Механизъм за гражданска защита на Съюза
По време на пандемията от COVID-19 ЕС координира и финансира доставката на медицинско оборудване и свързани с него артикули и съфинансира полети за репатриране на почти 100 000 граждани на ЕС чрез Механизма за гражданска защита на ЕС.
Предпазни средства, като например маски за лице, престилки, ръкавици, очила, гащеризони, дезинфектанти и други продукти, бяха доставени в цяла Европа и по света на държави, които потърсиха помощ.
Като цяло по време на пандемията от COVID-19 ЕС:
-
координира и съфинансира доставки на над 190 милиона медицински и лични предпазни средства
-
подсили болници с допълнителен медицински персонал
-
предостави над 10,5 милиона дози ваксини на над 55 държави в Европа и по света чрез Механизма за гражданска защита на ЕС.
Помощта беше възможна благодарение на Координационния център на ЕС за реагиране при извънредни ситуации (ERCC) — центъра на Европейския съюз за реагиране при извънредни ситуации. ERCC отговори на повече от 170 допълнителни искания за помощ, свързани с COVID-19, с изключение на репатрирането.
rescEU – общ европейски резерв от медицинско оборудване
Стратегическият резерв от медицинско оборудване rescEU беше създаден от Комисията през 2021 г., за да се отговори по-бързо на нуждите, причинени от здравни кризи като пандемията от COVID-19.
Общият резерв даде възможност за бързо доставяне на над 3 милиона медицински и предпазни средства и лабораторни консумативи на държавите членки в условията на пандемия.
Резервът беше съхраняван в 10 държави от ЕС (Белгия, Хърватия, Дания, Германия, Гърция, Унгария, Румъния, Словения, Швеция и Нидерландия) и беше изцяло финансиран от Комисията.
Подход „Екип Европа“ — помощ извън ЕС
От избухването на COVID-19 в началото на 2020 г. до края на 2021 г. бяха отпуснати 47,7 милиарда евро в рамките на подхода „Екип Европа“ в подкрепа на над 140 държави партньори за справяне с пандемията и последиците от нея. Тази подкрепа беше докладвана от Комисията в рамките на съвместен механизъм за наблюдение на „Екип Европа“ и комбинирани ресурси от Комисията, държавите — членки на ЕС, Европейската инвестиционна банка и Европейската банка за възстановяване и развитие.
От общо 53,7 милиарда евро, мобилизирани в рамките на пакета „Екип Европа“, 47,7 милиарда евро бяха изплатени до декември 2021 г. — в отговор на спешни хуманитарни нужди (3 милиарда евро), за укрепване на системите за здравеопазване, водоснабдяване и канализация (10,6 милиарда евро) и за смекчаване на социално-икономическите последици от пандемията, включително загубата на работни места и образованието (34,1 милиарда евро).
Тези плащания, свързани с поетите задължения, бяха направени за:
-
Европейската политика за съседство 13,6 млрд. евро от общо 15,6 млрд. евро
-
Субсахарска Африка: 8,3 млрд. евро от общо 9 млрд. евро
-
Западните Балкани и Турция: 6,8 млрд. евро от общо 7,6 млрд. евро
-
Азия и Тихоокеанския басейн: 4 млрд. евро от общо 4,3 млрд. евро
-
Латинска Америка и Карибския басейн: 2,5 млрд. евро от общо 3,2 млрд. евро
-
Африка, Карибите и Тихоокеанския басейн, регионално: 539 млн. евро от общо 743 млн. евро
-
Отвъдморските територии и Гренландия: 579 млн. евро от общо 631 млн. евро
-
Глобални програми: 8,6 млрд. евро от общо 9,7 млрд. евро
Като част от годишното си статистическо докладване относно помощта за развитие Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) събира и публикува данни за глобалните действия на донорите в отговор на COVID-19. Подлежащи на изтегляне данни относно глобалните действия в отговор на пандемията от страна на участниците в подхода „Екип Европа“, считано от 2022 г., ще бъдат на разположение за справка в онлайн базата данни на ОИСР (отчетната система за кредиторите (CRS). Там можете да изтеглите набора от данни и да разгледате трансакциите, отбелязани с ключовата дума за COVID (#COVID—19). Очаква се съответните данни за 2022 г. да бъдат публикувани от ОИСР през декември 2023 г.
Ваксинация в световен мащаб
Пандемиите не познават граници. От самото начало ЕС се стреми да гарантира равен достъп до финансово достъпни, безопасни и ефективни ваксини срещу COVID-19 за всички. ЕС организира инициативата „Глобални действия срещу коронавируса“, стартира с партньори ускорителя за достъп до инструменти за борба с COVID-19 и подкрепи COVAX — глобална инициатива, насочена към справедлив достъп до ваксини срещу COVID-19.
Комисията, държавите членки и Европейската инвестиционна банка станаха водещ инвеститор в COVAX с над 5 милиарда евро за предоставяне на 1,8 милиарда дози ваксини за 92 държави с ниски и средни доходи.
Успоредно с това, новият Механизъм на ЕС за споделяне на ваксини даде възможност на 27-те държави членки да предоставят закупени от ЕС дози на държави извън Съюза, включително чрез COVAX.
До август 2023 г. държавите от ЕС са споделили над 530 милиона дози за даряване на държави по света. По-голямата част — около 445 милиона дози — са споделени чрез COVAX. Освен това държавите от ЕС са предоставили 87 милиона дози чрез двустранни дарения — например на нашите съседи от Западните Балкани.
Освен това ЕС подкрепи партньорите със стратегии за ваксиниране и разпределението на доставките, с допълнителни 300 милиона евро за ускоряване на разпространението на ваксините и на темпа на ваксинация в Африка и допълнителни 100 милиона евро за подобряване на достъпа и внедряването на диагностични и терапевтични средства, както и за укрепване на здравните системи в държавите партньори.
За да стимулира местното производство и достъпа до ваксини в Африка, през май 2021 г. „Екип Европа“ стартира инициатива на стойност 1 милиард евро в подкрепа на целта на Африканския съюз до 2040 г. 60 % от ваксините, използвани на континента, да се произвеждат на местно равнище. Съвместно с Испания ЕС даде начало и на партньорство с Латинска Америка и страните от Карибския басейн, чиято цел е да се подкрепи местното производство на ваксини, лекарства и други здравни технологии и да се укрепи издръжливостта на здравните системи.