Preskoči na glavno vsebino
  • Novice
  • 19. avgust 2024
  • Generalni direktorat za komuniciranje
  • Predviden čas branja: 2 min

Svetovni dan humanitarnih dejavnosti: EU zagotavlja pomoč na svetovni ravni in ščiti lokalne humanitarne delavce

EU Humanitarian air bridge to Egypt

 

19. avgusta obeležujemo svetovni dan humanitarnih dejavnosti, ki je priložnost za praznovanje nepogrešljivih in neutrudnih prizadevanj humanitarnih delavcev po vsem svetu, ki rešujejo življenja. Ob izbruhu kriz in konfliktov so humanitarni delavci med prvimi na kraju samem, kjer nudijo nujno pomoč prizadetim. Nedavne svetovne krize, kot sta ruska vojna agresija v Ukrajini in konflikt na Bližnjem vzhodu, so, žal, pokazale, da humanitarni delavci prepogosto plačujejo najvišjo ceno za svoja prizadevanja. Leto 2023 je bilo doslej najsmrtonosnejše leto za humanitarne delavce, v letu 2024 pa se bo ta tragični trend verjetno nadaljeval. 

Veliko humanitarnih delavcev je napotenih v skladu z zavezo EU, da bo zagotovila humanitarno pomoč ljudem po vsem svetu, ki so jih prizadele nesreče, ki jih povzroči človek, in naravne nesreče. To zavezo humanitarne pomoči izpolnjuje že več kot 30 let v več kot 110 državah, vsako leto pa pomaga milijonom ljudi po vsem svetu. EU – države in institucije EU skupaj – je dejansko med vodilnimi donatorji humanitarne pomoči na svetu, njen prvotni proračun za humanitarno pomoč za leto 2024 pa je znašal 1,8 milijarde evrov. 

Humanitarna pomoč EU zajema področja ukrepanja, kot so hrana in prehrana, zatočišča, zdravstveno varstvo, voda in sanitarna ureditev ter izobraževanje v izrednih razmerah. Nepristransko je namenjena prizadetemu prebivalstvu, ne glede na raso, etnično skupino, vero, spol, starost, narodnost ali politično pripadnost, in se osredotoča na najranljivejše. Mreža strokovnjakov za humanitarno pomoč EU v več kot 40 državah po vsem svetu omogoča natančno spremljanje kriznih razmer in operacij humanitarne pomoči. 

Nedavne pomembne pobude EU za humanitarno pomoč vključujejo:    

  • uvedbo letov v okviru humanitarnega zračnega mostu EU za usmerjanje pomoči na območja, ki jih je najtežje doseči. Ti leti zračnega mostu so se izkazali za rešilno bilko pri usmerjanju pomoči v Etiopijo med krizo v regiji Tigraj, v Demokratično republiko Kongo in za nedavno zagotavljanje pomoči prebivalcem Gaze  
  • oblikovanje svetovnih zalog pomoči – zmogljivosti za evropski humanitarni odziv – v Latinski Ameriki, na Bližnjem vzhodu, v Aziji in Evropi, da bi lahko hitreje pošiljali pomoč na krizna območja, na primer po potresu v Turčiji in Siriji leta 2023  

Poleg tega je EU prek največje operacije v okviru mehanizma na področju civilne zaščite Ukrajini zagotovila 149 000 ton humanitarne pomoči in usklajevala evakuacijo več kot 3 500 ukrajinskih pacientov v bolnišnice po vsej Evropi. 

Da bi EU pomagala zaščititi lokalne humanitarne delavce po vsem svetu, je vzpostavila pobudo Protect Aid Workers, ki pomaga žrtvam napadov ali drugih varnostnih incidentov med opravljanjem dolžnosti s pravno pomočjo in hitrimi finančnimi nepovratnimi sredstvi. V okviru prvega tovrstnega mehanizma so bila od februarja 2024 v 25 primerih humanitarnim delavcem, potrebnim podpore, razdeljena nepovratna sredstva v vrednosti več kot 240 000 evrov. S pobudo želi EU vzpostaviti varnostno mrežo za lokalne humanitarne delavce, ki imajo pogosto omejena sredstva in se ne morejo zanašati na zaščito velikih mednarodnih organizacij. 

Več informacij

Humanitarna pomoč EU

Izjava visokega predstavnika in podpredsednika Josepa Borrella in komisarja Janeza Lenarčiča ob svetovnem dnevu humanitarnih dejavnosti 2024

„Protect Aid Workers“ – Zaščita humanitarnih delavcev 

Humanitarni zračni most EU

Več informacij

Datum objave
19. avgust 2024
Avtor
Generalni direktorat za komuniciranje