Stanovovanie strategických priorít
Celkovú politickú stratégiu EÚ vypracúvajú spoločne jej inštitúcie: Európsky parlament, Európska rada, Rada Európskej únie a Európska komisia.
Európska rada stanovuje smerovanie a ciele EÚ na päťročné obdobie v strategickom programe EÚ.
Predseda či predsedníčka Komisie určuje každých päť rokov na začiatku funkčného obdobia novej Komisie jej politické priority na nadchádzajúce funkčné obdobie.
Predseda, resp. predsedníčka Komisie každý rok v prejave o stave Únie prezentuje úspechy, ktoré Komisia dosiahla za predchádzajúci rok, diskutuje o nich s Parlamentom a oznamuje kľúčové iniciatívy plánované na nasledujúci rok. Tieto iniciatívy sa oznamujú aj predsedovi či predsedníčke Európskeho parlamentu a rotujúcemu predsedníctvu Rady v tzv. vyhlásení o zámere.
Na základe toho a v súlade s päťročnými zastrešujúcimi prioritami sa v pracovnom programe Komisie stanovuje akčný plán na nasledujúci kalendárny rok. V ňom sa uvádza, ako sa politické priority budú realizovať v praxi.
Prostredníctvom strategického výhľadu sa Komisia takisto snaží začleniť do svojej tvorby politík, strategického plánovania a posilňovania pripravenosti prognózy možného budúceho vývoja.
Plánovanie podľa útvarov
Útvary Komisie vypracúvajú strategické plány a plány riadenia, v ktorých predstavujú spôsob dosahovania priorít Komisie a stanovujú jasné ciele a ukazovatele pre potreby monitorovania a podávania správ.
V prípade všetkých hlavných legislatívnych a politických iniciatív vypracovávajú útvary Komisie posúdenia vplyvu so zámerom analyzovať predpokladané hospodárske, sociálne a environmentálne vplyvy návrhov.
Zoznam plánovaných iniciatív Komisie a zoznam schválených iniciatív Komisie sa aktualizujú každý mesiac a zasielajú sa ďalším inštitúciám EÚ, aby ich mohli zohľadniť pri plánovaní vlastných aktivít.
Vypracúvanie a vykonávanie politík
Politiky EÚ sa navrhujú tak, aby boli prínosom pre občanov, podniky a iné zainteresované strany v EÚ. Nástrojmi lepšej právnej regulácie sa zabezpečuje, aby bola každá nová politika založená na faktoch a najlepších dostupných postupoch.
Európska komisia vypracúva a vykonáva politiky EÚ prostredníctvom viacerých činností:
- podáva návrhy právnych predpisov Európskemu parlamentu a Rade Európskej únie,
- pomáha krajinám EÚ vykonávať právne predpisy EÚ,
- riadi rozpočet EÚ a prideľuje finančné prostriedky,
- spolu so Súdnym dvorom zabezpečuje dodržiavanie právnych predpisov EÚ,
- zastupuje EÚ mimo Európy v spolupráci s diplomatickou službou EÚ, ktorá sa nazýva Európska služba pre vonkajšiu činnosť.
Rozpočet EÚ
Rozpočet EÚ je nástroj, ktorý umožňuje EÚ plniť svoje politické priority a investovať do rozsiahlych projektov, ktoré by krajiny EÚ nemohli financovať samy. Združovaním zdrojov vytvára rozpočet EÚ pridanú hodnotu, posilňuje európske hospodárstvo a geopolitické postavenie Únie.
Podávanie správ
Komisia pripravuje plány a predkladá správy o činnosti v ročnom cykle známom ako cyklus strategického plánovania a programovania. Pravidelne uverejňuje správy vyplývajúce z jednotlivých cyklov.
Na konci rozpočtového roku vypracúvajú všetky útvary Komisie výročné správy o činnosti, v ktorých hodnotia, do akej miery sa im podarilo dosiahnuť stanovené ciele. Tieto hlásenia Komisia sumarizuje vo forme súhrnnej správy predkladanej Európskemu parlamentu a Rade. Súhrnná správa je od roku 2016 súčasťou výročnej správy a správy o plnení rozpočtu EÚ.