Po wyborach do Parlamentu Europejskiego w czerwcu 2024 r. Unia Europejska określiła szereg priorytetów, które będą do 2029 r. nadawać kształt jej programowi politycznemu i strategicznemu. Mają one umożliwić stawienie czoła głównym wyzwaniom, które stoją przed Unią i jej obywatelami.
Priorytety te ustalane są w drodze dialogu między unijnymi przywódcami, krajowymi ministrami, instytucjami UE i grupami politycznymi wybranymi do Parlamentu Europejskiego. W czerwcu 2024 r. Rada Europejska określiła własne priorytety w unijnym programie strategicznym na lata 2024–2029. Służy on jako inspiracja dla priorytetów politycznych Komisji Europejskiej opracowywanych przed rozpoczęciem jej pięcioletniej kadencji.
Dowiedz się więcej o tym, w jaki sposób ustala się priorytety UE
Program strategiczny UE na lata 2024–2029
W programie strategicznym na lata 2024–2029 przywódcy UE określili trzy obszary priorytetowe, które mają nadać kierunek pracom instytucji UE w ciągu tych pięciu lat. Jasny plan strategiczny jest teraz potrzebny bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. W ciągu ostatnich kilku lat UE zmagała się z wieloma kryzysami, od walki ze zmianą klimatu po pandemię COVID-19 i wspieranie Ukrainy w następstwie rosyjskiej wojny napastniczej. Skupiając się na nowych obszarach priorytetowych, UE wzmocni suwerenność Europy i przygotuje ją na przyszłe wyzwania.
Trzy obszary priorytetowe:
Wolna i demokratyczna Europa
- ochrona wartości europejskich w UE
- przestrzeganie wartości UE na szczeblu globalnym
Silna i bezpieczna Europa
- zapewnienie spójnych i wpływowych działań zewnętrznych
- wzmocnienie bezpieczeństwa i zdolności obronnych UE oraz ochrona obywateli UE
- przygotowania do większej i silniejszej Unii
- dążenie do kompleksowego podejścia do migracji i zarządzania granicami
Dobrze prosperująca i konkurencyjna Europa
- wzmocnienie konkurencyjności UE
- powodzenie transformacji ekologicznej i cyfrowej
- promowanie otoczenia przyjaznego innowacjom i przedsiębiorstwom
- wspólne postępy