Pāriet uz galveno saturu
  • Raksts par jaunumiem
  • 2024. gada 14. augusts
  • Komunikācijas ģenerāldirektorāts
  • Lasīšanas ilgums: 4 min

Mazāk plastmasas atkritumu nozīmē tīrākas pludmales

Plastic waste

 

Vai pamanījāt, kādas pārmaiņas pēdējā laikā notikušas ar plastmasas pudeļu korķiem? Tas ir tikai viens no pasākumiem plastmasas piesārņojuma novēršanai. Plastmasa ir svarīgs materiāls mūsu ekonomikā: tā ir klātesoša mūsu ikdienas dzīvē, taču, izmantojot to neapdomīgi, var radīt negatīvu ietekmi uz vidi un veselību.

No šā gada 3. jūlija Eiropas Savienībā tirgotu vienreizlietojamo plastmasas pudeļu korķiem un vāciņiem jābūt piestiprinātiem pie pudeles. Šīs pārmaiņas var šķist pavisam niecīgas, bet to ietekme varētu būt milzīga. Plastmasas korķīši un vāciņi ir daļa no gandrīz 26 miljoniem tonnu plastmasas atkritumu, kas katru gadu rodas Eiropā un no kuriem liela daļa tiek izskalota pludmalēs visā pasaulē. Aptuveni 80 % jūras piedrazojuma ir plastmasa. Prasība piestiprināt korķus pie pudelēm ir viens no rezultātiem, kas izriet no ES tiesību akta par vienreizlietojamiem plastmasas izstrādājumiem

Tiesību akts ir daļa no plašākas ES stratēģijas attiecībā uz plastmasu, kuras mērķis ir aizsargāt vidi un cilvēku veselību, samazinot plastmasas piesārņojumu un jūras piedrazojumu un paātrinot pāreju uz plastmasas ekonomiku, kas ir apritīga un resursu ziņā efektīva. Stratēģijā ir izklāstīts, kā ES plāno samazināt plastmasas atkritumu daudzumu plastmasas ražošanā kopumā. Vienreizlietojamu plastmasas izstrādājumu direktīva nevēršas “pret plastmasu”. Tās mērķis ir novērst plastmasas neilgtspējīgu izmantošanu un plastmasas piedrazojumu. Lūk, dažas jomas, kurās ES cenšas samazināt plastmasas radīto piesārņojumu. 

Vienreizlietojami plastmasas izstrādājumi 

Vienreizlietojamus plastmasas izstrādājumus pirms izmešanas izmanto vienreiz vai īsu laiku. Saskaņā ar ES noteikumiem par vienreizlietojamiem plastmasas izstrādājumiem ES pievēršas 10 vienreizlietojamiem plastmasas izstrādājumiem, kas visbiežāk atrodami Eiropas pludmalēs, un veicina ilgtspējīgas alternatīvas.  

Šie 10 izstrādājumi ir šādi: 

  • vates kociņi, 
  • galda piederumi, šķīvji, salmiņi un maisāmkociņi, 
  • baloni un balonu kociņi, 
  • pārtikas tara, 
  • dzērienu trauki, 
  • dzērienu tara, 
  • izsmēķi, 
  • plastmasas maisiņi, 
  • paciņas un iesaiņojumi, 
  • mitrās salvetes un higiēnas piederumi. 

Tirgū ir aizliegti tādi vienreizlietojami plastmasas izstrādājumi, kam par pieņemamu cenu ir viegli pieejami ilgtspējīgi aizstājēji. Tas attiecas uz vates kociņiem, galda piederumiem, šķīvjiem, salmiņiem, maisāmkociņiem, balonu kociņiem un pārtikas un dzērienu taru, kas izgatavota no putu polistirola, kā arī uz visiem oksonoārdāmas plastmasas izstrādājumiem. Attiecībā uz citiem vienreizlietojamiem plastmasas izstrādājumiem ES galveno uzmanību pievērš to izmantošanas ierobežošanai, piemēram, ieviešot tādas dizaina prasības kā korķa piestiprināšana pie pudeles. 

Plastmasas maisiņi 

Vieglās plastmasas iepirkumu maisiņus bieži izmanto tikai vienreiz, bet to pilnīga sadalīšanās dabiskā vidē var ilgt vairākus simtus gadu. Tie ir viens no desmit izplatītākajiem piedrazojuma priekšmetiem Eiropā. Saskaņā ar Plastmasas maisiņu direktīvu ES prasa ES valstīm veikt pasākumus, lai nodrošinātu, ka tiek ierobežots vieglās plastmasas iepirkumu maisiņu patēriņš un netiek pārsniegts noteiktais gada patēriņa maksimums. Tajā arī noteikts, ka ES valstis nedrīkst atļaut šādus plastmasas iepirkumu maisiņus izplatīt bez maksas tirdzniecības vietās. 

Plastmasas iepakojums 

ES noteikumi par iepakojumu saskaņo valstu pasākumus attiecībā uz iepakojuma dizainu un izlietotā iepakojuma apsaimniekošanu, kā arī nodrošina augstu vides aizsardzības līmeni. Jaunākie grozījumi šajos noteikumos ietver atjauninātus pasākumus, kuru mērķis ir novērst iepakojuma atkritumu rašanos un veicināt iepakojuma atkritumu atkalizmantošanu, reciklēšanu un citus reģenerācijas veidus, nevis galīgo apglabāšanu. Noteikumos ir nosprausts mērķis līdz 2025. gadam panākt, ka tiek reciklēti 50 % plastmasas iepakojuma, un līdz 2030. gadam — 55 %

Mikroplastmasa 

Mikroplastmasa ir nelieli plastmasas gabali, parasti mazāki par 5 mm. Tie ir noturīgi, ļoti mobili un grūti likvidējami, kad tie ir nonākuši dabā. Vidē, tai skaitā jūrā un augsnē, kā arī pārtikā un dzeramajā ūdenī, tiek konstatēts arvien vairāk mikroplastmasas. Tiek lēsts, ka katru gadu vidē netīši nonāk mikroplastmasa tādā apjomā, ar kuru varētu piepildīt 200–600 olimpiskos peldbaseinus

Eiropas Komisija 2023. gadā pieņēma REACH ierobežojumu attiecībā uz produktiem tīši pievienotu mikroplastmasu un priekšlikumu par tiesību aktu, kura mērķis ir novērst plastmasas granulu nonākšanu vidē. ES mērķis ir līdz 2030. gadam par 30 % samazināt vidē nonākošās mikroplastmasas apjomu

Vēlaties kaut ko darīt lietas labā? 

Katru gadu Eiropas Savienība sadarbībā ar Apvienoto Nāciju Organizāciju un smurfiem organizē izpratnes veicināšanas kampaņu #EUBeachCleanup, kuras laikā notiek pludmaļu un upju krastu sakopšanas talkas un dažādi piedrazojuma savākšanas pasākumi visā pasaulē. Piedalieties savas apkaimes sakopšanas talkā vai organizējiet pats savu pasākumu! 

Plašāka informācija 

ES politika plastmasas jomā 

Plastmasas stratēģija 

Vienreizlietojami plastmasas izstrādājumi ES  

Plastmasas maisiņi ES  

Iepakojums ES  

#EUBeachCleanup

REACH ierobežojums 

Sīkāka informācija

Publikācijas datums
2024. gada 14. augusts
Autors
Komunikācijas ģenerāldirektorāts