Hatékony, biztonságos és környezetbarát közlekedés biztosítása
A közlekedési ágazat, mely az uniós GDP mintegy 5%-át termeli meg, és több mint 10 millió embert foglalkoztat Európában, létfontosságú az európai vállalkozások és a globális ellátási láncok számára. A közlekedésnek ugyanakkor árnyoldalai is vannak, melyeket mindannyian megtapasztaltunk már: üvegházhatásúgáz-kibocsátás, zaj, forgalmi torlódások és közúti balesetek.
A közlekedésből származó üvegházhatásúgáz-kibocsátás az utóbbi években növekvő tendenciát mutat, és napjainkban kb. az egynegyedét teszi ki a teljes uniós üvegházhatásúgáz-kibocsátásnak. Ahhoz, hogy vállalt célunknak megfelelően 2050-re – világelsőként – klímasemleges kontinenssé váljunk, nagyszabású változtatásokat kell végrehajtanunk a közlekedési ágazatban. Világosan ki kell jelölni azt az utat, melyet végigjárva elérhetjük, hogy 2050-re 90%-kal csökkenjen a közlekedésnek tulajdonítható üvegházhatásúgáz-kibocsátás.
Az Európai Bizottság javaslatokat fogadott el annak érdekében, hogy az EU – éghajlat-, energia-, közlekedés- és adópolitikája révén – 2030-ra legalább 55%-kal csökkenteni tudja nettó üvegházhatásúgáz-kibocsátását az 1990-es szinthez képest. További információk az európai zöld megállapodás megvalósításáról.
Fókuszban
2023. július 11. – A Bizottság javaslatcsomagot terjesztett elő azzal a céllal, hogy hatékonyabbá és fenntarthatóbbá tegye az árufuvarozást az EU-ban. A csomag hozzá fog járulni annak az európai zöld megállapodásban meghatározott célnak a megvalósításához, hogy 2050-re 90%-kal csökkentsük a közlekedésből származó kibocsátásokat, egyúttal pedig lehetővé teszi, hogy az uniós egységes piac tovább növekedjen. A csomagban szereplő intézkedések közé tartozik a vasúti infrastruktúra működtetésének javítása, új ösztönzők bevezetése az alacsony kibocsátású tehergépkocsik használatának előmozdítása érdekében, valamint közös módszertan kidolgozása a teherszállítási ágazatban működő vállalatok számára az üvegházhatásúgáz-kibocsátás kiszámításához.