Pereiti prie pagrindinio turinio

ES skaitmeninis COVID pažymėjimas

Tvirta mūsų ekonomikos ir visuomenės atvėrimo priemonė

ES skaitmeninis COVID pažymėjimas yra labai svarbus Europos atsako į COVID-19 pandemiją elementas – sugeneruota daugiau kaip 2,3 mlrd. pažymėjimų.

Šis pažymėjimas, apėmęs skiepus nuo COVID-19, tyrimų rezultatus ir informaciją apie persirgimą, padėjo piliečiams saugiai keliauti, taip pat jis buvo labai svarbus remiant stipriai nukentėjusią Europos turizmo pramonę.

Pažymėjimas padėjo piliečiams saugiai keliauti visoje Europos Sąjungoje, kai valstybės narės ribojo keliones visuomenės sveikatos sumetimais. Be to, jis leido koordinuoti šių apribojimų panaikinimą, kaip tik tai tapo įmanoma. Nuo 2022 m. rugpjūčio mėn. kelionių ES viduje apribojimų nebetaikyta.

ES skaitmeninis COVID pažymėjimas sulaukė sėkmės ir visame pasaulyje. Jis leido nustatyti visuotinį tarptautinių kelionių standartą ir buvo vienintelė tarptautiniu lygmeniu veikianti sistema. Šia sistema pasinaudojo 51 šalis keturiuose žemynuose. 

2021 m. liepos 1 d. pradėtas taikyti ES skaitmeninio COVID pažymėjimo reglamentas. Jis baigė galioti 2023 m. birželio 30 d. 

Žingsnis pasaulinio sveikatos saugumo link

2023 m. liepos 1 d. PSO pradėjo taikyti ES skaitmeninio COVID-19 sertifikavimo sistemą, kad sukurtų pasaulinę sistemą, kuri padės apsaugoti žmones visame pasaulyje nuo esamų ir būsimų grėsmių sveikatai, įskaitant pandemijas. Ji duos pradžią PSO pasauliniam skaitmeninių sveikatos pažymėjimų tinklui, kuris sukurs pasaulinę sveikatos dokumentų patikros sistemą, kad būtų užtikrinta geresnė visų žmonių sveikata.

PSO sudarys palankesnes sąlygas vykdyti šį procesą visame pasaulyje pagal savo struktūrą, o pirmasis naudojimo atvejis bus skaitmeninių COVID-19 pažymėjimų sujungimas. Tai apima ES standartų taikymą ir skaitmeninių parašų patvirtinimą, kad būtų užkirstas kelias sukčiavimui. Vykdydama šią veiklą PSO neturės prieigos prie jokių pagrindinių asmens duomenų – jie ir toliau priklausytų išimtinei valstybių valdžios institucijų kompetencijai.

ES ir PSO skaitmeninė partnerystė

PSO ir Europos Komisija, siekdamos sudaryti palankesnes sąlygas PSO naudotis ES skaitmeninių COVID pažymėjimų sistema ir prisidėti prie jos veikimo ir tolesnio plėtojimo, susitarė bendradarbiauti skaitmeninės sveikatos srityje.

Pagal šią partnerystę bus siekiama techniškai palaipsniui plėtoti PSO sistemą, kad būtų įtraukti papildomi naudojimo atvejai, pvz., tai gali būti tarptautinio skiepijimo arba profilaktikos pažymėjimo suskaitmeninimas. Labai svarbu plėtoti tokius skaitmeninius sprendimus siekiant užtikrinti geresnę piliečių sveikatą visame pasaulyje.

Pasaulinis skaitmeninių sveikatos pažymėjimų tinklas

Pasaulinis skaitmeninių sveikatos pažymėjimų tinklas yra savanoriška sistema, galinti padėti piliečiams patvirtinti savo sveikatos dokumentus ir saugiai bei patikimai naudoti savo elektroninius sveikatos duomenis.

Valstybės narės prie PSO pasaulinio skaitmeninių sveikatos pažymėjimų tinklo prisijungia savanoriškai. 2023 m. birželio 27 d. priimtoje Tarybos rekomendacijoje visos valstybės narės raginamos prisijungti prie PSO sistemos ir paprašius toliau išduoti COVID-19 pažymėjimus.

Komisija ir PSO pasirašė neprivalomą šių dviejų organizacijų administracinį susitarimą. Administracinis susitarimas yra techninis dokumentas, kuriuo nustatomas Europos Komisijos ir PSO tikslas bendradarbiauti diegiant ES skaitmeninio COVID pažymėjimo sistemą ir toliau plėtojant Pasaulinį skaitmeninių sveikatos pažymėjimų tinklą. 

Tvarkaraštis

  1. 2023 m. liepos 1 d.

    Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) pradėjo taikyti ES skaitmeninio COVID-19 sertifikavimo sistemą, kad sukurtų pasaulinę sistemą, kuri padės apsaugoti žmones visame pasaulyje nuo esamų ir būsimų grėsmių sveikatai, įskaitant pandemijas.

  2. 2023 m. birželio 30 d.

    Baigia galioti ES skaitmeninio COVID pažymėjimo reglamentas.

  3. 2022 m. gruodžio 13 d.

    Taryba priėmė patikslintą rekomendaciją dėl visų kelionių ES viduje apribojimų panaikinimo.

  4. 2022 m. birželio 29 d.

    ES skaitmeninio COVID pažymėjimo reglamentas pratęsiamas iki 2023 m. birželio 30 d. Valstybės narės gali išduoti skiepijimo pažymėjimus klinikinių tyrimų dalyviams ir pripažinti papildomus antigenų tyrimų tipus.

  5. 2022 m. kovo 29 d.

    Pagal naujas taisykles nepilnamečiams netaikomas 9 mėnesių skiepijimo pažymėjimų pripažinimo laikotarpis.

  6. 2022 m. vasario 22 d.

    Persirgimo pažymėjimai dabar gali būti išduodami remiantis greitaisiais antigenų testais.

  7. 2022 m. sausio 25 d.

    Taryba priėmė patikslintą rekomendaciją dėl priemonių, kuriomis užtikrinamas saugių kelionių ES koordinavimas, atsižvelgiant į individualią asmenų padėtį, o ne į kilmės regioną.

  8. 2021 m. gruodžio 21 d.

    Komisija priėmė taisykles, kuriomis nustatomas privalomas 9 mėnesių skiepijimo pažymėjimų, naudojamų kelionėms ES viduje, pripažinimo laikotarpis.

  9. 2021 m. liepos 1 d. – rugpjūčio 12 d.

    Laipsniško diegimo laikotarpis. Jei valstybė narė naujuosius pažymėjimus savo piliečiams išduoti dar nepasirengusi, gali būti naudojami kiti formatai, kuriuos kitos valstybės narės turėtų pripažinti.

  10. 2021 m. liepos 1 d.

    ES skaitmeninis COVID pažymėjimas įsigalioja visoje ES.

  11. 2021 m. birželio vidurys

    Peržiūrėta Tarybos rekomendacija dėl kelionių ES.

  12. 2021 m. birželio 1–30 d.

    Išankstinis etapas. Valstybės narės pažymėjimų išdavimą gali pradėti savanoriškai, jei yra pasirengusios juos išduoti ir tikrinti, taip pat jei yra nustačiusios būtiną teisinį pagrindą.

  13. 2021 m. birželio 1 d.

    Pradeda veikti ES tinklų sietuvas (nacionalinių sistemų sąsaja).

  14. 2021 m. gegužės 20 d.

    Europos Parlamentas ir Taryba susitarė dėl ES skaitmeninio COVID pažymėjimo.

  15. 2021 m. gegužės 7 d.

    Komisija pradėjo bandyti ES sąveikumo infrastruktūrą (ES tinklų sietuvą), kuri palengvins ES pažymėjimų patvirtinimą.

  16. 2021 m. balandžio 22 d.

    Valstybių narių atstovai E. sveikatos tinkle susitarė dėl gairių, kuriose aprašomos pagrindinės techninės sistemos įgyvendinimo specifikacijos. Tai buvo labai svarbus žingsnis kuriant būtiną ES lygmens infrastruktūrą.

  17. 2021 m. balandžio 14 d.

    Taryba patvirtino savo įgaliojimus dėl šio pasiūlymo pradėti derybas su Europos Parlamentu.

  18. 2021 m. kovo 17 d.

    Komisija pasiūlė teisės akto tekstą, kuriuo nustatoma bendra ES pažymėjimo sistema.

  19. 2021 m. sausio 27 d.

    Remiantis nuo 2020 m. lapkričio mėn. E. sveikatos tinkle vykusiomis Komisijos ir valstybių narių diskusijomis, buvo priimtos skaitmeninių skiepijimo pažymėjimų sąveikumo reikalavimų gairės.

Dokumentai