Когато станеш модератор, е важно да знаеш с какви инструменти разполагаш, за да управляваш сървъра си в Discord. Има много ботове, които включват както ръчни, така и автоматични функции на модерирането, но ще ти е трудно да разбереш как работят те, ако не си добре запознат с действието на вградените функции за модериране на Discord. Заради разликите във функционалността между мобилното приложение и десктоп версията, в тази статия инструкциите за ориентиране в Discord ще са за десктоп версията. Преди да я прочетеш, може да ти е полезно да прочетеш за ролите и разрешенията за канала тук.

Включване на режима за разработчици

Първото, което трябва да направиш, е да включиш режима за разработчици на Discord. Това ще ти позволи да копираш идентификатора на сървъри, канали и потребители, което е изключително полезно за модериране, докладване на проблеми на Discord и работа с ботовете в Discord. Тук можеш да прочетеш как да включиш режима за разработчици и да намериш идентификатора.

Забележка за разрешението за администратор

Разрешението за администратор е специално разрешение за роля в Discord, тъй като тази роля може да предоставя всяко разрешение в Discord и позволява на потребителите с това разрешение да заобиколят всички разрешения, които са специфични за канала. Затова трябва изключително много да внимаваш, когато даваш тази роля на някой потребител или бот, и да го правиш само когато е необходимо.

Тъй като ботовете могат да извършват автоматични действия в Discord, ако имат това разрешение, като например да изтрият всичките ти текстови канали, да премахнат емотиконите и ролите, да създадат стотици роли с разрешение за администратор и да започнат да ги дават на останалите ти потребители, и изобщо да всеят невъобразим хаос в сървъра ти, преди дори да си разбрал какво се случва. Шансът това да се случи с големи или по-популярни публични ботове е малък, но е хубаво да имаш предвид, че точно такава власт даваш на бота в Discord, ако му дадеш разрешение за администратор, и да го правиш само ако си сигурен, че можеш да се довериш на бота и разработчиците му.

Преди да дадеш това разрешение на някой потребител, помисли дали няма да ти свърши работа, ако му дадеш роля с всички други разрешения. По този начин поне ще можеш да защитиш каналите си чрез разрешенията за канала. А като се замислиш, може и да установиш, че въпросният потребител няма нужда от всички тези разрешения, а може да се справи и само с едно-две повече от сегашните му. Ако дадеш „Администратор“ на някого, е силно препоръчително да активираш 2FA за сървъра си, както е описано в следващия раздел.

Административни разрешения за роля

Discord има няколко разрешения за роли, които дават „административна функционалност“ на потребителите (да не се бърка с разрешението „Администратор“). Тези разрешения се приемат за достатъчно чувствителни, така че ако си в сървър, където за модератори се изисква двуфакторно удостоверяване (2FA), те са изключени. Тук можеш да прочетеш повече за 2FA и как да го включиш за акаунта си. Това важи за следните разрешения:

  • Администратор
  • Управление на сървър
  • Управление на канали
  • Управление на роли
  • Управление на съобщения
  • Изритване на членове
  • Бан на членове

Контекстни менюта

Ако не използваш бот за модериране на сървъра, ще модерираш чрез контекстните менюта на Discord. По-долу ще обсъдим подробно как да намериш всяко меню и как работят опциите в него.

Настройки на сървъра

В „Настройки на сървъра“ ще можеш да конфигурираш сървъра като цяло, вместо да управляваш отделни членове. Имай предвид, че в зависимост от конкретните разрешения, които имаш като модератор, и от това дали сървърът ти има подобрения или е потвърден/партньорски, може и да нямаш достъп до всички показани настройки.

На настолен компютър: Кликни с десен бутон на името на сървъра и избери „Настройки на сървъра“.

На мобилно устройство: Докато гледаш списъка със сървъри, докосни името на сървъра, а след това „Настройки“ в долния десен ъгъл.

Това са важните елементи от менюто, с които да се запознаеш:

  • Общ преглед: Нужно е разрешение за управление на сървър, за да го видиш. Оттук можеш да променяш името и региона на сървъра, да създадеш гласов канал за AFK, да настроиш системните съобщения, да промениш настройките по подразбиране за известия за съобщения за членовете, както и да променяш фона на поканите за сървъра (отключва се на ниво на подобрение 1).
  • Роли: Нужно е разрешение за управление на роли. Оттук можеш да създаваш, изтриваш, редактираш и пренареждаш ролите, които са по-ниски от най-високата ти зададена роля. Имай предвид, че не можеш да променяш разрешения, които нямаш в никоя от ролите си.
  • Емоджита: Нужно е разрешение за управление на емоджита. Оттук можеш да качваш нови емоджита, да изтриваш съществуващи или да променяш имената им.
  • Модериране: Нужно е разрешение за управление на сървър. Оттук можеш да задаваш нивото на потвърждение на сървъра и да конфигурираш филтъра за нецензурно медийно съдържание. Ако ти си собственикът на сървъра, можеш и да включиш изискването за 2FA за модератори на сървъра.
  • Запис на одит: Нужно е разрешение за преглед на запис на одит. Това предлага запис на модераторските действия на сървъра. Когато нещо влезе в записа на одит, не може нито да се изтрие, нито да се промени, така че това е един отличен начин да провериш кой какво е направил на сървъра и да отстраниш потенциални технически проблеми.
  • Интеграции: Нужно е разрешение за управление на уеб куки. Това ти позволява да управляваш всички уеб куки на сървъра си, каналите, които следваш, ботовете на сървъра и всякакви специфични интеграции на платформи като Twitch или YouTube. Тук можеш да намериш още информация за тази страница и видовете интеграции.
  • Членове: Позволява ти да преглеждаш членовете на сървъра в Discord и техните роли. Можеш и да филтрираш списъка с членове по зададена роля.
  • Ако имаш разрешение, което ти позволява да видиш менюто с опции на сървъра, ще можеш да видиш този екран, но няма да можеш да правиш нищо, освен да преглеждаш списъка с членове.
  • Ако имаш разрешението за управление на роли, можеш да добавяш или премахваш роли от даден потребител.
  • Ако имаш разрешението за изритване на членове, можеш да извършиш премахване на членове от сървъра или да премахнеш само конкретен член. Той ще може да се включи отново с валидна връзка за покана
  • Ако имаш разрешение за банване на членове, можеш да баннеш някой член от сървъра. Той няма да може да се включи отново, а IP адресът му ще бъде включен в черния списък.
  • Покани: Нужно е разрешението за управление на сървър. Позволява ти да преглеждаш и изтриваш активни връзки за покани в Discord, заедно със създателя им, броя на потребителите и срока на валидност.

Опции за членове

Опциите за потребители ти позволяват да управляваш отделни членове на сървъра. Можеш да ги управляваш от опцията „Членове“, както видяхме по-рано, или по следния начин:

Настолен компютър: Кликни с десния бутон на името на някой потребител някъде в сървъра (списъка с хора онлайн, споменаване, съобщение или присъствието им в гласов канал)

Мобилно устройство: Докосни името на потребителя някъде в сървъра, след което докосни „управление“. Ако искаш само да изриташ или баннеш някой потребител, можеш да го направиш без да докосваш „управление“. Можеш и да копираш потребителския му идентификатор, като докоснеш трите точки в горния десен ъгъл.

Това са най-важните опции в менюто, с които да се запознаеш:

  • Промяна на псевдоним: Нужно е разрешението за промяна на псевдоним. Това ти позволява да зададеш име на въпросния потребител специално за сървъра, което е полезно, за да гарантираш, че имената на хората са подходящи.
  • Изритване на [потребител]: Нужно е разрешението за изритване на членове. Това премахва потребителя от сървъра. Той ще може да се включи отново с валидна връзка за покана
  • Банване на [потребител]: Нужно е разрешението за банване на членове. Това ще ти позволи да избереш каква част от съобщенията на потребителя да изтриеш, както и да въведеш причина за бана. По принцип се препоръчва да не изтриваш съобщенията, освен ако потребителят спами неподходящи съобщения или съдържание, с цел да се запази архивът. Препоръчително е и да се въведе причина за бана.
  • Роли: Нужно е разрешението за управление на роли. Можеш бързо да добавяш или премахваш роли от даден потребител.

Гласови опции

Можеш да ги намериш по сходен начин с опциите за членове, но са видими само докато потребителят е в гласов канал.

Това са най-важните опции в менюто:

  • Заглушаване в сървъра – Нужно е разрешението за заглушаване на членове. Това ще попречи на останалите в сървъра да чуват как този потребител говори. Ефектът ще продължи докато някой друг с това разрешение премахне заглушаването.
  • Оглушаване в сървъра – Нужно е разрешението за оглушаване на членове. Това ще попречи на потребителя да чува други, когато говорят. Това състояние ще продължи, докато някой друг с това разрешение премахне оглушаването.
  • Изключване – Нужно е разрешението за преместване на членове. Това насила ще премахне някой потребител от гласовия канал. Имай предвид, че ще той ще може да се свърже отново, освен ако в гласовия канал има разрешения, които да му попречат да го направи.
  • Преместване в – Нужно е разрешението за преместване на членове. Можеш да преместиш някой член в различен гласов канал от сегашния му, ако той няма разрешението да се включи в него. Ще може да се премести в друг гласов канал, освен ако има разрешения, които да му попречат.

Опции за съобщения

Това меню ти позволява да управляваш специфично съобщение на сървъра.

Настолен компютър: Кликни с десния бутон някъде в съобщението или задръж курсора над съобщението и щракни трите точки вдясно

Мобилно устройство: Натисни и задръж някое съобщение

Това са най-важните опции в това меню:

  • Закачане на съобщение: Нужно е разрешението за управление на съобщения. Това ще добави съобщението в списъка със закачени съобщения за по-лесен достъп. Можеш да прегледаш закачените съобщения, като кликнеш символа за закачане близо до горния десен ъгъл на екрана (на настолен компютър) или като натиснеш този символ, след като докоснеш името на канала (на мобилни устройства). Оттук можеш и да откачиш някое съобщение.
  • Изтриване на съобщение: Нужно е разрешението за управление на съобщения. Това ще премахне даденото съобщение от Discord завинаги. Ако в него има съдържание, което нарушава насоките на общността или условията за ползване на Discord, трябва и да го докладваш. Ако някое съобщение бъде изтрито без използване на възможността за докладване, дори Discord не може да го възстанови и няма да може да се използва като доказателство, че някой е нарушил условията за ползване на Discord.

Допълнителни разрешения

Някои разрешения са интегрирани в други части на Discord или не са толкова явни. Следните разрешения трябва да се дават само на модератори или доверени потребители.

  • Управление на канали – Позволява на потребителите да редактират канали, като задържат курсора над името на канала и кликнат зъбното колело или като докоснат името на канала в горната част на мобилното устройство и след това докоснат „Настройки“. Можеш да промениш името на канала, да въведеш бавен режим, да управляваш разрешенията на канала или да го изтриеш.
  • Споменаване на @everyone, @here и всички роли – Позволява на потребителите да споменават всички потребители на сървъра, всички потребители, които са онлайн и имат достъп до канала, в който се изпраща съобщението, или всички потребители с дадена роля, дори и разрешението за ролята „позволяване на всеки да споменава тази роля“ да е изключено.
  • Изпращане на TTS съобщения: Позволява на потребителите да започнат съобщение с /tts, за позволи на Discord да прочете съобщението им на глас на всички, които в момента в този канал.
  • Говорител с приоритет: Докато потребителите с това разрешение говорят в гласов канал, звукът на другите потребители ще бъде по-слаб.

За някои по-напреднали конфигурации за сървъри на Discord може да се налага нещо друго, но по принцип е добра идея дадеш следните роли на всички:

  • Промяна на псевдоним: Позволява на потребителите да задават собствен псевдоним в сървъра, който е различен от потребителското им име.
  • Четене на текстови канали и преглед на гласови канали: Позволява на потребителите да виждат канали и да четат съобщения.
  • Вграждане на връзки: Позволява прегледа на връзки, изпратени от потребители. Ако е изключено, потребителите все още могат да публикуват връзки, но те няма да имат преглед.
  • Прикачване на файлове: Позволява на потребителите да качват изображения и файлове в сървъра на Discord.
  • Четене на хронологията на съобщенията: Позволява на потребителите да четат съобщения, изпратени в канала в тяхно отсъствие. Когато това разрешение е изключено, потребителите не могат да четат съобщенията в канала, ако отидат в друг канал или излязат от Discord.
  • Използване на външни емоджита: Членове с Discord Nitro ще могат да използват емоджита от собствения си сървър в Discord. Ботовете в Discord може да имат нужда от това, за да използват някои от функциите си.
  • Добавяне на реакции: Позволява на потребителите да добавят нови реакции на дадено съобщение. Членовете нямат нужда от това разрешение, за да кликнат съществуваща реакция на съобщението.
  • Свързване: Позволява на потребителите да се включват в гласови канали.
  • Говорене: Позволява на потребителите да говорят в гласови канали.
  • Видео: Позволява на потребителите да използват видео в Discord.
  • Използване на гласова активност: Потребителите ще се засичат автоматично, когато говорят. Ако това разрешение е изключено, членовете трябва да натискат бутон при говорене, за да бъдат чути в дадения гласов канал.

Заместване за канал

Ако имаш разрешението за управление на разрешенията на канал, можеш да зададеш замествания на разрешения на ниво канал – както за роли, така и за отделни членове. Като смениш едно от разрешенията с отметка или Х, можеш да определиш конкретно разрешение за този канал за конкретни членове или роли, което да се използва вместо разрешенията, зададени от екрана за управление на ролите. Разрешенията за заместванията за канал са подобни на тези на ниво роля, но описанията ще ти предоставят допълнителна информация за това какво точно правят. Можеш да научиш повече за функциите на интерфейса за разрешения за канали тук.

Обаче не е достатъчно само да знаеш кои бутони да кликнеш. Жизненоважно е да разбираш как Discord определя какви точно разрешения има даден потребител, когато задействаш заместванията за канал. Discord проверява всяко разрешение в следния ред и спира, ако има замествания на съответната стъпка.

  1. Замествания за канал за потребител.
  2. Замествания за канал за персонализирана роля (не @everyone).
  3. Замествания за канал за ролята @everyone.
  4. Иначе се използват разрешенията за роля.

Логиката е проста, но има едно важно съображение – ако има противоречащи си замествания за канал в различни персонализирани роли, а потребителят има две или повече от тези роли, Discord се справя с това, като позволява разрешението.

Да кажем, например, че имаш сървър за World of Warcraft с канал #guild-recruitment, в който хората могат да рекламират гилдията си. Можеш да зададеш заместване за канал, за да изключиш „Изпращане на съобщения“ за @everyone, а после да добавиш друго заместване за канал за ролята „Вербуващ“, с което да разрешиш „Изпращане на съобщения“. Така само хората с тази роля ще могат да изпращат съобщения в канала. Обаче можеш и да зададеш заместване за канал, за да изключиш „Изпращане на съобщения“ за ролята „Заглушен потребител“. Ако трябва да заглушиш един от хората с ролята „Вербуващ“, като му дадеш ролята „Заглушен потребител“, пак ще може да изпраща съобщения в канала #guild-recruitment, защото има ролята „Вербуващ“. В този случай имаш три варианта:

  1. Задай разрешение за канал за ролята „Заглушен потребител“, с което да изключиш „Преглед на канал“, така че членът да няма достъп до канала и да не може да изпраща съобщения там.
  2. Задай заместване за канал на ниво потребител, за да изключиш „Изпращане на съобщения“ за конкретния потребител.
  3. Премахни ролята му на „Вербуващ“, докато е заглушен, и му я върни след като заглушаването приключи.

Можеш да избереш този метод, който ти е най-лесен, в зависимост от това какви Discord ботове използваш и как е организиран сървърът ти. Но това е само един пример как разрешенията за канал могат да си противоречат. Старай се да задаваш разрешенията на ролите и заместванията за канал по такъв начин, че да използваш възможно най-малко замествания и така да избегнеш неочаквани конфликти.

Други технически съображения

Заглушаване на потребители за чат

Както споменахме в раздела за замествания за канал, разрешенията често се използват, за да попречат на определени потребители да изпращат съобщения до сървъра ти, като им се даде ролята „Заглушен потребител“ (или някакво подобно име). Това може да се постигне най-лесно, като се използва Discord бот, който да администрира ролята. Ботът първо ще има „заглушена роля“, след което ще зададе разрешенията за тази роля за всеки канал в сървъра, така че потребител с ролята да не може да изпраща съобщения или да добавя реакции. Когато заглушиш потребител чрез бота, той му задава тази роля и така му пречи да взаимодейства с други в каналите на сървъра.

Възможно е и сам да настроиш това и след това ръчно да дадеш заглушената роля на потребители, които искаш да са заглушени в чата.

Ботове за модериране

Голяма част от модерирането в Discord се извършва от ботове. Можеш да намериш много такива, ако потърсиш онлайн. Някои от възможностите са MEE6, CarlBot, Zeppelin, Dyno, GiselleBot, Gaius и други.

Канене на ботове

За да поканиш някой бот в сървъра, трябва да имаш разрешение за администратор или за управление на сървър

Обобщение

Целта на тази статия е да се запознаеш с разрешенията в Discord и модераторските действия, за да можеш по-ефективно да модерираш или управляваш сървъра си. След като вече прочете това, сигурно имаш по-добра представа как да се ориентираш в менютата на Discord и да управляваш членовете и съобщенията си.