Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32023H1339

    Препоръка (ЕС) 2023/1339 на Съвета от 27 юни 2023 година за присъединяване към глобалната мрежа за сертифициране в областта на електронното здравеопазване, създадена от Световната здравна организация, и за временните правила за улесняване на международните пътувания предвид изтичането на срока на действие на Регламент (ЕС) 2021/953 на Европейския парламент и на Съвета (текст от значение за ЕИП)

    ST/10513/2023/INIT

    OB L 166, 30.6.2023, p. 177–181 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reco/2023/1339/oj

    30.6.2023   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    L 166/177


    ПРЕПОРЪКА (ЕС) 2023/1339 НА СЪВЕТА

    от 27 юни 2023 година

    за присъединяване към глобалната мрежа за сертифициране в областта на електронното здравеопазване, създадена от Световната здравна организация, и за временните правила за улесняване на международните пътувания предвид изтичането на срока на действие на Регламент (ЕС) 2021/953 на Европейския парламент и на Съвета

    (текст от значение за ЕИП)

    СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

    като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 168, параграф 6 от него,

    като взе предвид предложението на Европейската комисия,

    като има предвид, че:

    (1)

    Въведеният с Регламент (ЕС) 2021/953 на Европейския парламент и на Съвета (1) цифров COVID сертификат на ЕС бързо се превърна в световен стандарт за сертификати за ваксинация срещу, направено изследване за и преболедуване, като освен всички държави - членки на Съюза, към системата са свързани 51 трети държави и територии. Чрез своето външно измерение цифровият COVID сертификат на ЕС също така се доказа като най-широко използваното решение и инструмент за насърчаване на безопасните международни пътувания и възстановяване в световен мащаб. Освен използването им в сферата на пътуването, използването на цифровия COVID сертификат на ЕС имаше положителни последици за осигуряване на непрекъснатостта на трансграничната ваксинация.

    (2)

    Цифровият COVID сертификат на ЕС беше от първостепенно значение за защитата на свободното движение и пътуване и основната му технология може да продължи да служи като инструмент, който е полезен за по-добрата подготовка за възможни бъдещи здравни кризи, като дава възможност на гражданите и предприятията да смекчат въздействието на заразните болести и да осигурят подходящо равнище на готовност. Това също така е в съответствие със специален доклад 01/2023 на Европейската сметна палата, озаглавен „Инструменти за улесняване на пътуванията в рамките на ЕС по време на пандемията от COVID-19 – Въздействието на предприетите инициативи варира от успех до ограничено използване“.

    (3)

    Срокът на действие на Регламент (ЕС) 2021/953 изтича на 30 юни 2023 г. Поради това, считано от 1 юли 2023 г., евентуалното издаване и приемане на сертификати за ваксинация срещу, направено изследване за и преболедуване на COVID-19 следва да се извършва въз основа на и в съответствие с условията, предвидени в националните законодателства на държавите членки. Също така позоваванията в настоящата препоръка на актовете за изпълнение, приети съгласно Регламент (ЕС) 2021/953, са направени единствено с цел улесняване на извършването на справки и не следва да се разбират като запазващи в сила такива актове за изпълнение или правомощията на Комисията за приемане и изменение на актове за изпълнение съгласно Регламент (ЕС) 2021/953. Всяка позоваване на актове за изпълнение, приети преди това съгласно Регламент (ЕС) 2021/953, следва да се разбира като статично позоваване на посочените актове в редакцията им, приложима към 30 юни 2023 г.

    (4)

    Световната здравна организация (СЗО) ще създаде глобална мрежа за сертифициране в областта на електронното здравеопазване. Глобалната мрежа за сертифициране в областта на електронното здравеопазване е механизъм, подпомагащ проверката на сертификати, издадени от участниците в глобалната мрежа за сертифициране в областта на електронното здравеопазване. Първоначално тези сертификати ще се отнасят до сертификати за COVID-19, а на по-късен етап могат да включват и сертифицирането на други документи, като свидетелства за рутинни имунизации и международния сертификат за ваксинация или профилактика, поместен в приложение 6 към Международните здравни правила от 2005 г., за целите на международни пътувания и непрекъснатост на грижите.

    (5)

    Създаването на системи за смекчаване на въздействието на глобалните здравни кризи върху пътуването за граждани и предприятия следва да се разглежда като основен стълб на програмата на Съюза за готовност при глобална здравна криза. Участието в глобалната мрежа на СЗО за сертифициране в областта на електронното здравеопазване ще допринесе за привеждането в съответствие на стандартите за сертифициране в областта на здравеопазването в световен мащаб и ще създаде система за признаването на сертификатите за електронно здравеопазване за международни пътувания и непрекъснатост на грижите.

    (6)

    Разработената от СЗО глобална мрежа за сертифициране в областта на електронното здравеопазване възприема в своята структура рамката за доверие, принципите и отворените технологии за цифровия COVID сертификат на ЕС. Комисията възнамерява да си сътрудничи тясно със СЗО, за да се гарантира, че глобалната мрежа за сертифициране в областта на електронното здравеопазване е в съответствие с техническите аспекти, установени преди това с Решение за изпълнение (ЕС) 2021/1073 на Комисията (2). Държавите членки следва да бъдат насърчавани да се свържат с глобалната мрежа на СЗО за сертифициране в областта на електронното здравеопазване възможно най-скоро и най-късно до 31 декември 2023 г. За постигането на плавен преход от системата за цифров COVID сертификат на ЕС към глобалната мрежа на СЗО за сертифициране в областта на електронното здравеопазване държавите членки следва да бъдат приканени да издават нови сертификати на подписващия документи орган, използвани за издаването на цифрови COVID сертификати на ЕС, преди изтичането на срока на действие на Регламент (ЕС) 2021/953, с цел да се гарантира тяхната максимална техническа валидност и те да се регистрират в портала за оперативна съвместимост на рамката за доверие, създаден съгласно същия регламент (наричан по-надолу „порталът на ЕС“).

    (7)

    Комисията възнамерява да осигури плавен преход за държавите членки за присъединяването към глобалната мрежа на СЗО за сертифициране в областта на електронното здравеопазване като поддържа портала на ЕС до 31 декември 2023 г. по начин, който спомага за постигането на целите на настоящата препоръка. За тази цел Комисията възнамерява да финансира портала на ЕС чрез програмата „Цифрова Европа“, създадена с Регламент (ЕС) 2021/694 на Европейския парламент и на Съвета (3). Това следва да осигури на държавите членки и на третите държави, които са свързани към портала на ЕС, достатъчно време, за да приемат необходимите процедури за включване в глобалната мрежа на СЗО за сертифициране в областта на електронното здравеопазване.

    (8)

    Всички граждани на Съюза и пребиваващи в Съюза лица, пътуващи извън него, следва да продължат да разполагат със средства, с които да доказват статуса си във връзка с COVID-19, когато те изрично са им поискани за пътуване извън Съюза. Поради това, след като бъдат свързани с глобалната мрежа на СЗО за сертифициране в областта на електронното здравеопазване, държавите членки следва също така да бъдат приканени да издават при поискване сертификати, съвместими с формата, установен от глобалната мрежа на СЗО за сертифициране в областта на електронното здравеопазване, въз основа на техническите спецификации, определени преди това в Решение за изпълнение (ЕС) 2021/1073, с цел улесняване на международните пътувания до трети държави, изискващи такива сертификати, по-специално в случай на извънредна ситуация в областта на общественото здраве с международно значение. Освен за улесняването на международните пътувания, издаването им може да допринесе за привеждането в съответствие на стандартите за сертифициране в областта на здравеопазването в световен мащаб и за разработването на система за признаването на сертификатите за електронно здравеопазване, улесняващи непрекъснатостта на грижите.

    (9)

    Държавите членки следва да издават такива сертификати в цифров формат или на хартиен носител, или и по двата начина. Бъдещите притежатели следва да имат право да получат сертификатите в избрания от тях формат. Информацията, съдържаща се в сертификатите, следва да се представя и в четима от човека форма и най-малко на официалния език или езици на издаващата държава членка, както и на английски език.

    (10)

    Включването на цифровия COVID сертификат на ЕС в глобалната мрежа на СЗО за сертифициране в областта на електронното здравеопазване следва да даде възможност на трети държави, които все още имат въведени като условия за влизане на техните територии изисквания, свързани с COVID-19, и които са свързани с портала на ЕС, да приемат и проверяват сертификати, издадени както преди, така и след 1 юли 2023 г.

    (11)

    От гледна точка на пътуващите до Съюза, след като бъдат свързани с глобалната мрежа на СЗО за сертифициране в областта на електронното здравеопазване, за да се гарантира, че опасенията за общественото здраве, свързани с пандемията от COVID-19, могат да бъдат преодолени по подходящ начин, на държавите членки се препоръчва да запазят възможността да приемат и проверяват сертификати, издадени от трети държави в рамките на глобалната мрежа на СЗО за сертифициране в областта на електронното здравеопазване, които продължават да отговарят на високите стандарти, установени съгласно Регламент (ЕС) 2021/953. Когато държавите членки изискват доказателство за ваксинация срещу, направено изследване за или преболедуване на COVID-19, за да премахнат ограниченията за пътуване в Съюза, те следва да приемат сертификати за COVID-19, които са технически в съответствие с глобалната мрежа на СЗО за сертифициране в областта на електронното здравеопазване.

    (12)

    В заключенията си от 9 декември 2022 г. относно ваксинацията като един от най-ефективните инструменти за профилактика на заболяванията и подобряване на общественото здраве Съветът призова Комисията да „проучи добавената стойност на цифровата версия на сертификатите за ваксинация, като вземе предвид опита с европейските цифрови инфраструктури и други съществуващи инструменти, като например международния сертификат за ваксинация или профилактика“. Подобни нововъведения са планирани от СЗО, тъй като тя възнамерява допълнително да развие своята глобална мрежа за сертифициране в областта на електронното здравеопазване с цел например да се подпомага цифровизацията на международния сертификат за ваксинация или профилактика или сертификатите за ваксинация за рутинна имунизация. Поради това държавите членки се приканват да участват активно в усилията за по-нататъшното доразвиване на мрежата, както и да издават, приемат и проверяват други видове сертификати за ваксинация или здравни данни, в зависимост от случая.

    (13)

    По време на преходния период до 31 декември 2023 г. и за да се гарантира плавният преход към глобалната мрежа на СЗО за сертифициране в областта на електронното здравеопазване, държавите членки, които все още не са свързани към глобалната мрежа на СЗО за сертифициране в областта на електронното здравеопазване, се насърчават, при поискване, да продължат да издават, по-специално в случай на обявена извънредна ситуация в областта на общественото здраве от международно значение, сертификати за ваксинация срещу, направено изследване за и преболедуване на COVID-19 във формат, сравним с техническите спецификации, определени в Решение за изпълнение (ЕС) 2021/1073, при условие че в националното им законодателство е предвидено правно основание за издаването на такива сертификати. Също така, по време на преходния период, когато държавите членки изискват доказателство за сертификати за COVID-19, за да отменят ограниченията за пътуване в Съюза, те се насърчават да приемат доказателства за ваксинация, направено изследване или преболедуване на COVID-19, които преди това са попадали в обхвата на акт за изпълнение, приет съгласно член 3, параграф 10 или член 8, параграф 2 от Регламент (ЕС) 2021/953, в съответствие с подхода, изложен в Препоръка (ЕС) 2022/2548 на Съвета (4).

    (14)

    През същия период държавите членки, които все още не са се свързали към глобалната мрежа на СЗО за сертифициране в областта на електронното здравеопазване, се насърчават също така да останат свързани към портала на ЕС, доколкото той се поддържа от Комисията. На държавите членки, които вече са свързани към глобалната мрежа на СЗО за сертифициране в областта на цифровото здравеопазване, се препоръчва да сверят съотвествието на информацията, която качват в глобалната мрежа на СЗО за сертифициране в областта на електронното здравеопазване, с портала на ЕС.

    (15)

    Държавите членки се насърчават да приведат в действие настоящата препоръка считано от 1 юли 2023 г., тоест в деня след изтичането на срока на действие на Регламент (ЕС) 2021/953, така че да се избегне евентуално прекъсване, особено във връзка с международните пътувания до трети държави, при които все още се изискват сертификати за COVID. По-специално, по отношение на издаването на нов сертификат на подписващия документи орган държавите членки могат да издават такива сертификати само докато все още е в сила Регламент (ЕС) 2021/953. Поради това те се приканват да осигурят за този сертификат максималната възможна техническа валидност и да го регистрират в портала на ЕС преди изтичането на срока на действие на Регламент (ЕС) 2021/953 на 30 юни 2023 г.

    (16)

    Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета (5) се прилага за обработването на лични данни, извършвано при прилагането на настоящата препоръка. Поради това държавите членки следва да гарантират по всяко време спазването на съответните разпоредби на правото на Съюза относно личните данни, и по-специално спазването на принципа на законосъобразност, установен в Регламент (ЕС) 2016/679,

    ПРИЕ НАСТОЯЩАТА ПРЕПОРЪКА:

    Свързване към глобалната мрежа на СЗО за сертифициране в областта на електронното здравеопазване

    1.

    Съветът приветства намерението на Комисията да си сътрудничи тясно със СЗО при разработването на глобалната мрежа за сертифициране в областта на електронното здравеопазване, която да даде възможност на СЗО да възприеме в своята структура рамката за доверие, принципите и отворените технологии за цифровия COVID сертификат на ЕС въз основа на техническите спецификации, определени преди това в Решение за изпълнение (ЕС) 2021/1073.

    2.

    Държавите членки се насърчават да се свържат с глобалната мрежа за сертифициране в областта на електронното здравеопазване, която се създава от СЗО, възможно най-скоро и най-късно до 31 декември 2023 г., при условие че в националното им законодателство е предвидено подходящо правно основание.

    3.

    Всяка държава членка, желаеща да се присъедини към глобалната мрежа за сертифициране в областта на електронното здравеопазване на СЗО, се насърчава да издаде нов сертификат на подписващия документи орган с максималната възможна техническа валидност и да го регистрира в портала на ЕС преди изтичането на срока на действие на Регламент (ЕС) 2021/953.

    4.

    Съветът приветства намерението на Комисията да улесни безпроблемния преход от системата за цифров COVID сертификат на ЕС към глобалната система на СЗО за сертифициране в областта на електронното здравеопазване. Въпреки това държавите членки могат да решат дали да се свържат към глобалната мрежа за сертифициране в областта на електронното здравеопазване и дали желаят да го направят при съществуващите технологии или да пристъпят към свързване на по-късен етап.

    Издаване и приемане на сертификати в рамките на глобалната мрежа на СЗО за сертифициране в областта на електронното здравеопазване

    5.

    След като се свържат с глобалната мрежа на СЗО за сертифициране в областта на електронното здравеопазване, държавите членки се насърчават, когато е приложимо, да изпълняват по възможно най-ефективен начин задачите, предписани от СЗО във връзка с функционирането на глобалната мрежа на СЗО за сертифициране в областта на електронното здравеопазване, при условие че в законодателството на Съюза или националното законодателство е предвидено подходящо правно основание и в съответствие с Регламент (ЕС) 2016/679, и по-специално:

    а)

    да издават, когато е приложимо, по-специално в случай на обявена извънредна ситуация в областта на общественото здраве с международно значение, сертификати COVID-19 във формат, съвместим с глобалната мрежа на СЗО за сертифициране в областта на електронното здравеопазване въз основа на техническите спецификации, определени преди това в Решение за изпълнение (ЕС) 2021/1073;

    б)

    да издават сертификатите, посочени в буква а) от настоящата точка, в цифров формат или на хартиен носител, или и по двата начина, и да улеснят, когато е приложимо, процеса на получаване от бъдещите притежатели на сертификатите в избрания от тях формат. Препоръчва се информацията, съдържаща се в сертификатите, да се представя и в четима от човека форма и най-малко на официалния език или езици на издаващата държава членка, както и на английски език;

    в)

    когато изискват доказателство за ваксинация срещу, направено изследване за или преболедуване на COVID-19, за да отменят ограниченията, да приемат сертификати за COVID-19, които са в съответствие с глобалната мрежа на СЗО за сертифициране в областта на електронното здравеопазване.

    По-нататъшно доразвиване на глобалната мрежа на СЗО за сертифициране в областта на електронното здравеопазване

    6.

    Държавите членки се насърчават да участват активно в усилията за по-нататъшно доразвиване на глобалната мрежа на СЗО за сертифициране в областта на електронното здравеопазване, като отчитат промените във връзка с актуализирането на Международните здравни правила и проучат ползите, предизвикателствата и правните изисквания за цифровите сертификати на СЗО, включително като проучат, наред с другото, възможността за използване на цифрови сертификати за други болести и потвърждаване на автентичността на други здравни данни.

    Преходен период до 31 декември 2023 г.

    7.

    Съветът приветства намерението на Комисията да запази портала на ЕС за цифровия COVID сертификат на ЕС по начин, който подпомага постигането на целите на настоящата препоръка, до 31 декември 2023 г., за да улесни предприемането на мерки за свързване с глобалната мрежа за сертифициране в областта на електронното здравеопазване, която се създава от СЗО, и да продължава да го осигурява на вече свързани с портала на ЕС трети държави и територии, при условие че съответните сертификати на тези трети държави и територии продължават да се издават въз основата на стандарти и технологични системи, които са оперативно съвместими с рамката за доверие на портала на ЕС и позволяват проверка на тяхната автентичност, валидност и цялост.

    8.

    Докато държавите членки не са свързани към посочената в точка 1 глобална мрежа на СЗО за сертифициране в областта на електронното здравеопазване и в периода до 31 декември 2023 г., те се насърчават да останат свързани към портала на ЕС, доколкото този портал се поддържа от Комисията и при условие че в тяхното национално право е предвидено подходящо правно основание, в съответствие с Регламент (ЕС) 2016/679, за да:

    а)

    издават, когато е приложимо, по-специално в случай на обявена извънредна ситуация в областта на общественото здраве с международно значение, сертификати за COVID-19 във формат, основан на техническите спецификации, определени преди това в Решение за изпълнение (ЕС) 2021/1073;

    б)

    издават сертификатите, посочени в буква а) от настоящата точка, в цифров формат или на хартиен носител, или и по двата начина, както и да се улесняват, когато е приложимо, процеса на получаване от страна на бъдещите притежатели на сертификатите в избрания от тях формат. Препоръчва се информацията, съдържаща се в сертификатите, да се представя и в четима от човека форма и най-малко на официалния език или езици на издаващата държава членка, както и на английски език;

    в)

    когато изискват доказателство за ваксинация срещу, направено изследване за и преболедуване на COVID-19, за да отменят ограниченията, по-специално в случай на обявена извънредна ситуация в областта на общественото здраве от международно значение, приемат доказателство за ваксинация срещу, направено изследване за и преболедуване на COVID-19, което преди това е попадало в обхвата на акт за изпълнение, приет съгласно член 3, параграф 10 или член 8, параграф 2 от Регламент (ЕС) 2021/953.

    9.

    Свързаните към глобалната мрежа на СЗО за сертифициране в областта на електронното здравеопазване държави членки се насърчават също така да гарантират до 31 декември 2023 г. съответствието на информацията, която качват в портала на ЕС и в глобалната мрежа на СЗО за сертифициране в областта на електронното здравеопазване.

    Съставено в Люксембург на 27 юни 2023 година.

    За Съвета

    Председател

    J. ROSWALL


    (1)  Регламент (ЕС) 2021/953 на Европейския парламент и на Съвета от 14 юни 2021 г. относно рамка за издаването, проверката и приемането на оперативно съвместими сертификати за ваксинация срещу, направено изследване за и преболедуване на COVID-19 (Цифров COVID сертификат на ЕС) с цел улесняване на свободното движение по време на пандемията от COVID-19 (ОВ L 211, 15.6.2021 г., стр. 1).

    (2)  Решение за изпълнение (ЕС) 2021/1073 на Комисията от 28 юни 2021 г. за определяне на техническите спецификации и правила за прилагането на рамката за доверие за Цифровия COVID сертификат на ЕС, въведена с Регламент (ЕС) 2021/953 на Европейския парламент и на Съвета (ОВ L 230, 30.6.2021 г., стр. 32).

    (3)  Регламент (ЕС) 2021/694 на Европейския парламент и на Съвета от 29 април 2021 г. за създаване на програмата „Цифрова Европа“ и за отмяна на Решение (ЕС) 2015/2240 (ОВ L 166, 11.5.2021 г., стр. 1).

    (4)  Препоръка (ЕС) 2022/2548 на Съвета от 13 декември 2022 г. относно координиран подход за пътуване до Съюза по време на пандемията от COVID-19 и за замяна на Препоръка (ЕС) 2020/912 на Съвета (ОВ L 328, 22.12.2022 г., стр. 146).

    (5)  Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета от 27 април 2016 г. относно защитата на физическите лица във връзка с обработването на лични данни и относно свободното движение на такива данни и за отмяна на Директива 95/46/ЕО (Общ регламент относно защитата на данните) (ОВ L 119, 4.5.2016 г., стр. 1).


    Top