažkada pakviečiau pakelti nosis ir patyrinėti tai, kas slepiasi aukščiau. Natūraliai kilo mintis pakviesti patyrinėti ir tai, kas yra mums tiesiog po kojomis“.

Tarp grindinio istorijų – ir instaliacija su lotynišku užrašu. Nuotr. V. Ribokaitės

Pasak jo, maršrute vyrauja du „inkliuzų“ tipai. Pirmasis – daugiau ar mažiau žinomi meno kūriniai, kuriuos autoriai nusprendė eksponuoti ant grindinio. Kita dalis – tai, kas retai pastebima ir dažnai nesuprantama be atskiro paaiškinimo. Tai – detalės, prie kurių nėra lentelės su aprašymu ar autoriumi. 

Ar esate atkreipę dėmesį į ženklą ,,T” prie bažnyčios? Nuotr. V. Ribokaitės

„Kadangi grindinio „inkliuzus“ žmonės pastebi netikėtai (dažniausiai tada, kai ant jų užlipa), jie praturtina miestą atradimo džiaugsmu. Jie priverčia sustoti, pasigrožėti ar pasidomėti. Man pačiam įdomiausios buvo tos istorijos, kurios pagauna ir nepaleidžia. Pavyzdžiui, ką reiškia T raidė prie bažnyčios vartų, arba kas buvo T. Szopa ir K. Zimmerman?“ – išgirsti negirdėtas istorijas kviečia A. Pavelko. 

Menas ant šaligatvio plytelių – menininko G. Umbraso vizitinė kortelė. Nuotr. V. Ribokaitės

Kviečiame registruotis į maršruto pristatymus su gidu:

*Rugsėjo 14 d., 11 val.: https://bit.ly/4ed97XA

*Rugsėjo 14 d., 14 val.: https://bit.ly/4ec0Jbv

Savarankiškam pasivaikščiojimui nemokamą maršrutą „Istorijos po kojom. Kai grindinys prabyla“ rasite ČIA.

„Neakivaizdinis Vilnius“ – alternatyvaus Vilniaus pažinimo platforma, skatinanti tyrinėti miestą pėsčiomis, dviračiais ir viešuoju transportu nemokamais teminiais maršrutais bei rajonų studijomis svetainėje www.neakivaizdinisvilnius.lt, mobilioje programėlėje „Neakivaizdinis Vilnius“ (Google Play arba Apple Store), žurnale „Neakivaizdinis Vilnius“, socialiniuose tinkluose Facebook ir Instagram.

Skaidrė 17

Dangoraižių šešėlyje, arba kaip pajusti Niujorką Vilniuje

Plačiau