Na tożsamość Europy składa się jej bogate i zróżnicowane dziedzictwo kulturowe. Jego namacalnym świadectwem są europejskie miasta. Warto to docenić. Dlatego co roku UE nagradza dwa lub trzy miasta w Europie, które zostają uhonorowane tytułem Europejskiej Stolicy Kultury. Jest to jedna z najbardziej znanych i udanych unijnych inicjatyw promujących kulturę.
W ramach inicjatywy zapoczątkowanej w 1985 r. kultura stawiana jest na czołowym miejscu, a w wybranych miastach przez cały rok odbywają się liczne wydarzenia artystyczne i kulturalne. Do tej pory tytuł Europejskiej Stolicy Kultury przyznano ponad 60 miastom w całej UE i poza jej granicami. Wyboru miast dokonuje panel niezależnych ekspertów.
Miasta wybierane są na podstawie programu kulturalnego, który musi mieć silny wymiar europejski, angażować lokalną społeczność w różnym wieku i przyczyniać się do długoterminowego rozwoju miasta. Europejskie Stolice Kultury w 2024 r. to Bad Ischl w Austrii, Bodø w Norwegii i Tartu w Estonii. W przyszłym roku tytuł ten przejmą niemieckie Chemnitz i słoweńska Nova Gorica.
Proces wyboru Europejskich Stolic Kultury rozpoczyna się wraz z zaproszeniem do zgłaszania kandydatur, sześć lat przed oficjalnym przyznaniem tytułu. W ciągu kolejnych dwóch lat zgłoszenia są analizowane, a następnie dokonywany wybór zwycięzców. Dzięki temu miasta mają cztery lata na przygotowanie się do obchodów. W trakcie przygotowań mogą liczyć na porady i wskazówki ze strony Komisji. Obecnie trwają konkursy na Stolice Kultury w latach 2029 i 2030.
Dodatkowe informacje
Informacje szczegółowe
- Data publikacji
- 4 września 2024
- Autor
- Dyrekcja Generalna ds. Komunikacji Społecznej