Obszary działania
Inicjatywy UE w zakresie bezpieczeństwa celnego obejmują stworzenie systemu tzw. upoważnionego przedsiębiorcy oraz współpracę w zakresie bezpieczeństwa z państwami spoza UE.
Komisja Europejska prowadzi prace nad harmonizacją procedur certyfikacji technologii w dziedzinie bezpieczeństwa i udostępnia wsparcie finansowe w tej dziedzinie.
Agencje takie jak Europol pomagają policji z poszczególnych krajów UE poprzez koordynowanie wspólnych akcji oraz ułatwianie wymiany informacji i współpracy operacyjnej.
W ramach wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony (WPBiO) UE prowadzi na całym świecie misje cywilne i wojskowe.
UE pomaga państwom członkowskim w ratowaniu życia na morzu i zabezpieczaniu granic zewnętrznych Europy. Agencja Frontex koordynuje nadzór granic i analizę ryzyka.
W strefie Schengen obywatele krajów UE i turyści mogą bez kontroli granicznych wjeżdżać do 26 krajów.
Cele UE w tej dziedzinie obejmują koordynowanie działań podejmowanych przez krajowe służby antyterrorystyczne, zapobieganie radykalizacji postaw, prowadzenie badań nad bezpieczeństwem oraz zarządzanie kryzysowe.
UE pomaga państwom członkowskim w zwalczaniu przestępstw takich jak handel ludźmi, niegodziwe traktowanie dzieci w internecie, cyberprzestępstwa oraz nielegalny handel bronią palną i narkotykami.