Osakonna fookus ja väljundid
Sordiaretus protsessina on ajamahukas – eeldab vajalike teadmiste ning oskustega inimesi, vastavaid seadmeid laboritesse, spetsiaalseid vahendeid nii katsete tegemiseks põldudel, saagi töötlemiseks kui ka hoiustamiseks. Keskmiselt võtab ühe sordi aretamine aega 10–15 aastat ja maksab umbes miljon eurot.
Läbivateks põhimõteteks erinevate kultuuride aretuses on nende sobivus Eesti oludesse ja kohanemine muutuvate keskkonnatingimustega (taimekahjustajakindlus, talve- ja põuakindlus jm), samuti keskkonnahoidlikum ja väiksema sisendiga tootmine.
Majandusviljelusväärtuse katsete käigus võrreldakse sordi majanduslikke näitajaid Eesti kliimatingimustes, st vastuvõtlikkust haigustele, talvekindlust, kvaliteediomadusi ja saagikust võrreldes teiste enim kasvatatavate sortidega. Kui uus sort on eelmistest parem, siis võetaksegi ta sordilehte.
Säilitusaretus on sordile omaste tunnuste säilimise tagamine kogu sordilehes olemise ning kasutamise aja vältel. Eraldi tähelepanu vajavad risttolmlevad, isetolmlevad ning vegetatiivselt paljundatavad kultuurid ning hübriidsordid.
Igale sordile on omased erinevad agrotehnoloogilised võtted. Mullaharimise, väetamise ja taimekaitsetöödega luuakse tingimused, et saagi potentsiaal maksimaalselt realiseeruks.
2023. a kevadel valminud universaalhall suletud netopinnaga 2498 m2 koos kaasaegse katsetehnikaga on oluliselt parandanud METKi sordiaretuse teadustööd. Hoones on muuhulgas seadmed sordiaretuskatsete saagiproovide kuivatamiseks, sorteerimiseks ja ladustamiseks ning ruumid masinate hoiustamiseks.
Viimati uuendatud 11.01.2024