Prejsť na hlavný obsah
  • Novinový článok
  • 19. augusta 2024
  • Generálne riaditeľstvo pre komunikáciu
  • Odhadovaný čas čítania: 3 min

Svetový humanitárny deň: EÚ poskytuje pomoc na celom svete a chráni miestnych humanitárnych pracovníkov

EU Humanitarian air bridge to Egypt

 

19. augusta si pripomíname Svetový humanitárny deň. V tento deň oceňujeme zásadne dôležité a neúnavné úsilie humanitárnych pracovníkov, ktorí zachraňujú životy na celom svete. Keď vypuknú krízy a vzniknú konflikty, humanitárni pracovníci patria medzi prvých, ktorí na mieste poskytujú postihnutým osobám núdzovú pomoc. Nedávne globálne krízy, ako je ruská útočná vojna na Ukrajine a konflikt na Blízkom východe, žiaľ ukázali, že práve humanitárni pracovníci platia za svoje úsilie príliš často najvyššiu cenu. Rok 2023 bol pre humanitárnych pracovníkov najsmrteľnejším rokom a v roku 2024 bude tento tragický trend pravdepodobne pokračovať. 

Mnohí humanitárni pracovníci sú nasadzovaní v rámci záväzku EÚ poskytovať humanitárnu pomoc ľuďom postihnutým katastrofami spôsobenými ľudskou činnosťou a prírodnými nebezpečenstvami na celom svete. Tento záväzok v oblasti humanitárnej pomoci si EÚ plní už viac ako 30 rokov – vo viac ako 110 krajinách – a každoročne pomáha miliónom ľudí na celom svete. EÚ – krajiny a inštitúcie EÚ ako celok – patrí medzi popredných poskytovateľov humanitárnej pomoci vo svete, pričom na rok 2024 vyčlenila na humanitárnu pomoc počiatočný rozpočet vo výške 1,8 miliardy eur. 

Humanitárna pomoc EÚ zahŕňa viaceré oblasti intervencie, napríklad potraviny a výživu, poskytovanie prístrešia, zdravotnej starostlivosti, vody, sanitácie či vzdelávania v núdzových situáciách. Pomoc sa poskytuje nestranne postihnutému obyvateľstvu bez ohľadu na jeho rasu, etnickú príslušnosť, náboženstvo, pohlavie, vek, štátnu príslušnosť alebo politickú príslušnosť a zameriava sa na najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva. Sieť humanitárnych expertov EÚ vo viac ako 40 krajinách na celom svete umožňuje dôkladné monitorovanie krízových situácií a záchranných operácií. 

Medzi nedávne hlavné iniciatívy EÚ v oblasti humanitárnej pomoci patria:    

  • Zavedenie leteckého mosta humanitárnej pomoci EÚ s cieľom nasmerovať pomoc do najťažšie dostupných oblastí. Tieto lety v rámci mosta humanitárnej pomoci sa ukázali ako životne dôležité pri poskytovaní pomoci Etiópii počas krízy v Tigraji, Konžskej demokratickej republike a v poslednom čase aj obyvateľom Gazy.  
  • Vytvorenie globálnych zásob pomoci (tzv. európskej kapacity humanitárnej reakcie), ktoré sa nachádzajú v Latinskej Amerike, na Blízkom východe, v Ázii a Európe, aby bolo možné pomoc rýchlejšie posielať do krízových zón, ako napríklad po zemetrasení v Turecku a Sýrii v roku 2023.  

EÚ okrem toho prostredníctvom historicky najväčšej operácie v rámci mechanizmu v oblasti civilnej ochrany poskytla Ukrajine 149 000 ton humanitárnej pomoci a koordinovala evakuáciu viac ako 3 500 ukrajinských pacientov do nemocníc v celej Európe. 

S cieľom pomôcť chrániť miestnych humanitárnych pracovníkov na celom svete EÚ zaviedla iniciatívu Protect Aid Workers. V rámci nej pomáha humanitárnym pracovníkom, ktorí sa stali obeťami útokov alebo iných bezpečnostných incidentov tým, že im poskytuje právnu pomoc a rýchle finančné granty. Na základe tohto mechanizmu, ktorý je prvým svojho druhu, sa od februára 2024 poskytlo humanitárnym pracovníkom, ktorí potrebujú podporu, 25 grantov v hodnote viac ako 240 000 eur. EÚ sa prostredníctvom tejto iniciatívy snaží vytvoriť záchrannú sieť pre miestnych humanitárnych pracovníkov, ktorí majú často obmedzené zdroje a nemôžu sa spoliehať na ochranu veľkých medzinárodných organizácií. 

Ďalšie informácie

Humanitárna pomoc EÚ

Vyhlásenie vysokého predstaviteľa/podpredsedu Komisie Josepa Borrella a komisára Janeza Lenarčiča k Svetovému humanitárnemu dňu 2024

Protect Aid Workers 

Letecký most humanitárnej pomoci EÚ

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
19. augusta 2024
Autor/autorka
Generálne riaditeľstvo pre komunikáciu