Pateicoties digitālajām tehnoloģijām, kultūras mantojums strauji attīstās. Tagad ir svarīgi saglabāt mūsu kultūras mantojumu un nodot to šai digitālajai desmitgadei.
Bezprecedenta iespējas, ko sniedz tādas tehnoloģijas kā dati, mākslīgais intelekts, 3D un XR, atdzīvina kultūras mantojuma objektus. Virtuālie muzeji piedāvā apmeklētājiem iespēju apskatīt mākslas darbus kontekstā un piedzīvot sabiedrībai nepieejamus objektus vai vietas. Nozares pārveides rezultātā ikvienam ir vieglāk piekļūt kultūras materiāliem tiešsaistē.
Eiropas Komisijas Komunikācijas tīklu, satura un tehnoloģiju ģenerāldirektorāts ir veicis plašu politikas koordināciju un finansēšanas pasākumus, lai papildinātu dalībvalstu kultūras politiku. Šīs darbības aptver tādas jomas kā digitalizācija, piekļuve kultūras materiāliem tiešsaistē un saglabāšana ciparu formātā.
Eiropas Komisijas loma
Eiropas Komisija veicina politikas debates un apvieno ieinteresētās personas, lai uzlabotu pamatnosacījumus digitalizācijai un saglabāšanai ciparu formātā. Tas tiek darīts ar ieteikumu par kopīgu Eiropas datu telpu kultūras mantojumam.
Eiropas Komisijas ekspertu grupa jautājumos par kopīgu Eiropas kultūras mantojuma datu telpu (CEDCHE) uzrauga progresu Komisijas ieteikuma īstenošanā. CEDCHE pārskata un apspriež digitālā kultūras mantojuma politiku un gaidāmo iniciatīvu par kopēju Eiropas datu telpu. Tā arī veicina informācijas un labas prakses apmaiņu ciešā sadarbībā ar kultūras iestādēm.
Finansēšanas instrumenti
Lai iegūtu pilnīgu informāciju par atklātajiem konkursiem digitālā kultūras mantojuma un tūrisma jomā, lūdzu, skatiet Eiropas Komisijas tīmekļa vietni “Finansējums un iepirkumu portāls”.
“Apvārsnis Eiropa”
Programma “Apvārsnis Eiropa” aicina izmantot kultūras mantojumu (saraksts nav izsmeļošs)
Programma “Digitālā Eiropa”
Sagatavošanas darbības datu telpām (DIGITAL-2021-PREPACTS-DS-01)
Iepriekšējās darbības
Pamatprogrammas “Apvārsnis 2020” 6. programmas “Sabiedrības problēmu risināšana” darbības 2014.–2020. gadam ar ES finansējumu aptuveni EUR 70 miljonu apmērā ir atbalstījušas šādus tematus:
DT-TRANSFORMATIONS-24–2020 — Eiropas muzeju sadarbības un inovācijas telpa
Digitālo aktīvu pārzināšana un progresīva digitalizācija (2018)
Eiropas kultūras mantojums, piekļuve un analīze pagātnes plašākai interpretācijai (2017. gads)
Rentablas tehnoloģijas progresīvai 3D modelēšanai, lai uzlabotu izpratni par kultūras mantojumu un digitālo kultūras vērtību inovācijas ekosistēmām, Virtuālie muzeji (.pdf) (2014–2016)
Jaunākās ziņas
Līdzīgs saturs
Lielais attēls
Komisija atbalsta audiovizuālās un mediju nozares digitālo pārveidi un konkurētspēju, lai veicinātu piekļuvi kvalitatīvam saturam un mediju plurālismu.
Rociet dziļāk!
Kultūras un radošo nozaru garantiju mehānisms palīdz uzņēmumiem kultūras un radošajās nozarēs paplašināties un kļūt konkurētspējīgākiem.
Europeana platforma ir Eiropas digitālā kultūras kolekcija atbildīgam, pieejamam, ilgtspējīgam un inovatīvam tūrismam.
Digitālā kultūras mantojuma un Europeana ekspertu grupa ir forums sadarbībai digitalizācijas, tiešsaistes kultūras materiālu un saglabāšanas jomā.
Skatīt arī
Virtuālās pasaules, ko dēvē arī par metaversiem, radīs gan iespējas, gan izaicinājumus. Komisija nodrošinās, ka tie atspoguļo ES vērtības un pamattiesības, un veicinās inovāciju uzņēmumiem.
Šajās dienās mēs varam skatīties mūsu iecienītākās programmas ne tikai televīzijā, bet arī tiešsaistē. Uz šīm izrādēm attiecas vienotā tirgus noteikumi.
Komisija veicina saskaņotu pieeju plašsaziņas līdzekļu politikai, aptverot tiesību aktus par plašsaziņas līdzekļu pakalpojumiem un Eiropas kultūras mantojuma saglabāšanu.
The European Commission is adapting EU copyright rules to new consumer behaviours in a Europe which values its cultural diversity.
Eiropas Savienība atbalsta plašsaziņas līdzekļu brīvību un plurālismu kā mūsdienu demokrātijas pīlārus un brīvu un atklātu debašu veicinātājus.