Ugrás a fő tartalomra

Áru- és személyszállítás a koronavírus-járvány alatt

  • Archivált tartalom

    Az ebben a rovatban közzétett weboldalakat nem frissítjük, és egy részük valószínűleg már elavult. Az archivált tartalmak kizárólag a múltban közzétett anyagok visszakeresésére szolgálnak.

Légi közlekedés

A Covid19-világjárvány idején az európai légi forgalom jelentősen visszaesett. A világjárvány hatásainak enyhítése érdekében az Európai Bizottság 2020 áprilisa és 2022 októbere között többször is módosította a résidőkiosztásról szóló uniós rendeletet, hogy ideiglenesen mentesítse a légitársaságokat az uniós jog szerinti résidőhasználati kötelezettségeik (az ún. „használd vagy elveszíted” szabály) alól.

A Bizottság 2020. április 1-jén engedélyezte, hogy a 2020. január 23. és 2020. február 29. között kiosztott résidőket felhasználtnak lehessen tekinteni, hogy a légi fuvarozók ne veszítsék el résidőiket. Ez a mentesség 2020. október 24-ig volt érvényben.

A Bizottság 2020. október 14-én a teljes téli időszakra, azaz 2021. március 27-ig meghosszabbította a repülőtéri résidők használatára vonatkozó uniós szabályok alóli mentességet. Az intézkedés célja az volt, hogy a légitársaságok úgy tervezhessék meg menetrendjüket, hogy ne kelljen attól tartaniuk, hogy a járatok drasztikus csökkenése miatt elveszítik résidőiket.

A résidőkiosztásról szóló rendelet új, 2021. február 15-i módosítása lehetővé tette a légitársaságoknak, hogy visszaadják az idény kezdete előtt nekik kiutalt résidők legfeljebb 50%-át. A légitársaságoknak a fennmaradó résidőik legalább felét fel kellett használniuk, ám mentesülhettek ez alól a küszöbérték alól, ha a világjárvány enyhítését célzó intézkedések érintették az útvonalaikat. A „használd vagy elveszíted” szabály alóli mentesség ezért 2021. március 28. és 2021. október 30. között is érvényben volt.

A résidőhasználati szabály 2021. július 23-án ismét módosult: a 2021/2022-es téli idényre 50%-os résidőhasználati küszöbérték vonatkozott, ami 2022. október 29-ig volt hatályban. A cél az volt, hogy a légi összeköttetések megfelelőek legyenek a télen, hogy a piac fokozatosan alkalmazkodhasson a változó kereslethez, és hogy a 2022/2023-as téli menetrendi időszakra kapacitást lehessen felszabadítani.

A Bizottság 2022 októberében elrendelte a résidőkiosztásra vonatkozó ideiglenes szabályok további meghosszabbítását, ugyanakkor követelményeket állapított meg a légi fuvarozók számára a kihasználatlan kapacitás visszaszolgáltatására. A rendelet újra kötelezővé tette a 80%-os résidőhasználati arányt, továbbá a résidők indokolt ki nem használása esetén egyedi könnyítést vezetett be a résidők felhasználására. Ez a rendelet jelenleg is alkalmazandó.

A Bizottság 2020 májusában módosította a légi közlekedési szolgáltatásokról szóló rendelet egyes részeit, hogy enyhítse a légijármű-üzemeltetőkre és a földi kiszolgálókra nehezedő pénzügyi nyomást. Az ideiglenes rendelkezések némelyike (nevezetesen a légi fuvarozók működési engedélyének felfüggesztésére vagy visszavonására vonatkozó eltérés) 2021. december 31-ig maradt érvényben. Ezek az ideiglenes intézkedések már nem alkalmazandók.

Közúti közlekedés

A világjárvány idején a Bizottság elfogadott két közleményt, amelyben felvázolta a „zöld sávok” célkitűzéseit és végrehajtásának módjait. A zöldsávos határátkelőhelyek célja az volt, hogy az áruszállító járművek max. 15 perc alatt át tudjanak haladni a határokon, beleértve mindenfajta ellenőrzést és egészségügyi vizsgálatot.

A zöld sávról szóló, 2020. március 23-i közlemény egyrészt ideiglenes intézkedéseket vezetett be – például mentesítette a közlekedési dolgozókat a közúti közlekedési korlátozások és az utazási korlátozások alól –, másrészt olyan általános elveket is lefektetett, amelyek alapul szolgáltak a Bizottság további intézkedéseihez, jelesül a „zöld sávok” koncepciójához.

Az árufuvarozásra vonatkozó vészhelyzeti tervről szóló, 2020. október 23-i tanácsi következtetésekkel összhangban a Bizottság elfogadta a közlekedési zöld sávok fejlesztéséről szóló közleményt (COM/2020/685), amelyben hivatkozási alapot teremtett egy vészhelyzeti terv sürgős elemei számára, és megerősítette a zöld sávok végrehajtásáról szóló közlemény bizonyos elveit.

A Bizottság 2022. május 23-án elfogadta a közlekedésre vonatkozó vészhelyzeti tervről szóló közleményt (COM/2021/211), amelyben a Covid19-világjárvány tanulságai alapján eszköztárat terjesztett elő a közlekedési válságokra való reagáláshoz.

Vasúti közlekedés

A Bizottság javaslatát követően 2020. október 7-én az Európai Parlament és a Tanács elfogadta az (EU) 2020/1429 rendeletet, hogy ellensúlyozza a Covid19-világjárvány vasúti társaságokra gyakorolt negatív gazdasági hatását. A rendelet értelmében a tagállamoknak módjukban áll engedélyezni, hogy a pályahálózat-működtetők csökkentsék, elengedjék vagy elhalasszák a hálózat-hozzáférési díjak kifizetését.

A rendelet referencia-időszaka eredetileg 2020. március 1–2020. december 31. volt, de a Bizottság e határidő után felhatalmazáson alapuló jogi aktusokat fogadhatott el.

A világjárványnak a vasúti közlekedésre gyakorolt tartós negatív hatása miatt a referencia-időszakot négy alkalommal meghosszabbították, utoljára 2022. december 31-ig.

Az uniós vasúti forgalom adatainak alapos elemzése kimutatta, hogy a Covid19-járványnak a vasúti szolgáltatásokra gyakorolt közvetlen negatív hatása lecsengett. A Bizottság ezért úgy határozott, hogy referencia-időszakot nem hosszabbítja tovább.

Vízi közlekedés

A koronavírus-világjárvány során a Bizottság iránymutatásokat adott ki, amelyben támogatást nyújtott az üdülőhajók utasainak, valamint a teher- és személyszállító hajók személyzetének. Ezek az iránymutatások ajánlásokat fogalmaztak meg az egészségvédelemre, a hazaszállításra és az utazás megszervezésére vonatkozóan. Iránymutatásaiban a Bizottság felkérte a tagállamokat, tegyék lehetővé, hogy a hajókon szolgáló személyzetet új legénység váltsa fel, és hozzák létre azoknak a kikötőknek a hálózatát, ahol erre késedelem nélkül sort lehet keríteni. A Bizottság koordinálta továbbá a tagállamok által az uniós tengerügyi igazgatók rendszeres ülésein hozott intézkedéseket, és részt vett abban a kezdeményezésben is, amely eredményeképpen az Európai Tengerészeti Biztonsági Ügynökség iránymutatást adott ki a hajójáratok üzemeltetéséről és a műveletek biztonságos újraindításának lehetővé tételéről a Covid19-járvány idején.

A tagállamok közötti hulladékszállítás biztosítása

A Bizottság 2020. március 31-én iránymutatást adott ki arról, hogyan lehet uniós szinten, közös közelítésmód alapján biztosítani, hogy a hulladékszállítás a zöldsávos határátkelőhelyek igénybevételével zavartalanul folytatódhasson az EU-ban, a közegészség és a környezet magas szintű védelme érdekében.

Felelősségkizáró nyilatkozat. Az oldal tartalmát utoljára 2023 szeptemberében frissítettük.