Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32023H1339

    Odporúčanie Rady (EÚ) 2023/1339 z 27. júna 2023 o pripojení sa k celosvetovej sieti pre digitálne zdravotné preukazy zriadenej Svetovou zdravotníckou organizáciou a o dočasných opatreniach na uľahčenie medzinárodného cestovania vzhľadom na uplynutie platnosti nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2021/953 (Text s významom pre EHP)

    ST/10513/2023/INIT

    Ú. v. EÚ L 166, 30.6.2023, p. 177–181 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reco/2023/1339/oj

    30.6.2023   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    L 166/177


    ODPORÚČANIE RADY (EÚ) 2023/1339

    z 27. júna 2023

    o pripojení sa k celosvetovej sieti pre digitálne zdravotné preukazy zriadenej Svetovou zdravotníckou organizáciou a o dočasných opatreniach na uľahčenie medzinárodného cestovania vzhľadom na uplynutie platnosti nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2021/953

    (Text s významom pre EHP)

    RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

    so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 168 ods. 6,

    so zreteľom na návrh Európskej komisie,

    keďže:

    (1)

    Digitálny COVID preukaz EÚ zavedený nariadením Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2021/953 (1) sa rýchlo stal celosvetovou normou pre potvrdenia o očkovaní, vykonaní testu a prekonaní tohto ochorenia a do systému je popri všetkých členských štátoch Únie pripojených 51 tretích krajín a území. Vďaka svojmu vonkajšiemu rozmeru sa digitálny COVID preukaz EÚ osvedčil aj ako najpoužívanejšie riešenie a nástroj na podporu a obnovenie bezpečného medzinárodného cestovania na celosvetovej úrovni. Používanie digitálneho COVID preukazu EÚ okrem jeho použitia v oblasti cestovania podporilo kontinuitu cezhraničného očkovania.

    (2)

    Digitálny COVID preukaz EÚ mal zásadný význam pre zabezpečenie voľného pohybu a cestovania a jeho základná technológia by mohla naďalej slúžiť ako užitočný nástroj na lepšiu pripravenosť na možné budúce zdravotné krízy, ktorý občanom a podnikom umožní zmierniť vplyv prenosných chorôb a zaistiť primeranú úroveň pripravenosti na zdravotné krízy. Je to aj v súlade s osobitnou správou Európskeho dvora audítorov 01/2023 s názvom „Nástroje uľahčujúce cestovanie v EÚ počas pandémie COVID-19 – Relevantné iniciatívy s vplyvom v rozmedzí od úspechu po obmedzené využitie“.

    (3)

    Nariadenie (EÚ) 2021/953 stráca účinnosť 30. júna 2023. Od 1. júla 2023 by sa preto prípadné vydávanie a uznávanie potvrdení o očkovaní proti ochoreniu COVID-19, o vykonaní testu a prekonaní tohto ochorenia malo vykonávať na základe vnútroštátneho práva členských štátov a podľa podmienok v ňom stanovených. Aj odkazy uvedené v tomto odporúčaní na vykonávacie akty prijaté podľa nariadenia (EÚ) 2021/953 sa uvádzajú výlučne preto, aby sa zjednodušilo odkazovanie, a nemajú sa chápať tak, že sa nimi zachováva účinnosť takýchto vykonávacích aktov alebo právomocí Komisie prijímať a meniť vykonávacie akty podľa nariadenia (EÚ) 2021/953. Každý odkaz na vykonávacie akty, ktoré boli v minulosti prijaté podľa nariadenia (EÚ) 2021/953, by sa mal chápať ako statický odkaz na uvedený akt v jeho znení platnom ku dňu 30. júna 2023.

    (4)

    Svetová zdravotnícka organizácia (ďalej len „WHO“) zriadi celosvetovú sieť pre digitálne zdravotné preukazy. Celosvetová sieť pre digitálne zdravotné preukazy je mechanizmus na podporu overovania potvrdení, ktoré vydávajú subjekty zapojené do celosvetovej siete pre digitálne zdravotné preukazy. Takéto potvrdenia by sa spočiatku týkali COVID-19 preukazov a v neskoršom štádiu by mohli zahŕňať aj osvedčovanie iných dokladov, ako sú záznamy o bežnej imunizácii a medzinárodné osvedčenia o očkovaní alebo profylaxii, uvedených v prílohe 6 k Medzinárodným zdravotným predpisom (2005), na účely medzinárodného cestovania a kontinuity starostlivosti.

    (5)

    Vytvorenie systémov na zmiernenie vplyvu celosvetových zdravotných kríz na cestovanie pre občanov a podniky by sa malo považovať za hlavný pilier programu pripravenosti Únie na celosvetové zdravotné krízy. Pripojenie sa k celosvetovej sieti WHO pre digitálne zdravotné preukazy by prispelo ku globálnemu zosúladeniu noriem pre zdravotné preukazy a k vytvoreniu systému uznávania digitálnych zdravotných preukazov na účely medzinárodného cestovania a kontinuity starostlivosti.

    (6)

    Celosvetová sieť pre digitálne zdravotné preukazy, ktorú vyvíja WHO, preberá do svojej vlastnej štruktúry rámec dôvery, zásady a otvorené technológie digitálneho COVID preukazu EÚ. Komisia má v úmysle úzko spolupracovať s WHO s cieľom zabezpečiť, aby celosvetová sieť pre digitálne zdravotné preukazy rešpektovala technické špecifikácie, ktoré boli predtým stanovené vo vykonávacom rozhodnutí Komisie (EÚ) 2021/1073 (2). Členské štáty by sa mali nabádať, aby sa k celosvetovej sieti pre digitálne zdravotné preukazy pripojili čo najskôr a najneskôr do 31. decembra 2023. V záujme hladkého prechodu zo systému digitálnych COVID preukazov EÚ na celosvetovú sieť WHO pre digitálne zdravotné preukazy by sa členské štáty mali vyzvať, aby predtým, ako nariadenie (EÚ) 2021/953 stratí účinnosť, vydali nové certifikáty podpisovateľa dokumentov používané na vydávanie digitálnych COVID preukazov EÚ s cieľom zabezpečiť ich maximálnu technickú platnosť a zaregistrovať ich v bráne interoperability rámca dôvery zriadeného podľa uvedeného nariadenia (ďalej len „brána EÚ“).

    (7)

    Komisia má v úmysle zabezpečiť hladký prechod členských štátov k celosvetovej sieti WHO pre digitálne zdravotné preukazy, a to zachovaním brány EÚ do 31. decembra 2023 tak, aby sa podporili ciele tohto odporúčania. Na uvedený účel má Komisia v úmysle financovať bránu EÚ prostredníctvom programu Digitálna Európa zriadeného nariadením Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2021/694 (3). To by malo členským štátom a tretím krajinám pripojeným k bráne EÚ poskytnúť dostatočný čas na prijatie postupov potrebných na pripojenie sa k celosvetovej sieti WHO pre digitálne zdravotné preukazy.

    (8)

    Všetci občania Únie a osoby s pobytom v Únii cestujúci mimo Úniu by mali mať k dispozícii prostriedky na preukázanie svojho statusu súvisiaceho s ochorením COVID-19 vždy, keď sú o to osobitne požiadaní na účely cestovania mimo Únie. Preto by členské štáty mali byť po pripojení k celosvetovej sieti WHO pre digitálne zdravotné preukazy tiež vyzvané, aby na požiadanie vydávali preukazy zlučiteľné s formátom stanoveným v celosvetovej sieti WHO pre digitálne zdravotné preukazy, na základe technických špecifikácií, ktoré už boli stanovené vo vykonávacom rozhodnutí (EÚ) 2021/1073, a to na účely uľahčenia medzinárodného cestovania do tretích krajín, ktoré vyžadujú takéto preukazy, najmä v prípade núdzového stavu verejného zdravia medzinárodného dosahu. Okrem uľahčenia medzinárodného cestovania by takéto vydávanie mohlo prispieť ku globálnemu zosúladeniu noriem pre zdravotné preukazy a k rozvoju systému uznávania digitálnych zdravotných preukazov na účely uľahčenia kontinuity starostlivosti.

    (9)

    Členské štáty by mali takéto preukazy vydávať v digitálnom alebo papierovom formáte alebo v oboch formátoch. Budúci držitelia by mali mať nárok na preukazy vo formáte, ktorý si zvolia. Informácie obsiahnuté v preukazoch by sa takisto mali uvádzať tak, aby boli čitateľné ľudským okom, a mali by byť poskytnuté aspoň v úradnom jazyku alebo jazykoch vydávajúceho členského štátu a v angličtine.

    (10)

    Prevzatie digitálneho COVID preukazu EÚ celosvetovou sieťou WHO pre digitálne zdravotné preukazy by malo umožniť tretím krajinám, ktoré majú stále zavedené ako podmienky vstupu na ich územie požiadavky súvisiace s ochorením COVID-19 a ktoré sú pripojené k bráne EÚ, uznávať a overovať preukazy vydané pred 1. júlom 2023 a certifikáty vydané po 1. júli 2023.

    (11)

    Z hľadiska cestujúcich do Únie sa členským štátom odporúča, aby si s cieľom zabezpečiť možnosť primerane riešiť obavy týkajúce sa verejného zdravia v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 zachovali po pripojení sa k celosvetovej sieti WHO pre digitálne zdravotné preukazy možnosť uznávať a overovať preukazy vydané tretími krajinami v rámci celosvetovej siete WHO pre digitálne zdravotné preukazy, ktoré naďalej spĺňajú prísne normy, ktoré boli stanovené v nariadení (EÚ) 2021/953. Ak členské štáty nato, aby upustili od obmedzení v cestovaní do Únie, vyžadujú dôkaz o očkovaní proti ochoreniu COVID-19, o vykonaní testu alebo o prekonaní tohto ochorenia, mali by uznávať COVID-19 preukazy, ktoré sú z technického hľadiska v súlade s celosvetovou sieťou WHO pre digitálne zdravotné preukazy.

    (12)

    Rada vo svojich záveroch o očkovaní ako jednom z najúčinnejších nástrojov na prevenciu chorôb a zlepšenie verejného zdravia z 9. decembra 2022 vyzvala Komisiu, aby „preskúmala pridanú hodnotu digitálnej verzie potvrdení o očkovaní s ohľadom na skúsenosti s európskymi digitálnymi infraštruktúrami a inými existujúcimi nástrojmi, ako je medzinárodné osvedčenie o očkovaní alebo profylaxii“. Podobný vývoj plánuje WHO, keďže má v úmysle ďalej vyvíjať svoju celosvetovú sieť pre digitálne zdravotné preukazy, napríklad s cieľom podporiť digitalizáciu medzinárodných osvedčení o očkovaní a profylaxii alebo očkovacích preukazov potvrdzujúcich bežnú imunizáciu. Členské štáty sa preto vyzývajú, aby sa aktívne podieľali na úsilí ďalej rozvíjať túto sieť a aby podľa potreby vydávali, uznávali a overovali aj ďalšie typy očkovacích preukazov alebo zdravotných údajov.

    (13)

    Počas prechodného obdobia do 31. decembra 2023 a s cieľom zabezpečiť hladký prechod na celosvetovú sieť WHO pre digitálne zdravotné preukazy sa členské štáty, ktoré sa doposiaľ nepripojili k celosvetovej sieti WHO pre digitálne zdravotné preukazy, nabádajú, aby najmä v prípade vyhlásenia núdzového stavu verejného zdravia medzinárodného dosahu na požiadanie vydávali v súlade s vnútroštátnym právom potvrdenia o očkovaní proti ochoreniu COVID-19, o vykonaní testu a o prekonaní tohto ochorenia vo formáte zlučiteľnom s technickými špecifikáciami v minulosti stanovenými vo vykonávacom rozhodnutí (EÚ) 2021/1073, za predpokladu, že v ich vnútroštátnom práve je stanovený právny základ pre vydávanie takýchto potvrdení. Takisto ak členské štáty nato, aby upustili od obmedzení v cestovaní do Únie, vyžadujú počas tohto prechodného obdobia ako dôkaz COVID-19 preukazy, nabádajú sa, aby v súlade s prístupom stanoveným v odporúčaní Rady (EÚ) 2022/2548 (4) uznávali dôkaz o očkovaní proti ochoreniu COVID-19, o prekonaní tohto ochorenia alebo o vykonaní testu, ktoré predtým upravoval vykonávací akt prijatý podľa článku 3 ods. 10 alebo článku 8 ods. 2 nariadenia (EÚ) 2021/953.

    (14)

    Počas toho istého obdobia sa členské štáty, ktoré sa doposiaľ nepripojili k celosvetovej sieti WHO pre digitálne zdravotné preukazy, tiež nabádajú, aby zostali pripojené k bráne EÚ, kým Komisia túto bránu spravuje. Tým členským štátom, ktoré sa už k celosvetovej sieti WHO pre digitálne zdravotné preukazy pripojili, sa odporúča, aby zosynchronizovali informácie, ktoré nahrávajú do celosvetovej siete WHO pre digitálne zdravotné preukazy, s bránou EÚ.

    (15)

    Členské štáty sa nabádajú, aby toto odporúčanie uviedli do účinnosti od 1. júla 2023, čo je deň nasledujúci po uplynutí účinnosti nariadenia (EÚ) 2021/953, aby sa predišlo akýmkoľvek možným komplikáciám, najmä pokiaľ ide o medzinárodné cestovanie do tretích krajín, ktoré stále vyžadujú COVID preukazy. Pokiaľ ide konkrétne o vydávanie nového certifikátu podpisovateľa dokumentov, členské štáty môžu vydávať takýto certifikát len dovtedy, kým je nariadenie (EÚ) 2021/953 stále účinné. Preto sa vyzývajú, aby tomuto certifikátu udelili maximálnu možnú technickú platnosť a zaregistrovali ho v bráne EÚ predtým, než nariadenie (EÚ) 2021/953 dňa 30. júna 2023 stratí účinnosť.

    (16)

    Na spracúvanie osobných údajov vykonávané pri uplatňovaní tohto odporúčania sa uplatňuje nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/679 (5). Členské štáty by preto mali vždy zabezpečiť dodržiavanie príslušných ustanovení práva Únie týkajúcich sa osobných údajov a najmä dodržiavanie zásady zákonnosti stanovenej v nariadení (EÚ) 2016/679,

    PRIJALA TOTO ODPORÚČANIE:

    Pripojenie k celosvetovej sieti WHO pre digitálne zdravotné preukazy

    1.

    Rada víta zámer Komisie úzko spolupracovať s WHO na vývoji celosvetovej siete WHO pre digitálne zdravotné preukazy, čo by WHO umožnilo prebrať do svojej vlastnej štruktúry rámec dôvery pre digitálny COVID preukaz EÚ a jeho zásady a otvorené technológie, a to na základe technických špecifikácií, ktoré už boli stanovené vo vykonávacom rozhodnutí (EÚ) 2021/1073.

    2.

    Členské štáty sa nabádajú, aby sa čo najskôr a najneskôr do 31. decembra 2023 pripojili k celosvetovej sieti pre digitálne zdravotné preukazy, ktorú zriaďuje WHO, za predpokladu, že v ich vnútroštátnom práve je stanovený vhodný právny základ.

    3.

    Každý členský štát, ktorý si želá pripojiť sa k celosvetovej sieti WHO pre digitálne zdravotné preukazy, sa nabáda, aby vydal nový certifikát podpisovateľa dokumentov s maximálnou možnou technickou platnosťou a zaregistroval ho v bráne EÚ predtým, než nariadenie (EÚ) 2021/953 stratí účinnosť.

    4.

    Rada víta zámer Komisie uľahčiť plynulý prechod zo systému digitálnych COVID preukazov EÚ na celosvetovú sieť WHO pre digitálne zdravotné preukazy. Je však na členských štátoch, aby sa rozhodli, či sa pripoja k celosvetovej sieti pre digitálne zdravotné preukazy a či tak chcú urobiť s existujúcou technológiou, alebo sa chcú usilovať o pripojenie v neskoršej fáze.

    Vydávanie a uznávanie potvrdení v rámci celosvetovej siete WHO pre digitálne zdravotné preukazy

    5.

    Členské štáty sa nabádajú, aby po pripojení k celosvetovej sieti WHO pre digitálne zdravotné preukazy podľa potreby čo najefektívnejšie plnili úlohy stanovené WHO v súvislosti s prevádzkou celosvetovej siete WHO pre digitálne zdravotné preukazy, za predpokladu, že v práve Únie alebo vnútroštátnom práve je stanovený vhodný právny základ, v súlade s nariadením (EÚ) 2016/679, najmä aby:

    a)

    v prípade vyhlásenia núdzového stavu verejného zdravia medzinárodného dosahu podľa potreby vydávali najmä COVID-19 preukazy vo formáte zlučiteľnom s celosvetovou sieťou WHO pre digitálne zdravotné preukazy, ktorý má byť založený na technických špecifikáciách v minulosti stanovených vo vykonávacom rozhodnutí (EÚ) 2021/1073;

    b)

    vydávali preukazy uvedené v písmene a) tohto bodu v digitálnom alebo papierovom formáte alebo v oboch formátoch a uľahčovali podľa potreby postup pre potenciálnych držiteľov na získanie týchto preukazov vo formáte podľa ich vlastného výberu. Odporúča sa, aby sa informácie, ktoré preukazy obsahujú, uvádzali aj v podobe čitateľnej ľudským okom a poskytovali sa aspoň v úradnom jazyku alebo jazykoch vydávajúceho členského štátu a v angličtine;

    c)

    ak nato, aby upustili od obmedzení, vyžadujú dôkaz o očkovaní proti ochoreniu COVID-19, o vykonaní testu alebo o prekonaní tohto ochorenia, uznávali COVID-19 preukazy, ktoré sú v súlade s celosvetovou sieťou WHO pre digitálne zdravotné preukazy.

    Ďalší vývoj celosvetovej siete WHO pre digitálne zdravotné preukazy

    6.

    Členské štáty sa vyzývajú, aby sa aktívne podieľali na úsilí ďalej rozvíjať celosvetovú sieť WHO pre digitálne zdravotné preukazy so zreteľom na vývoj v súvislosti s aktualizáciou Medzinárodných zdravotných predpisov a skúmali potenciálne výhody a úskalia v súvislosti s digitálnymi preukazmi WHO a právne požiadavky na ne, vrátane skúmania, okrem iného, použitia digitálnych preukazov týkajúcich sa iných chorôb a overovania iných zdravotných údajov.

    Prechodné obdobie do 31. decembra 2023

    7.

    Rada víta zámer Komisie zachovať v rámci podpory cieľov tohto odporúčania bránu EÚ pre digitálny COVID preukaz EÚ do 31. decembra 2023 s cieľom uľahčiť opatrenia, ktoré sa majú prijať na pripojenie sa k celosvetovej sieti pre digitálne zdravotné preukazy, ktorú zriaďuje WHO, a naďalej ju sprístupňovať tretím krajinám a územiam, ktoré sú už pripojené k bráne EÚ, za predpokladu, že príslušné preukazy uvedených tretích krajín a území sú naďalej vydávané na základe noriem a technologických systémov, ktoré sú interoperabilné s rámcom dôvery brány EÚ a ktoré umožňujú overiť ich pravosť, platnosť a integritu.

    8.

    Kým sa členské štáty nepripoja k celosvetovej sieti WHO pre digitálne zdravotné preukazy uvedenej v bode 1 a počas obdobia do 31. decembra 2023, nabádajú sa, aby zostali pripojené k bráne EÚ, kým ju Komisia spravuje, a za predpokladu, že v ich vnútroštátnom práve je stanovený vhodný právny základ, v súlade s nariadením (EÚ) 2016/679, aby:

    a)

    vydávali podľa potreby, najmä v prípade vyhlásenia núdzového stavu verejného zdravia medzinárodného dosahu, COVID-19 preukazy vo formáte založenom na technických špecifikáciách v minulosti stanovených vo vykonávacom rozhodnutí (EÚ) 2021/1073;

    b)

    vydávali preukazy uvedené v písmene a) tohto bodu v digitálnom alebo papierovom formáte alebo v oboch formátoch a uľahčovali podľa potreby postup pre potenciálnych držiteľov na získanie týchto preukazov vo formáte podľa ich vlastného výberu. Odporúča sa, aby sa informácie, ktoré preukazy obsahujú, uvádzali aj v podobe čitateľnej ľudským okom a poskytovali sa aspoň v úradnom jazyku alebo jazykoch vydávajúceho členského štátu a v angličtine;

    c)

    ak nato, aby upustili od obmedzení, najmä v prípade vyhlásenia núdzového stavu verejného zdravia medzinárodného dosahu, vyžadujú dôkaz o očkovaní proti ochoreniu COVID-19, o vykonaní testu alebo o prekonaní tohto ochorenia, uznávali dôkaz o očkovaní proti ochoreniu COVID-19, o prekonaní tohto ochorenia alebo o vykonaní testu, ktoré predtým upravoval vykonávací akt prijatý podľa článku 3 ods. 10 alebo článku 8 ods. 2 nariadenia (EÚ) 2021/953.

    9.

    Členské štáty, ktoré sa pripojili k celosvetovej sieti WHO pre digitálne zdravotné preukazy, sa nabádajú aj k tomu, aby do 31. decembra 2023 zabezpečili synchronizáciu informácií, ktoré nahrávajú do brány EÚ a do celosvetovej siete WHO pre digitálne zdravotné preukazy.

    V Luxemburgu 27. júna 2023

    Za Radu

    predsedníčka

    J. ROSWALL


    (1)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2021/953 zo 14. júna 2021 o rámci pre vydávanie, overovanie a uznávanie interoperabilných potvrdení o očkovaní proti ochoreniu COVID-19, o vykonaní testu a prekonaní tohto ochorenia (digitálny COVID preukaz EÚ) s cieľom uľahčiť voľný pohyb počas pandémie ochorenia COVID-19 (Ú. v. EÚ L 211, 15.6.2021, s. 1).

    (2)  Vykonávacie rozhodnutie Komisie (EÚ) 2021/1073 z 28. júna 2021, ktorým sa stanovujú technické špecifikácie a pravidlá pre vykonávanie rámca dôvery pre digitálny COVID preukaz EÚ zriadený nariadením Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2021/953 (Ú. v. EÚ L 230, 30.6.2021, s. 32).

    (3)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2021/694 z 29. apríla 2021, ktorým sa zriaďuje program Digitálna Európa a zrušuje rozhodnutie (EÚ) 2015/2240 (Ú. v. EÚ L 166, 11.5.2021, s. 1).

    (4)  Odporúčanie Rady (EÚ) 2022/2548 z 13. decembra 2022 o koordinovanom prístupe k cestovaniu do Únie počas pandémie COVID-19, ktorým sa nahrádza odporúčanie Rady (EÚ) 2020/912 (Ú. v. EÚ L 328, 22.12.2022, s. 146).

    (5)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/679 z 27. apríla 2016 o ochrane fyzických osôb pri spracúvaní osobných údajov a o voľnom pohybe takýchto údajov, ktorým sa zrušuje smernica 95/46/ES (všeobecné nariadenie o ochrane údajov) (Ú. v. EÚ L 119, 4.5.2016, s. 1).


    Top