European Commission logo
Create an account
Each keyword is searched for in the content

EPALE - Електронна платформа за учене на възрастни в Европа

Новини

Манифестът за учене на възрастни през 21 век

Profile picture for user Maya Slavova.
Maya Slavova

В епоха, белязана от бърз технологичен напредък, социални неравенства и екологични предизвикателства, „Манифестът за учене на възрастни през 21-ви век“, изготвен и публикуван от Европейската асоциация за образование на възрастни (ЕАЕА), се очертава като необходим призив за действие. Със заглавието си „Силата и радостта от ученето“ се подчертава присъщата стойност и удоволствието от ученето като стремеж през целия живот.

Този документ формулира трансформиращата сила на образованието и обучението на възрастни и неговата съществена роля за насърчаване на приобщаването и социалната справедливост. Той служи като насочваща рамка за представители на държавната администрация, за преподаватели и широката общественост да използват потенциала на ученето през целия живот за справяне със съвременните обществени проблеми.

Този вдъхновяващ документ поставя акцент върху силата и радостта от ученето, като подчертава жизненоважната му роля за насърчаване на мира и демокрацията, устойчивостта на околната среда, благополучито  и социалната справедливост. Документът доказва значението на ученето през целия живот за адаптирането към предизвикателствата на нашето време, включително цифровизацията и демографските промени.

Ключовите теми, подкрепени с предизвикателства и възможности за действие, както с интересни примери от практиката, включват:

  1. Мир и демокрация – разглеждат се въпроси като речта на омразата, радикализацията и значението на насърчаването на демократичните ценности.
  2. Екологична устойчивост и зелен преход – подчертава се въздействието на изменението на климата и необходимостта от устойчиви практики.
  3. Благосъстояние и устойчивост – фокус върху предизвикателствата на психичното здраве, социалната изолация и важността на самоувереността и чувството за значимост.
  4. Житейски умения – необходимостта от усвояване основни умения за лично и професионално развитие.
  5. Включване и социална справедливост – подкрепа за справедлив достъп до образование на маргинализирани групи.
  6. Заетост и трудов живот – във фокус е динамичния характер на работата и променящите се умения, необходими на съвременния пазар на труда.
  7. Дигитализация – проучване на последиците от цифровите технологии върху ученето и необходимостта от цифрова грамотност .
  8. Демографска промяна и миграция – справяне с предизвикателствата, породени от застаряващото население и миграцията върху социалните системи и сближаването.

Тези теми подчертават значението на обучението за възрастни за справяне със съвременните обществени предизвикателства и насърчаване на по-приобщаващо и устойчиво бъдеще.

Манифестът обръща внимание на устойчивостта в околната среда чрез обучение за възрастни. Подчертава се значението на специфичните умения на хората, необходими за устойчива и екологично съзнателна икономика. Това включва обучение в области като повторно използване, рециклиране и обучение на потребителите. Инициативите за обучение на възрастни се насърчават да подготвят хората за активно участие в индустрии, които дават приоритет на екологичната устойчивост, като по този начин насърчават по-устойчив начин на живот. Манифестът се застъпва за сътрудничество между организациите на гражданското общество за насърчаване на осведомеността и образованието по проблемите на околната среда, като се гарантира, че възрастните са информирани и ангажирани в усилията за устойчивост.

В днешната дигитална ера манифестът признава дигитализацията като трансформираща сила в образованието на възрастни. Подчертава нсе необходимостта хората да придобият дигитални умения, които са от съществено значение за навигирането в свят, движен от технологиите. Тъй като цифровите инструменти стават неразделна част от ежедневието, образованието за възрастни трябва да гарантира, че всички хора, независимо от техния произход, имат възможност да развият тези компетенции. Цифровизацията оказва влияние и върху заетостта, тъй като променя традиционните пазари на труда и естеството на работата. Манифестът се застъпва за адаптиране на образованието за възрастни към тези промени, предоставяйки на учащите уменията, необходими за процъфтяване в променящите се условия на работа. Освен това се подчертава значението на дигиталната грамотност за насърчаване на социалното включване и активното гражданство, позволявайки на хората да се ангажират пълноценно в своите общности.

„Манифестът за учене на възрастни през 21-ви век“ служи като напомняне за критичната роля, която образованието за възрастни играе за оформянето на по-справедливо и устойчиво бъдеще. В него се призовават правителствата, образователните институции и гражданското общество да дадат приоритет на инициативите за обучение на възрастни, които отговарят на разнообразните нужди на учащите. Манифестът насърчава новаторски подходи към ученето, включително гъвкави опции като онлайн курсове и програми, базирани в общността, за достигане до онези, които изпитват редица бариери пред включване в образование или обучение.

Източник: ЦРЧР

Login (1)