Prejsť na hlavný obsah

Cestovanie počas pandémie koronavírusu

  • Archivovaný obsah

    Webové stránky v tomto oddiele sa už neaktualizujú. Obsah môže byť zastaraný a mal by sa používať len ako odkaz na minulosť.

Bezpečné cestovanie medzi európskymi krajinami

V reakcii na pandémiu COVID-19 a následné cestovné obmedzenia zavedené členskými štátmi na ochranu verejného zdravia zaviedla EÚ opatrenia na uľahčenie bezpečného cestovania, pi ktorých sa zároveň obmedzí šírenie vírusu a bude chránené zdravie a pohoda všetkých Európanov:

Uľahčenie cestovania v rámci EÚ počas pandémie COVID-19

Počas pandémie COVID-19 prijali členské štáty EÚ rôzne opatrenia na obmedzenie cestovania, aby obmedzili šírenie koronavírusu. S cieľom zabezpečiť koordináciu a jasnú komunikáciu v celej EÚ pracovala Komisia na podpore spolupráce a výmeny informácií v súvislosti s týmito obmedzeniami.

Rada 13. októbra 2020 prijala na návrh Komisie odporúčanie o koordinovanom prístupe k obmedzeniu voľného pohybu v reakcii na pandémiu COVID-19. Cieľom odporúčania bolo zabrániť fragmentácii a narušeniu a zvýšiť transparentnosť a predvídateľnosť pre občanov i podniky. Konkrétnejšie sa v ňom stanovil spoločný prístup k týmto hlavným bodom:

  • uplatňovanie spoločných kritérií a prahových hodnôt pri rozhodovaní o tom, či zaviesť cestovné obmedzenia,

  • mapovanie rizikových oblastí prenosu ochorenia COVID-19 na základe spoločných podmienok a dohodnutého farebného kódu, ktoré uverejnilo Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb,

  • spoločný rámec pre opatrenia uplatňované na cestujúcich z vysokorizikových oblastí,

  • koordinácia medzi členskými štátmi a jasné a včasné informovanie verejnosti o akýchkoľvek obmedzeniach.

Odporúčanie Rady bolo v reakcii na vývoj pandémie viackrát aktualizované. Súčasťou aktualizácií bolo aj stanovenie štandardných období platnosti testov na infekciu COVID-19.

Ďalším dôležitým nástrojom na uľahčenie bezpečného cestovania v rámci EÚ bolo nariadenie o digitálnom COVID preukaze EÚ, ktoré nadobudlo účinnosť 1. júla 2021. Preukaz slúžil ako dôkaz, že osoba bola zaočkovaná proti ochoreniu COVID-19, mala negatívny výsledok testu, alebo ochorenie COVID-19 prekonala. Každý držiteľ tohto preukazu mal pri cestovaní rovnaké práva ako občania navštíveného členského štátu, ktorí boli zaočkovaní, mali negatívny výsledok testu alebo prekonali ochorenie COVID-19. Cieľom nariadenia ako takého bolo umožniť postupné rušenie cestovných obmedzení zavedených členskými štátmi.

Digitálny COVID preukaz EÚ, ktorý väčšina členských štátov používala od jeho zavedenia v roku 2021 až do polovice roka 2022, bol veľkým úspechom v úsilí Európy riešiť a zmierniť dosah pandémie COVID-19 na spoločnosti a hospodárstva. Vydaných bolo viac než 2,3 miliardy preukazov – išlo o nevyhnutný krok na podporu voľného pohybu a ťažko zasiahnutého odvetvia cestovného ruchu v Európe. Keďže sa epidemiologická situácia zlepšila, požiadavky na vydávanie digitálnych COVID preukazov EÚ na cestovanie v rámci EÚ sa znížili. S cieľom zabezpečiť pokračovanie cestovania v prípade výrazného zhoršenia epidemiologickej situácie sa 29. júna 2022 predĺžila platnosť nariadenia o digitálnom COVID preukaze EÚ až do 30. júna 2023. K augustu 2022 zrušili všetky členské štáty všetky cestovné obmedzenia v rámci EÚ.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) 5. mája 2023 oznámila ukončenie pandémie COVID-19 ako ohrozenia verejného zdravia medzinárodného významu. Vzhľadom na túto situáciu už Komisia ďalšie predĺženie platnosti nariadenia o digitálnom COVID preukaze EÚ po 30. júni 2023 nenavrhla. Nariadenie a sprievodné odporúčanie Rady nie sú od 1. júla 2023 účinné.

Pozitívny vplyv systému digitálneho COVID preukazu EÚ presiahol hranice EÚ, keďže sa z neho stala svetová norma, ktorá je pevne založená na hodnotách EÚ týkajúcich sa otvorenosti, bezpečnosti a ochrany údajov. Uvedený systém využilo celkovo 78 krajín na piatich kontinentoch. Tento úspech prispel k obnoveniu bezpečného medzinárodného cestovania a celosvetovému oživeniu. Svetová zdravotnícka organizácia sa rozhodla prevziať systém digitálnych COVID preukazov EÚ s cieľom vytvoriť globálny systém, ktorý pomôže chrániť občanov na celom svete pred súčasnými a budúcimi zdravotnými hrozbami vrátane pandémií.

Ďalšie informácie o možnom budúcom využívaní tejto základnej technológie nájdete v digitálnom COVID preukaze EÚ.

Cestovanie z tretích krajín do EÚ

Začiatkom pandémie, 16. marca 2020, prijala Komisia oznámenie, v ktorom odporučila dočasné obmedzenie ciest, ktoré nie sú nevyhnutné, z tretích krajín do EÚ. Členské štáty sa 17. marca 2020 dohodli na zavedení dočasného obmedzenia, pričom ho vykonávali aj štyri štáty pridružené k schengenskému priestoru.

Rada 30. júna 2020 na základe návrhu Komisie z 11. júna prijala odporúčanie o postupnom zrušení dočasných obmedzení ciest do EÚ, ktoré nie sú nevyhnutné. Odporúčanie Rady bolo v reakcii na vývoj pandémie viackrát aktualizované.

V období, keď platili obmedzenia cestovania do EÚ, sa zaviedli niektoré výnimky, ktoré mali zabezpečiť voľný pohyb občanov, tovaru a služieb – pri plnom rešpektovaní opatrení v oblasti zdravia a bezpečnosti. Výnimky sú dostupné tu:

Výnimky z cestovných obmedzení súvisiacich s koronavírusom

V nadväznosti na prijatie odporúčania Rady (EÚ) 2022/2548 z 13. decembra 2022 by členské štáty nemali zavádzať žiadne obmedzenia cestovania z dôvodu verejného zdravia v dôsledku pandémie COVID-19. Krajiny EÚ však zaviedli niekoľko bezpečnostných záruk v prípade zhoršujúcej sa epidemiologickej situácie alebo výskytu nového variantu vzbudzujúceho obavy.

Konzulárna pomoc občanom EÚ v zahraničí

Po vypuknutí pandémie COVID-19 Európska komisia a Európska služba pre vonkajšiu činnosť pomohli pri návrate uviaznutých občanov EÚ zo všetkých kútov sveta domov.

Informácie o právach občanov EÚ na diplomatickú a konzulárnu ochranu mimo EÚ

Dokumenty

  • 16. MARCA 2020
COVID-19: Dočasné obmedzenie ciest do EÚ, ktoré nie sú nevyhnutné
  • 17. MARCA 2021
Oznámenie: Spoločnou cestou k bezpečnému a udržateľnému znovuotvoreniu
  • 15. JÚNA 2021
NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY (EÚ) 2021/953 zo 14. júna 2021
  • 22. DECEMBRA 2022
ODPORÚČANIE RADY (EÚ) 2022/2548 z 13. decembra 2022 o koordinovanom prístupe k cestovaniu do Únie počas pandémie COVID-19, ktorým sa nahrádza odporúčanie Rady (EÚ) 2020/912

Vyhlásenie. Táto stránka bola naposledy aktualizovaná v septembri 2023.