A tiszta energiára való átállás
Az energiatermelés és -felhasználás az EU üvegházhatásúgáz-kibocsátásának több mint 75%-áért felelős. Ezért az EU energiarendszerének dekarbonizációja – azaz fosszilis tüzelőanyagoktól való függésének fokozatos megszüntetése – elengedhetetlenül fontos ahhoz, hogy meg tudjuk valósítani 2030-ra kitűzött éghajlat-politikai céljainkat, és valóra tudjuk váltani az EU hosszú távú stratégiáját, azaz 2050-re elérjük az európai karbonsemlegességet.
Az európai zöld megállapodás a tiszta energiára való átállás 3 alapelvére összpontosít, melyek elő fogják segíteni az üvegházhatásúgáz-kibocsátás csökkentését és az uniós polgárok életminőségének javítását. Ezek a következők:
- biztonságos és megfizethető energiaellátást kell biztosítani az EU-ban;
- teljes mértékben integrált, összekapcsolt és digitalizált uniós energiapiacot kell kiépíteni;
- prioritásként kell kezelni az energiahatékonyságot, javítani kell az épületek energiahatékonyságát, és nagyrészt megújuló energiaforrásokon alapuló villamosenergia-ágazatot kell kialakítani.
A Bizottság az alábbi fő célok elérését tűzte ki maga elé:
- összekapcsolt energiarendszerek és jobban integrált hálózatok kiépítése a megújuló energiaforrások kiaknázásának támogatása érdekében,
- az innovatív technológiák és a korszerű infrastruktúrák térnyerésének előmozdítása,
- az energiahatékonyság és a környezettudatos terméktervezés ösztönzése,
- a gázágazat dekarbonizációja és az ágazatok közötti intelligens integráció előmozdítása,
- a fogyasztók helyzetének megerősítése és segítségnyújtás a tagállamoknak az energiaszegénység hatékony kezeléséhez,
- az uniós energiaszabványok és -technológiák világszintű alkalmazásának előmozdítása,
- az európai tengeri szélenergiában rejlő lehetőségek teljes körű kiaknázása.
Az Európai Bizottság javaslatokat fogadott el annak érdekében, hogy az EU 2030-ra legalább 55%-kal csökkenteni tudja – éghajlat-, energia-, közlekedés- és adópolitikája révén – nettó üvegházhatásúgáz-kibocsátását az 1990-es szinthez képest. További információk az európai zöld megállapodás megvalósításáról
Fókuszban
A 2030-ra vonatkozó uniós energia- és éghajlat-politikai célértékek teljesítése érdekében az uniós országoknak tízéves integrált nemzeti energia- és klímatervet kell kidolgozniuk a 2021–2030-as időszakra. A nemzeti tervek felvázolják, hogyan kívánnak az uniós országok előrelépést elérni a következő öt területen: energiahatékonyság, megújuló energiaforrások, üvegházhatásúgázkibocsátás-csökkentés, összeköttetések, kutatás és innováció.
Dokumentumok
- Factsheet
Thematic factsheets on various aspects of energy and its role in delivering the Green Deal
- 2022. MÁRCIUS 23.
- 2022. MÁRCIUS 8.
- 2021. DECEMBER 15.
- 2021. DECEMBER 15.