Preskoči na glavno vsebino

Strategija in politika

Splošne politične cilje Evropske unije skupaj oblikujejo njene institucije. Več o tem, kako Evropska komisija udejanja strategijo EU ter jo prenaša v politike in pobude.

Strateške prednostne naloge

Splošno politično strategijo EU skupaj pripravljajo njene institucije: Evropski parlament, Evropski svet, Svet Evropske unije in Evropska komisija.

Zlasti Evropski svet v strateški agendi EU določi usmeritev in cilje EU za petletno obdobje.

Vsakih pet let ob začetku novega mandata Komisije predsednica oziroma predsednik Komisije določi politične prednostne naloge za prihodnji mandat.

Predsednik ali predsednica Komisije vsako leto v svojem govoru o stanju v Uniji predstavi dosežke Komisije v preteklem letu in z Evropskim parlamentom razpravlja o njih. Napove tudi ključne pobude, ki so načrtovane za prihodnje leto. Te pobude se posredujejo tudi predsedniku ali predsednici Evropskega parlamenta in šestmesečnemu predsedstvu Sveta v tako imenovanem pismu o nameri.

Na podlagi tega Komisija v svojem delovnem programu določi akcijski načrt za naslednje koledarsko leto, ki temelji na glavnih prednostnih nalogah za petletno obdobje. V akcijskem načrtu je opisano, kako se bodo politične prednostne naloge konkretno izvajale.

Komisija želi s strateškim predvidevanjem vključiti prihodnja spoznanja v svoje oblikovanje politik, strateško načrtovanje in pripravljenost.

Oblikovanje politik in zakonodaje EU v korist državljanov, podjetij in drugih deležnikov v EU v skladu s pravili za boljše pravno urejanje

Delovni program Komisije, načrti upravljanja, strateški načrti in letna poročila o dejavnostih

Načrtovanje služb Komisije

Službe Komisije pripravijo strateške načrte in načrte upravljanja, v katerih predstavijo svoj prispevek k uresničevanju prednostnih nalog Komisije ter določijo jasne cilje in kazalnike za spremljanje in poročanje.

Službe Komisije opravijo za vse glavne zakonodajne predloge in pobude politik oceno učinka z analizo verjetnih ekonomskih, okoljskih in družbenih učinkov predlogov.

Komisija redno dopolnjuje seznam načrtovanih in seznam sprejetih pobud Komisije ter ju pošlje drugim institucijam EU, da lažje načrtujejo svoje dejavnosti.

Ocene učinka

Priprava in izvajanje politik

Politike EU naj bi koristile državljanom, podjetjem in drugim deležnikom v EU. Orodja boljšega pravnega urejanja zagotavljajo, da vsaka nova politika temelji na dokazih in najboljših praksah.

Evropska komisija pripravlja in izvaja politike EU, tako da:

  • predlaga predpise Evropskemu parlamentu in Svetu Evropske unije
  • pomaga državam EU pri izvajanju zakonodaje EU
  • upravlja proračun EU in dodeljuje sredstva
  • skupaj z Evropskim sodiščem zagotavlja skladnost z zakonodajo EU
  • zastopa Evropsko unijo zunaj Evrope (skupaj z Evropsko službo za zunanje delovanje, diplomatsko službo EU)

Politike EU

Povejte svoje mnenje o pobudah Komisije

Spremljanje postopkov pravnega urejanja

Proračun EU

Proračun EU je orodje, ki EU omogoča, da uresničuje svoje politične prednostne naloge in vlaga v obsežne projekte, ki jih države EU ne bi mogle financirati same. Proračun EU z združevanjem virov ustvarja dodano vrednost ter krepi evropsko gospodarstvo in geopolitični položaj.

Razvoj proračuna EU

Dolgoročni proračun EU

EU kot posojilojemalec – odnosi z vlagatelji

Poročanje

Evropska komisija svoje delo načrtuje in o njem poroča v okviru letnega ciklusa strateškega načrtovanja in oblikovanja programov. Komisija redno objavlja poročila za vsak cikel.

Ob koncu proračunskega leta vse službe Komisije pripravijo letno poročilo o dejavnostih, v katerem predstavijo rezultate pri izpolnjevanju svojih ciljev. Komisija ta poročila združi v zbirno poročilo, ki ga pošlje Evropskemu parlamentu in Svetu EU. Z letom 2016 se zbirno poročilo doda letnemu poročilu o upravljanju in izvrševanju proračuna EU.

Letna poročila o dejavnostih

Letna poročila o upravljanju in smotrnosti

Vrednotenje

Komisija stalno ocenjuje, ali politike EU izpolnjujejo potrebe evropskih podjetij in državljanov. Vrednotenja ocenjujejo uspešnost, učinkovitost, ustreznost, skladnost in dodano vrednost za EU. O vrednotenjih je javnost obveščena s kažipoti vrednotenja.

Vrednotenje politike