ELil on keskne kontakttalitus ning erinevad võrgustikud üle kogu ELi, mis pakuvad teavet, teenuseid ja tuge. Saate kasutada allpool esitatud kaarti „Euroopa Liit minu ümber“, et leida teie piirkonnas tegutsevad ELi keskused ning saada teada, milliseid teenuseid nad pakuvad.
Kaart „Euroopa Liit minu ümber“
Rippmenüüst saate valida ELi keskused:
- geograafilise asukoha järgi – võite valida riigi ja piirkonna, kus soovite ELi keskust leida. Klõpsates nupul „Geolocalise me“, kuvatakse kõik teie praeguse asukoha lähedal asuvad ELi keskused;
- võrgustiku järgi – võite valida ühe või mitu kaardil märgitud ELi võrgustikku;
- märksõna järgi – võite valida konkreetse teema, et leida ELi keskused, mis on kõige pädevamad teie päringule vastama.
Seejärel saate kaardil klõpsata ükskõik millisel ELi keskusel (märgitud värviliste punktidena), et näha nende kontaktandmeid ja saada teavet nende pakutavate teenuste kohta.
EUROPE DIRECTi keskused aitavad tuua Euroopa Liidu inimestele lähemale ja aitavad neil osaleda ELi tulevikku käsitlevates aruteludes. Keskused vastavad küsimustele ELi poliitika, programmide ja prioriteetide kohta. Keskuste töötajad on valmis kodanike ja sidusrühmadega suhtlema, et nad tunneksid oma suuremat kaasatust Euroopa projektis.
Euroopa dokumendikeskused toetavad ELi integratsiooni käsitlevat haridus- ja teadustegevust. Nad pakuvad Euroopa küsimusi käsitlevaid dokumente ja julgustavad akadeemilisi ringkondi osalema ELi tulevikku käsitlevates aruteludes.
Muud ELi keskused
Sõltuvalt oma konkreetsetest volitustest saavad teised, spetsialiseeritumatesse võrgustikesse kuuluvad ELi keskused osutada mitmesuguseid muid teenuseid. Vaadake allpool mõningaid näited nende teenuste kohta.
Allpool esitatud võrgustike loetelud ei ole ammendavad: võite leida rohkem ELi keskusi kaardilt.
Näiteks:
- Erasmus+ riiklikud bürood annavad teavet ja tuge seoses programmiga „Erasmus+“.
- Programmi „Euroopa horisont“ riiklikud kontaktpunktid annavad juhiseid, praktilist teavet ning abi teadusuuringute ja innovatsiooni programmi „Euroopa horisont“ kohta.
- Programmi „Loov Euroopa“ teabepunktid aitavad Euroopa audiovisuaal-, kultuuri- ja loomesektoril saada juurdepääsu rahastamisvõimalustele.
- Euroopa rändevõrgustik annab teavet rände- ja varjupaigaküsimuste kohta
Näiteks:
- Euroopa tarbijakeskuste võrgustik selgitab tarbijate õigusi ja võib aidata lahendada vaidlusi teises ELi riigis asuvate müüjatega.
- SOLVITi võrgustik aitab ELi kodanikel ja ettevõtjatel realiseerida oma õigusi seoses teises ELi riigis elamise, töötamise või tegutsemisega.
- Finantsvaidluste lahendamise võrgustik (FIN-NET) aitab kohtuväliselt lahendada tarbijate kaebusi finantsteenuste valdkonnas.
Näiteks:
- Riiklik Europassi keskus on esimene kontaktpunkt kõigile isikutele ja organisatsioonidele, kes soovivad Euroopa õppe- ja karjäärijuhtimise vahendit Europass kasutada või selle kohta rohkem teada saada.
- Eurodesk suurendab teadlikkust Euroopa võimalustest noorte jaoks.
- Euraxess toetab teadlaste liikuvust ja karjääri arengut.
- Euroguidance võrgustik edendab pädevuste arendamist ja rahvusvahelist õpirännet
- Riiklikud akadeemilise tunnustamise infokeskused(NARIC) toetavad diplomite ja teistes riikides läbitud õppeperioodide tunnustamist.