Preskoči na glavno vsebino

Ključ za ponovno odprtje naših gospodarstev in družb

Digitalno COVID potrdilo EU je ključni element v odzivu Evrope na pandemijo COVID-19, izdanih pa je bilo več kot 2,3 milijarde potrdil.

Potrdilo, ki je bilo izdano za cepljenje, testiranje in prebolelost v zvezi s COVID-19, je državljankam in državljanom omogočilo varno potovanje, poleg tega pa je nudilo ključno podporo močno prizadeti evropski turistični panogi.

Olajšalo je varno potovanje državljank in državljanov po Evropski uniji, ko so države članice zaradi javnega zdravja omejile potovanja. Poleg tega je omogočilo usklajevanje odprave teh omejitev, čim je bilo to mogoče. Od avgusta 2022 znotraj EU ni več nobenih omejitev potovanj.

Digitalno COVID potrdilo EU je bilo uspešno tudi drugod po svetu: določilo je svetovni standard za mednarodna potovanja in je edini sistem, ki deluje na mednarodni ravni. Sistem je koristil 51 državam na štirih celinah. 

Uredba o digitalnem COVID potrdilu EU se je začela uporabljati 1. julija 2021 in prenehala veljati 30. junija 2023. 

Korak k svetovni zdravstveni varnosti

SZO je 1. julija 2023 uporabila sistem EU digitalnega COVID potrdila, da bi vzpostavila globalni sistem, ki bo pomagal zaščititi državljane in državljanke po vsem svetu pred trenutnimi in prihodnjimi grožnjami za zdravje, tudi pandemijami. To je prvi gradnik svetovne mreže za digitalna zdravstvena potrdila SZO, v okviru katere bo razvit sistem za globalno preverjanje zdravstvenih dokumentov za boljše zdravje za vse.

SZO bo ta proces olajšala na svetovni ravni v okviru lastne strukture, pri čemer bo prvi primer uporabe združevanje digitalnih COVID potrdil. To vključuje uporabo standardov EU in potrjevanje digitalnih podpisov za preprečevanje goljufij. Pri tem SZO ne bo imela dostopa do osnovnih osebnih podatkov, ki bodo še naprej izključno v pristojnosti nacionalnih vlad.

Digitalno partnerstvo med EU in SZO

Da bi SZO olajšali uporabo digitalnega COVID potrdila EU ter prispevali k njegovemu delovanju in nadaljnjemu razvoju, sta se Evropska komisija in SZO dogovorili o partnerstvu na področju digitalnega zdravja.

V njegovem okviru si bosta prizadevali za tehnični razvoj sistema SZO s postopnim pristopom, ki bo zajemal dodatne primere uporabe, na primer digitalizacijo mednarodnega potrdila o cepljenju ali profilaksi. Razširitev tovrstnih digitalnih rešitev bo ključna za boljše zdravje državljank in državljanov po vsem svetu.

Svetovna mreža za digitalna zdravstvena potrdila

Svetovna mreža za digitalna zdravstvena potrdila je prostovoljni sistem, ki lahko državljanom pomaga pri potrjevanju njihovih zdravstvenih dokumentov ter varni in zanesljivi uporabi njihovih elektronskih zdravstvenih podatkov.

Pridružitev svetovni mreži SZO za digitalna zdravstvena potrdila je za države članice prostovoljna. Priporočilo Sveta, sprejeto 27. junija 2023, spodbuja vse države članice, naj se pridružijo sistemu SZO in na zahtevo še naprej izdajajo digitalna COVID potrdila.

Komisija in SZO sta podpisali nezavezujoč upravni dogovor med organizacijama. Upravni dogovor je tehnični dokument, v katerem sta Evropska komisija in SZO določili cilj sodelovanja pri uvajanju okvira za digitalno COVID potrdilo EU in nadaljnjem razvoju svetovne mreže za digitalna zdravstvena potrdila. 

Časovnica

  1. 1. julij 2023

    Svetovna zdravstvena organizacija (SZO) je uporabila sistem EU digitalnega COVID potrdila, da bi vzpostavila globalni sistem, ki bo pomagal zaščititi državljane in državljanke po vsem svetu pred trenutnimi in prihodnjimi grožnjami za zdravje, tudi pandemijami.

  2. 30. junij 2023

    Uredba o digitalnem COVID potrdilu EU preneha veljati.

  3. 13. december 2022

    Svet sprejel revidirano priporočilo o odpravi vseh omejitev potovanj znotraj EU.

  4. 29. junij 2022

    Podaljšanje uredbe o digitalnem COVID potrdilu EU do 30. junija 2023. Države članice lahko zdaj udeležencem kliničnih preskušanj izdajajo potrdila o cepljenju in bodo priznale dodatne vrste antigenskih testov.

  5. 29. marec 2022

    Z novimi pravili so mladoletniki izvzeti iz devetmesečnega obdobja priznavanja potrdil o cepljenju.

  6. 22. februar 2022

    Potrdila o prebolelosti se zdaj lahko izdajo na podlagi hitrih antigenskih testov.

  7. 25. januar 2022

    Svet je sprejel revidirano priporočilo o ukrepih za zagotavljanje usklajevanja varnega potovanja v EU na podlagi individualnega statusa oseb in ne več glede na območje izvora.

  8. 21. december 2021

    Komisija je sprejela pravila o zavezujočem devetmesečnem obdobju priznavanja potrdil o cepljenju za namene potovanj znotraj EU.

  9. 1. julij–12. avgust 2021

    Obdobje uvajanja: če posamezna država članica še ni pripravljena na izdajo novega potrdila svojim državljanom, lahko uporabi druge oblike, ki bi jih morale sprejeti tudi druge države članice.

  10. 1. julij 2021

    Digitalno COVID potrdilo EU se je začelo uporabljati po vsej EU.

  11. Sredina junija 2021

    Revidirano priporočilo Sveta o potovanju znotraj EU.

  12. 1.–30. junij 2021

    Faza ogrevanja: države članice lahko prostovoljno uvedejo potrdila, če so pripravljene na njihovo izdajo in preverjanje ter so sprejele potrebno pravno podlago.

  13. 1. junij 2021

    Začetek delovanja portala (EU Gateway) o medsebojni povezanosti nacionalnih sistemov.

  14. 20. maj 2021

    Evropski parlament in Svet sta se dogovorila o digitalnem COVID potrdilu EU.

  15. 7. maj 2021

    Komisija je vzpostavila pilotni portal za testiranje interoperabilnosti infrastrukture EU (EU Gateway), ki bo olajšal avtentikacijo potrdil EU.

  16. 22. april 2021

    Predstavniki držav članic v mreži e-zdravje so se dogovorili o smernicah, ki določajo glavne tehnične specifikacije za izvedbo sistema. To je bil ključni korak za vzpostavitev potrebne infrastrukture na ravni EU.

  17. 14. april 2021

    Svet je sprejel mandat za začetek pogajanj z Evropskim parlamentom o predlogu.

  18. 17. marec 2021

    Komisija je predlagala zakonodajno besedilo o vzpostavitvi skupnega okvira za evropsko digitalno potrdilo.

  19. 27. januar 2021

    Smernice, ki določajo zahteve glede interoperabilnosti digitalnih potrdil o cepljenju, so bile sprejete na podlagi razprav med Komisijo in državami članicami v okviru mreže e-zdravje, ki so potekale od novembra 2020.

Dokumenti